• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liquid Tension Experiment

  Przeczytaj także...
  Jordan Rudess (ur. 4 listopada 1956 w Great Neck w Nowym Jorku) - amerykański muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, znany głównie jako pianista. Absolwent konserwatorium Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Określany jako pianistyczna nadzieja USA, do momentu kiedy to jako nastolatek kupił pierwszy syntezator klawiszowy, porzucając tym samym zawód muzyka klasycznego. Członek Dream Theater, amerykańskiej grupy muzycznej wykonującej metal progresywny.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.
  Wirtuoz (wł. virtuoso z łac. virtus - umiejętność, doskonałość) - wybitny instrumentalista, mistrz danego instrumentu. Muzyk zdolny pokonać najbardziej skomplikowane problemy techniczne. Wirtuozeria może się łączyć z pogłębioną interpretacją, często jednak stanowi cel sam w sobie. We współczesnej kulturze muzycznej począwszy od XIX wieku, umacnia się przeświadczenie o prymacie interpretacji artystów nad wirtuozerią. Charakteryzuje się doskonałym słuchem i wyczuciem rytmu.

  Liquid Tension Experiment - amerykańska supergrupa muzyczna wykonująca instrumentalny progresywny heavy metal z wpływami fusion. Pochodnymi grupy są projekty Liquid Trio Experiment i Liquid Trio Experiment 2.

  Tłumaczona obecnością aż trzech muzyków projektu w grupie Dream Theater działalność LTE jest zawieszona.

  Latem 2008 grupa powróciła na kilka specjalnych koncertów w USA. Odbyły się one z okazji dziesiątej rocznicy wydania pierwszego albumu.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Anthony "Tony" Levin (ur. 6 czerwca 1946 w Bostonie w stanie Massachusetts, USA) – amerykański muzyk i instrumentalista, uznany muzyk sesyjny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych gitarzystów basowych XX wieku, wirtuoz zarówno gitary basowej jak i chapman stick, którego jest propagatorem a także najbardziej znanym muzykiem na świecie grającym na tym instrumencie. Twórca funk fingers oraz członek zespołu King Crimson.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Grupa powstała z inicjatywy Mike'a Portnoya w 1997 roku w Nowym Jorku, sam pomysł zrodził się natomiast około 1996 roku, kiedy to Portnoy podjął próbę stworzenia zespołu własnych wyobrażeń muzycznych, z powstałej listy muzyków wybrał wirtuoza gitary basowej Tony'ego Levina, pianistę Jordana Rudessa oraz swego wieloletniego przyjaciela gitarzystę Johna Petrucciego.

  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess.

  Ciekawostką jest fakt iż tym ostatnim miał być Darrell "Dimebag" Abbott – gitarzysta grupy Pantera, ten jednak nie wyraził zainteresowania projektem.

  Grupa zrealizowała dwa albumy studyjne w 1998 i 1999 roku zarejestrowane w nowojorskich Bear Tracks Studios. W 1998 roku na kasecie VHS ukazał się natomiast materiał Mike'a Portnoya zatytułowany Liquid Drum Theater na którym przedstawiony jest zapis ścieżek perkusyjnych oraz fragmenty koncertów grupy LTE, album został wydany ponownie już jako płyta DVD w 2000 roku, poszerzony o nagrania Mike'a Portnoya wraz z grupą Dream Theater.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Dimebag Darrell, właśc. Darrell Lance Abbott (ur. 20 sierpnia 1966 w Dallas, zm. 8 grudnia 2004 w Ohio) – gitarzysta amerykański, członek zespołów metalowych Pantera i Damageplan.

  23 października 2007 roku ukazało się wydawnictwo sygnowane Liquid Trio Experiment z albumem zatytułowanym Spontaneous Combustion. Album ten zawiera nagrania zrealizowane podczas sesji nagraniowej drugiego albumu Liquid Tension Experiment bez udziału gitarzysty Johna Petrucciego, który opuścił studio w związku z porodem jego małżonki Reny. Utwory wydane na albumie są improwizowane bez poprzedzającego wydania album miksowania stąd "surowe" brzmienie utworów.

  Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Liquid Tension Experiment (1998)
 • Liquid Tension Experiment 2 (1999)
 • Spontaneous Combustion (jako Liquid Trio Experiment, 2007)
 • Liquid Tension Experiment Live 2008 - Limited Edition Boxset (2009)
 • Liquid Tension Experiment Live in NYC (2009)
 • Liquid Tension Experiment Live in LA (2009)
 • When the Keyboard Breaks: Live in Chicago (jako Liquid Trio Experiment 2, 2009)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Liquid Tension Experiment – Strona oficjalna
 • Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.Pantera – zespół metalowy założony w 1981 roku w Dallas w Teksasie, USA był jednym z najważniejszych zespołów metalowych lat 90. wywierając wpływ na takie zespoły jak Machine Head, KoRn, Mudvayne i inne. Grał muzykę z gatunków thrash i heavy metal.
  Warto wiedzieć że... beta

  Liquid Tension Experiment - pierwszy studyjny album supergrupy muzycznej Liquid Tension Experiment. Wydawnictwo ukazało się 10 marca 1998 roku nakładem wytwórni muzycznej Magna Carta Records.
  Spontaneous Combustion – album amerykańskiej grupy muzycznej Liquid Trio Experiment. Album ten zawiera nagrania zrealizowane podczas sesji nagraniowej drugiego albumu Liquid Tension Experiment bez udziału gitarzysty Johna Petrucci, który opuścił studio w związku z porodem jego małożonki Reny. Utwory wydane na albumie są improwizowane bez poprzedzającego wydania album miksowania stąd "surowe" brzmienie utworów.
  Liquid Tension Experiment 2 – drugi studyjny album supergrupy muzycznej Liquid Tension Experiment. Wydawnictwo ukazało się 15 czerwca 1999 nakładem wytwórni muzycznej Magna Carta Records.
  Jazz-rock (jazz fusion, fusion) – nurt w muzyce jazzowej i rockowej będący wypadkową elementów tych dwóch koncepcji muzycznych.
  Pianista – muzyk grający na fortepianie. Pianiści wykonują szeroki repertuar i różne style, w tym muzykę poważną, jazz, blues oraz różnego rodzaju style muzyki rozrywkowej, w tym muzykę rockową. Umiejętność gry na fortepianie predysponuje do gry na innych instrumentach klawiszowych, takich jak syntezator, klawesyn, czelesta, czy organy.
  Metal progresywny – podgatunek heavy metalu, który ma wiele cech rocka progresywnego, w tym złożone struktury kompozycyjne, niestandardowe i zmienne metrum, zawiłe partie instrumentalne. Wysoki poziom artystyczny kompozycji często łączony jest z obszernymi tekstami w formie opowieści epickich, co w rezultacie daje długie utwory (nawet 15-20 minut) i albumy koncepcyjne.
  Michael Stephen Portnoy (ur. 20 kwietnia 1967 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, instrumentalista i perkusista. Uczęszczał do szkoły muzycznej Berklee College of Music w Bostonie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.