Lipton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lipton Earl Grey
Lipton Earl Grey w oryginalnym opakowaniu

Liptonmarka produkująca zarówno herbatę tradycyjną, jak i gotową do spożycia herbatę mrożoną. W Polsce Lipton pojawił się na rynku w 1993 roku.

Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.Taniny (E181) – grupa organicznych związków chemicznych zbudowanych z wielu cząsteczek kwasu galusowego i D-glukozy.

Rodzaje sprzedawanej herbaty[ | edytuj kod]

Marka Lipton jest częścią międzynarodowego koncernu Unilever, kupującego obecnie 12% czarnej herbaty, także dla innych marek, takich jak PG Tips (Wielka Brytania), Beseda (Rosja), Brooke Bond (Indie) oraz Saga (Polska). Lipton reprezentuje około 10 procent światowego rynku herbaty (w handlu detalicznym) z kluczowymi filarami markowymi:

Tytuł przyznawany przez władcę danego państwa, łączył się z nadaniem ziemi lub przywilejów dla obdarowanego na zasadzie dziedziczenia (primogenituralnie, secundogenituralnie lub dla wszystkich potomków), lub bez prawa dziedziczenia (szlachectwo osobiste), jako wyraz wdzięczności za działalność na rzecz państwa lub samego panującego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
 • Lipton Yellow Label – (od 1890 roku), najbardziej popularna w Europie herbata czarna. Jest sprzedawana w 150 krajach. Klasyczna kompozycja herbat, uprawianych głównie w Indiach i Afryce. Daje napar o bursztynowym kolorze i intensywnym smaku.
 • Lipton Ice(d) Tea – (od 1972 roku), gotowa herbata mrożona dostępna w ponad 60 krajach poprzez światową spółkę z PepsiCo.
 • Lipton Earl Grey – herbata będąca oryginalną mieszanką czarnych herbat z olejkiem bergamotki.
 • Lipton Lemon – kompozycja herbat czarnych aromatyzowana cytryną.
 • Lipton Peach – kompozycja herbat czarnych aromatyzowana brzoskwinią.
 • Lipton Caramel & Vanilla – kompozycja herbat czarnych aromatyzowana karmelem z wanilią.
 • Lipton Green Tea Mint – herbata zielona znana jest ze swoich właściwości.
 • Lipton Forest Fruit – kompozycja herbaty czarnej, aromatyzowana esencją owoców leśnych.
 • Lipton Orange Jaipur – mieszanka indyjskich herbat z dodatkiem aromatu pomarańczowego.
 • Lipton Pu-Erh Citrus Guarana – herbata Pu-erh pochodzi z regionu Pu’er w chińskiej prowincji Yunnan.
 • Lipton Quiet Night – herbata ziołowo-owocowa jest kompozycją lipy, werbeny, lawendy, rumianku, melisy oraz liści pomarańczy.
 • Napar, herbatka ziołowa – forma sporządzania leku ziołowego lub kosmetyku w postaci roztworu, do którego składniki czynne z surowca zielarskiego są ekstrahowane gorącą wodą. Napary stosuje się do użycia wewnętrznego (spożycia) lub zewnętrznego (do kompresów, przemywania powierzchni ciała).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.
  Herbata – napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi. W Chinach opisuje się ją znakiem 茶, który jest jednak różnie czytany w zależności od dialektu: tê – dialekt hokkien (czego odmiany są często obecne w językach zachodniej Europy) oraz chá, w dialekcie kantońskim i mandaryńskim (z odmianami tej wymowy popularnymi na wschodzie – Indie, Iran, Turcja, Rosja, Czechy). Polska nazwa herbata to zbitka pochodząca od łac. herba thea (gdzie herba oznacza po prostu „ziele” podobnie jak yerba; wariant hierba; w hiszpańskim yerba mate). Rośliny uprawiane są w wielu krajach strefy zwrotnikowej, także poza Azją, dla pączków i liści, z których po uprzednim przygotowaniu (suszenie, czasami fermentacja) przyrządza się napar.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Unilever – międzynarodowa firma, w skład której wchodzi holenderski Unilever NV z siedzibą w Rotterdamie i brytyjski Unilever PLC z siedzibą w Londynie.
  Pu’er (chin.: 普洱; pinyin: Pǔ’ěr) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Junnan. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 73 844. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 286 842 mieszkańców. Do 2007 roku miasto nosiło nazwę Simao (思茅).
  Marketing – handel aktywny, wychodzący naprzeciw potrzebom klienta, próbujący odgadnąć skryte potrzeby klienta, usiłujący te potrzeby uświadamiać oraz pobudzać, a nawet kreować i zaspokajać je. Pojęcie marketingu zdefiniowano po raz pierwszy w 1941 roku i opisano je jako „prowadzenie działalności gospodarczej, odnoszącej się do przepływu towarów i usług od producenta do konsumenta lub użytkownika”.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Reklama