• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lisa Cuddy

  Przeczytaj także...
  Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.Endokrynologia – nauka o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach, hormonach zwierzęcych i ich działaniu. Jako dziedzina medycyny, zajmuje się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego (zaburzenia wydzielania hormonów), np.: przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.

  Lisa Cuddy – fikcyjna postać, bohaterka dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grana przez Lisę Edelstein.

  Historia[]

  Cuddy urodziła się w 1967 lub 1968 roku. Jej matką jest Arlene Cuddy, z którą Lisa ma trudne relacje, natomiast jej ojciec nie żyje. Ma jedną siostrę – Julię. Pochodzi z rodziny żydowskiej, lecz jest niepraktykująca. Jej pradziadek – Ernest T. Cuddy – lekarz, napisał książkę medyczną "Wstęp do zespołu ostrego brzucha" (egzemplarz pierwszego wydania tej książki House podarował Cuddy z okazji zaręczyn). W młodości nie była trudnym dzieckiem, choć raz przespała się z najlepszym przyjacielem swojego ojca. Od 12. roku życia pragnęła zostać lekarzem.

  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.Uniwersytet Michigan (en. University of Michigan) – publiczna, państwowa szkoła wyższa w stanie Michigan, USA. Założony w roku 1817 w Detroit, został przeniesiony do Ann Arbor w 1837.

  W 1987 roku wyszła za mąż w New Jersey i rozwiodła się 6 dni później. Ukończyła Uniwersytet w Michigan, jednak nie wiadomo gdzie ukończyła szkołę medyczną. Wiadomo natomiast, że była druga na swoim roku i była z tego niezadowolona.

  Charakterystyka[]

  Cuddy jest dziekanem wydziału medycyny szpitala Princeton-Plainsboro Teaching Hospital w New Jersey, a także szefową Gregory'ego House'a. Została pierwszą kobietą i drugą najmłodszą osobą na takim stanowisku (miała wówczas 32 lata). Jest samotna, błyskotliwa, inteligentna, ma cięte poczucie humoru. Jako jedna z niewielu świetnie dogaduje się z House'em – jest dla niego godnym partnerem do słownych utarczek. Udaje jej się tym zamaskować uczucia jakie do niego żywi. Jej specjalność to endokrynologia.

  Lisa Edelstein (ur. 21 maja 1966 w Bostonie w stanie Massachusetts, USA), amerykańska aktorka i dramatopisarka, najbardziej znana dzięki roli dr Lisy Cuddy w serialu telewizyjnym Dr House.

  Pod koniec drugiego sezonu, Cuddy chciała zajść w ciążę, za pomocą sztucznego zapłodnienia. W sezonie piątym zaadoptowała dziecko zmarłej pacjentki House'a – dziewczynkę o imieniu Rachel.

  Pod koniec piątego sezonu, House miał halucynacje o charakterze erotycznym, w których widział Cuddy. Ich upublicznienie, i skandal tym spowodowany, wpłynął na rozpoczęcie leczenia odwykowego House'a od Vicodinu.

  W sezonie szóstym Lisa wiąże się z Lucasem (detektywem wynajętym przez House'a). Greg próbuje zniszczyć ten związek, jednak po nieudanej próbie wycofuje się. Cuddy razem z nowym chłopakiem chcą kupić mieszkanie, które jednak zostało podkupione przez Wilsona, za namową House'a. W ostatnim odcinku tego sezonu, po dramatycznej akcji ratunkowej House jest bliski załamania sięgając znów po Vicodin. Powstrzymuje go pojawienie się Cuddy, która ujawnia swoje od dawna tłumione uczucie do niego. Od tej chwili próbują być razem.

  W siódmym sezonie Cuddy kontynuuje swój związek z Housem, a po jakimś czasie, oddaje mu pod opiekę swoją córkę – Rachel. Jednak, kiedy dowiaduje się o tym, że może być poważnie chora, zauważa, że House dziwnie się zachowuje. W końcu orientuje się, że wziął Vicodin. Z tego powodu zrywa z nim, co powoduje, że Greg na stałe wraca do nałogu. W finale sezonu, House wjeżdża samochodem w dom Cuddy, wskutek czego przerażona Lisa składa wymówienie z pracy i znika z serialu.

  Bibliografia[]

 • Dr Lisa Cuddy (ang.). IMDb. [dostęp 2012-04-19]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.