• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista Honorowa IBBY  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  O krasnoludkach i o sierotce Marysi – polska baśń literacka autorstwa Marii Konopnickiej opublikowana po raz pierwszy w 1896 roku.Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman (pseud. Szer-Szeń, Inspicjent Brzeszczot) (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej.

  Lista Honorowa IBBY – jeden ze sposobów na promocję literatury dziecięcej. To lista najlepszych książek dla dzieci, która jest uzupełniania przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). Propozycje książek do wpisania na listę zgłaszają poszczególne sekcje narodowe (obecnie jest ich 76) w trzech kategoriach: autor, ilustrator i tłumacz. Kryterium wyboru to wysoki poziom literacki i artystyczny, a także uniwersalne przesłanie, dające książce możliwość i szansę zaistnienia na szerokim rynku. Wpisanie na Listę Honorową IBBY jest równoznaczne z poleceniem książki wydawcom z całego świata jako wartościowej do publikacji. Pierwsza Lista Honorowa IBBY powstała w 1964 roku, kolejne – co dwa lata.

  Koniec wakacji – powieść młodzieżowa Janusza Domagalika wydana w roku 1966. Zekranizowana w 1974 przez Stanisława Jędrykę. Znajduje się na Liście Honorowej IBBY.Sposób na Alcybiadesa – powieść dla młodzieży Edmunda Niziurskiego wydana w 1964 roku. Lektura przeznaczona jest dla szkoły podstawowej. Na jej podstawie nakręcono w 1997 roku serial telewizyjny Sposób na Alcybiadesa (premiera 2001) i fabularny film kinowy Spona (premiera 1998). Jest to jedna z nielicznych powieści Niziurskiego dla młodzieży, w której nie ma wątku sensacyjno-przygodowego, a akcja opiera się wyłącznie na życiu szkolnym.

  Dyplomy Listy Honorowej wręczane są podczas kongresów IBBY (odbywają się co dwa lata), a wręczaniu towarzyszy prezentacja wszystkich nominowanych książek i katalogu. Następnie kolekcja prezentowana jest na konferencjach, targach książki, w bibliotekach, galeriach – siedem zestawów książek krąży przez dwa lata po świecie. Kolekcje książek zgłoszonych na Listę Honorową IBBY przechowywane są w Międzynarodowej Bibliotece w Monachium (Internationale Jugendbibliothek), w Szwajcarskim Instytucie ds. Mediów dla Dzieci i Młodzieży w Zurychu, w Centrum Badawczym Książki Dziecięcej BIBIANA w Bratysławie., IBBY w Tokio i Northwestern University Library w Evanston, Illinois.

  Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, ps. Jan Sawa, Marko, Jan Waręż (ur. 23 maja 1842 w Suwałkach, zm. 8 października 1910 we Lwowie) – polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka i tłumaczka.Zofia Chądzyńska z domu Szymanowska (ur. 24 lutego 1912 w Warszawie, zm. 23 września 2003 tamże) – polska pisarka, tłumaczka, popularyzatorka literatury iberoamerykańskiej. Żona Bohdana Chądzyńskiego (do jego śmierci w Argentynie w 1951 r), później druga żona Stanisława Gajewskiego.

  Spis treści

 • 1 Polskie pozycje na Liście Honorowej IBBY
 • 1.1 Kategoria „autor”
 • 1.2 Kategoria „ilustrator”
 • 1.3 Kategoria „tłumacz”
 • 2 Przypisy
 • 3 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jarosław Mikołajewski (ur. w 1960 w Warszawie) – polski poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego; jest również autorem książek dla dzieci, eseistą i publicystą.
  Anna Onichimowska (ur. 28 stycznia 1952 w Warszawie) - poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych, w latach 1995 - 2003 przewodnicząca polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), obecnie członek zarządu.
  Małgorzata Musierowicz, z domu Barańczak (ur. 9 stycznia 1945 w Poznaniu) – autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Twórczyni cyklu powieściowego Jeżycjada.
  Dorota Terakowska, właśc. Barbara Rozalia Terakowska (ur. 30 sierpnia 1938 w Krakowie, zm. 4 stycznia 2004 tamże) – polska pisarka i dziennikarka.
  Tove Marika Jansson (ur. 9 sierpnia 1914 w Helsinkach, zm. 27 czerwca 2001 tamże) – fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa, znana najbardziej jako autorka książek o Muminkach.
  Janusz Stanny (ur. 29 lutego 1932 w Warszawie, zm. 14 lutego 2014 tamże) – polski grafik, plakacista, ilustrator, rysownik, karykarurzysta, w latach 1986–2005 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
  Václav Čtvrtek, właściwie Václav Cafourek (ur. 4 kwietnia 1911 w Pradze, zm. 6 listopada 1976 w Pradze) – czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Dzieciństwo spędził w Jičínie, gdzie później osadził swojego najbardziej znanego bohatera, rozbójnika Rumcajsa. Kawaler Orderu Uśmiechu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.