• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista najbardziej dochodowych filmów

  Przeczytaj także...
  Lista najdroższych filmów w historii kina podzielona na dwie części: bezwzględny koszt filmu oraz koszt po uwzględnieniu inflacji.Avatar – amerykański film z 2009 roku z gatunku science fiction. Twórcą, scenarzystą i reżyserem filmu jest James Cameron, który swój poprzedni film fabularny nakręcił 12 lat wcześniej. Film został stworzony w technice trójwymiarowej. Światowa premiera odbyła się 18 grudnia 2009, a do polskich kin trafił on 25 grudnia 2009. Avatar jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina.
  Przeminęło z wiatrem (ang. Gone With the Wind) – klasyka amerykańskiego filmu melodramatycznego z 1939 w oficjalnej reżyserii Victora Fleminga.
  Amerykańscy żołnierze podczas premiery filmu Avatar, najbardziej dochodowego filmu w historii

  Lista najbardziej dochodowych filmów przedstawia sto filmów, które przyniosły największe wpływy ze sprzedaży biletów na świecie w historii kina oraz inne listy związane z ilością największych zarobków w filmowym dziale rozrywki.

  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Kwoty są podane w dolarach amerykańskich, inflacja nie jest uwzględniona. Ponieważ ceny biletów do kina zmieniają się (generalnie rosną), nie powinno się na podstawie tej tabeli wysnuwać wniosków co do popularności filmów, szczególnie jeśli ich daty produkcji są znacząco różne. Dla przykładu, filmem, na który sprzedano najwięcej biletów jest Przeminęło z wiatrem, którego nie uwzględniono na poniższej liście. Natomiast na najbardziej kasowy film wszech czasów, Avatar, poszło 2 razy mniej ludzi (w granicach 100 milionów) niż na Przeminęło z wiatrem (w granicach 230 milionów sprzedanych biletów). Tło       oznacza filmy, które są obecnie wystawiane w kinach Tło       oznacza filmy wyświetlane po raz pierwszy przed 2000 rokiem Tło       oznacza filmy wyświetlane po raz pierwszy przed 1990 rokiem

  Lista filmów o najwyższych wpływach[]

  Filmy, które przyniosły najwyższy przychód brutto (bez uwzględnienia inflacji): Stan na 28 stycznia 2016

  Filmy o najwyższych wpływach po uwzględnieniu inflacji[]

  Filmy o najwyższych wpływach według roku pierwszego wyświetlenia[]

  Serie filmowe o najwyższych wpływach[]

  Najbardziej kasowe serie filmowe (bez uwzględnienia inflacji):

  Najlepsze otwarcia na świecie[]

  Przypisy

  1. All Time Worldwide Box Office Grosses (ang.). Box Office Mojo.
  2. Top BoxOffice Świat. Filmweb.
  3. Guinness World Records 2015. 2014, s. 160–161. ISBN 9781908843708.
  4. Movie Franchises and Brands Index
  5. Worldwide Openings (ang.). boxofficemojo.com. [dostęp 18 sierpnia 2010].

  Zobacz też[]

 • Lista najdroższych filmów
 • Lista najdroższych polskich filmów
 • Linki zewnętrzne[]

 • IMDb – lista wszech czasów
 • Strona z innymi rankingami filmowymi • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.