• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista istniejących monarchii  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Partia Pracy Korei (kor. 조선로동당, trl. Dzoson Lodongdang) - monopartia, rządząca w Korei Północnej. Jedno z trzech istniejących ugrupowań politycznych w kraju, działające we Froncie Ojczyźnianym. Partia określa swoją ideologię jako dżucze. Według oficjalnych północnokoreańskich źródeł powołana została 10 października 1945 roku po wycofaniu się wojska radzieckiego w wyniku połączenia Komunistycznej Partii Korei Północnej oraz Nowej Partii Ludowej. Faktycznie została sformowana 30 czerwca 1949 z połączenia Partii Pracy obydwu Korei w Pjongjangu. W pierwsze lata istnienia zdominowała wojna koreańska. Po jej zakończeniu na skutek zerwania z polityką stalinizmu przez Nikitę Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR. Latem 1956 roku Kim Ir Sen został wezwany do Moskwy. Nikita Chruszczow udzielił mu nagany w związku z nieprzeprowadzeniem procesu destalinizacji w jego kraju. Aby temu zapobiec Kim Ir sen opóźnił plenum komitetu centralnego o ponad miesiąc i przekupił jego członków aby zachować status quo 30 sierpnia Choe Chang-ik wygłosił przemówienie atakując Kim Ir Sena za koncentrowanie władzy partii i państwa swoich rękach, oraz skrytykował linię partii stawiającą na uprzemysłowienie, które nie zaspokaja powszechnego głodu wśród ludzi w Korei Północnej. Skrytykował także istnienie państwa policyjnego. W odpowiedzi na krytykę obiecał przeprowadzić reformy do których jednak nigdy nie doszło a opozycja partyjna musiała udać się na emigrację do Chin i została usunięta z Komitetu Centralnego.Komunistyczna Partia Kuby (Partido Comunista de Cuba PCC) – powstała w latach dwudziestych XX wieku partia komunistyczna działająca na Kubie. Do czerwca 1961 roku nosiła nazwę Zjednoczona Partia Reformy Socjalistycznej. Swoją nazwę zmieniła po rewolucji socjalistycznej.
  Monarchie na świecie w 2012 r.

  Lista istniejących monarchii przedstawia współczesne byty prawne o ustroju monarchicznym na świecie, ich typy, a także obecnie panujących władców (monarchów).

  Spis treści

 • 1 Monarchie suwerenne
 • 2 Monarchie – części składowe federacji
 • 2.1 Monarchie w ZEA
 • 2.2 Monarchie w Malezji
 • 3 Monarchie plemienne
 • 4 Quasimonarchie
 • 5 Przypisy
 • 6 Zobacz też
 • Sir Frederick Nathaniel Ballantyne (ur. 5 lipca 1936), gubernator generalny Saint Vincent i Grenadyn, powołany 2 września 2002 po śmierci Charlesa Antrobusa i tymczasowych rządach Moniki Dacon.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Michael Ogio (ur. 1942) – papuański polityk, deputowany do Parlamentu Narodowego i minister. Gubernator generalny od 25 lutego 2011, wcześniej pełniący obowiązki gubernatora generalnego od 20 grudnia 2010 do 25 lutego 2011.
  Dagomba - lud murzyński w Afryce Zachodniej, zamieszkujący głównie dorzecze Białej Wolty i Oti w północnej Ghanie. Liczą około 300 tysięcy osób (1983). Posługują się językiem dagbani. Wyznają islam z zachowanymi elementami animizmu. Podstawą organizacji społecznej Dagomba są rody patriarchalne i wielkie rodziny. Zajmują się głównie uprawą roślin, hodowlą i rzemiosłem.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Sark (ang. Sark, Isle of Sark, fr. Sercq, serc. Sèr) - czwarta co do wielkości wyspa należąca do archipelagu Wysp Normandzkich, dependencja i administracyjnie część Baliwatu Guernsey (który sam jest z kolei dependencją Korony Brytyjskiej). De facto feudalna monarchia dziedziczna pod władzą seniora, uznająca zwierzchność króla Anglii (lenno). Nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa, ani Unii Europejskiej.
  Teodoro Obiang Nguema Mangue (ur.1971), lepiej znany jako Teodorin, syn Teodora Obianga Nguema Mbasogo, prezydenta Gwinei Równikowej, typowany na jego prawdopodobnego następcę.
  Cécile Ellen Fleurette La Grenade (ur. 30 grudnia 1952 roku w Laborie) – grenadyjska polityk, bromatolog. Gubernatorka generalna Grenady od 7 maja 2013 roku. Pierwsza kobieta na tym stanowisku. Absolwentka Uniwersytetu Indii Zachodnich i University of Maryland, College Park. Odznaczona orderem św. Michała i św. Jerzego i orderem Imperium Brytyjskiego.
  Współksiążę francuski – współksiążę (koregent) Andory wraz z współksięciem episkopalnym. Współksięciem Andory jest prezydent Francji (obecnie François Hollande). Jego osobistym przedstawicielem w Andorze jest obecnie Sylvie Hubac.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.