• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista hrabstw w stanie Delaware

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).
  Sussex – hrabstwo (ang. county) w stanie Delaware w USA. Populacja wynosi 156 638 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).

  Amerykański stan Delaware dzieli się na 3 hrabstwa: Kent, New Castle i Sussex.

  W każdym z hrabstw wybiera się organ ustawodawczy (w New Castle i Sussex zwany County Council, a w hrabstwie Kent Levy Court). Władze hrabstw sprawują kontrole nad wysokością podatków, pożyczaniem pieniędzy oraz nad zagospodarowaniem przestrzennym terenu, rozwojem przepisów budowlanych. Ponadto odpowiadają za zaopatrzenie w wodę dla mieszkańców, jak i zarządzają wywozem odpadów i kanalizacją.

  Federal Information Processing Standard (w skrócie FIPS, pl. Federalny standard przetwarzania informacji) to publicznie ogłaszane standardy federalnego rządu Stanów Zjednoczonych, z których korzystają cywilne agencje rządowe. Organizacją odpowiedzialną za ustalanie standardów FIPS jest Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii.Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).

  W celu identyfikacji hrabstw United States Census Bureau wykorzystuje kod Federal Information Processing Standard (w skrócie FIPS). Dla stanu Delaware wszystkie kody zaczynają się od liczb 10, kolejne oznaczają już konkretne hrabstwo.

  Lista hrabstw[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chapter Title 9 Counties (ang.). Government of Delaware. [dostęp 2011-09-12].
  2. Delaware (ang.). U.S. Census Bureau. [dostęp 2011-09-12].
  3. Delaware (ang.). U.S. Census Bureau. [dostęp 2011-09-12].
  4. Delaware (ang.). NACO. [dostęp 2011-09-12].
  Kent – hrabstwo (ang. county) w stanie Delaware w USA. Populacja wynosi 126,697 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).New Castle – hrabstwo (ang. county) w stanie Delaware w USA. Populacja wynosi 500 265 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.788 sek.