Lipooksygenaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykład działania lipooksygenazy. Kwas α-linolenowy jest utleniany przez roślinną lipooksygenazę do wodoronadtlenku, który może zostać przekształcony dalej np. do odpowiednich aldehydów

Lipooksygenaza (EC 1.13.11.-) – enzym z klasy oksygenaz katalizujący przyłączenie tlenu do jednego z wiązań podwójnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, np. kwasu arachidonowego, linolowego lub oleinowego, powodując powstawanie reaktywnych wodoronadtlenków lub epitlenków. Np. ludzka 5-lipooksygenaza arachidonianu (EC 1.13.11.34) wytwarza leukotrien A4.

Leukotrieny - lipidy związane z układem immunologicznym. Biorą udział w mechanizmach odpornościowych i procesach zapalnych, m.in. związanych z astmą i alergicznym nieżytem nosa. Przewodzą sygnały na drodze autokrynnej (sygnalizując w ten sposób do tej samej komórki, które je wyprodukowały) i parakrynnej (przekazując sygnał do niewielkiej liczby sąsiadujących komórek).Kwas linolowy (z łac. linum – len, oleum – olej), LA, kwas cis,cis–9,12-oktadekadienowy – organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6 o wzorze pół-strukturalnym CH3(CH2)4CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOH.
Leukotrien A4

Lipooksygenazy ludzkie, działając poprzez leukotrieny i lipoksyny, wywołują takie procesy jak:

 • skurcz oskrzeli
 • wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych
 • chemotaksja i aktywacja leukocytów
 • regulacja procesów immunologicznych
 • mają udział w reakcjach nadwrażliwości bezpośredniej (alergie).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kenji Matsui, Green leaf volatiles: hydroperoxide lyase pathway of oxylipin metabolism, „Current Opinion in Plant Biology”, 9 (3), 2006, s. 274–280, DOI10.1016/j.pbi.2006.03.002 (ang.).
  2. Numer EC 1.13.11.- w bazie Enzyme nomenclature database
  3. Numer EC 1.13.11.34 w bazie Enzyme nomenclature database

  Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Numer EC – numer przypisany każdemu enzymowi według zasad klasyfikacji opracowanej w 1984 roku przez Komitet Nazewnictwa (ang. Nomenclature Committee) Międzynarodowej Unii Biochemii i Biologii Molekularnej (ang. International Union of Biochemistry). Numery EC Enzyme Commission (Komisja Enzymatyczna) lub Enzyme Catalogue dzielą wszystkie enzymy na sześć głównych grup ze względu na typ katalizowanej reakcji. Komisja Enzymatyczna przypisała każdemu enzymowi zarekomendowaną nazwę i czteroczęściowy rozróżnialny numer o strukturze XX.XX.XX.XXChemotaksja – reakcja ruchowa całego organizmu lub zdolnych do samodzielnego ruchu komórek na kierunkowe chemiczne bodźce. Często nie jest łatwo określić, co jest właściwą taksją, a co kinezą. Podobnie, chemotaksja zbliżona jest do chemonastii, która jednak dotyczy tylko fragmentów ciała, a nie całego organizmu (np. ruch czułków rosiczek zamykających ofiarę jest kombinacją haptonastii i chemonastii, a nie chemotaksją). Służy m.in. do odnalezienia pokarmu lub partnera seksualnego (poprzez feromony), a także znajdywaniu się gamet. W zależności od kierunku ruchu w stosunku do kierunku działania bodźca wyróżniane są:
  Warto wiedzieć że... beta

  Lipoksyny (LX) – cząsteczki organiczne będące produktami przemian kwasu arachidonowego (C20), chemicznie są kwasami karboksylowymi z czterema sprzężonymi wiązaniami podwójnymi. Lipoksyny powstają pod wpływem połączonego działania więcej niż jednej lipooksygenazy (LOX).
  Kwas arachidonowy (AA z ang. arachidonic acid) – organiczny związek chemiczny, wielonienasycony kwas tłuszczowy ω-6, odpowiednik występującego w orzeszkach ziemnych nasyconego kwasu arachidowego.
  Kwas α-linolenowy (z łac. linum – len, oleum – olej; ALA) – organiczny związek chemiczny z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu ω-3.
  Epitlenki, epoksydy – organiczne związki chemiczne zawierające trójczłonowe ugrupowanie cykliczne złożone z atomu tlenu i dwóch atomów węgla:
  Tlen (O, łac. oxygenium) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 8, niemetal z grupy tlenowców w układzie okresowym.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Leukocyty, krwinki białe – elementy morfotyczne krwi. Są niemal bezbarwne i mniej liczne od erytrocytów, posiadają zdolność ruchu. Żyją od kilku dni (granulocyty) nawet do 20 lat (limfocyty B pamięci immunologicznej). Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed patogenami takimi jak wirusy i bakterie. Wszystkie leukocyty wykazują ekspresję cząsteczki CD45 .

  Reklama