• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lipnica - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Luboń (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Lëbóń; niem. Lubon, dawniej Lubonie) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Wieś jest siedzibą sołectwa Luboń, w którego skład wchodzą również miejscowości Hamer-Młyn, Modrzejewo, Rudniki i Stoltmany.

  Lipnica (1934–54 gmina Lipnice) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Borowy Młyn, Borzyszkowy, Brzeźno Szlacheckie, Brzozowo, Gliśno Wielkie, Kiedrowice, Lipnica, Luboń, Łąkie, Mielno, Ostrowite, Osusznica, Prądzona, Wojsk, Zapceń.

  Siedziba gminy to Lipnica.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Brzozowo (kaszb. Brzòzòwò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Wieś jest siedzibą sołectwa "Brzozowo" w którego skład wchodzą również miejscowości Pupkowo i Szpręgielówka.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Według danych z 2011 gminę zamieszkiwało 5089 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 5225 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Lipnica ma obszar 309,57 km², w tym:

  Kiedrowice (kaszub. Czedrowice lub też Czedréce, niem. Kiedrau, dawniej Kedrowitz) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad Jeziorem Kiedrowickim. Wieś jest siedzibą sołectwa "Kiedrowice" w którego skład wchodzą również miejscowości Karcz, Sierzywk i Wielgoszcz.Gmina Chojnice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
 • użytki rolne: 36%
 • użytki leśne: 52%
 • Gmina stanowi 14,12% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017 roku:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Lipnica w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Lipnica.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

 • Rezerwat przyrody Ostrów Trzebielski
 • Rezerwat przyrody Mechowisko Radość
 • Rezerwat przyrody Jezioro Laska (częściowo na terenie gminy)
 • Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Brusy, Bytów, Chojnice, Koczała, Konarzyny, Miastko, Przechlewo, Studzienice, Tuchomie

  Ostrowite (kaszb. Òstrété lub też Òstrowité, Miasto, Miasto Kùkùk, niem. Ostrowitt) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Wieś jest siedzibą sołectwa "Ostrowite" w którego skład wchodzi również miejscowość Dolne Ostrowite.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Rezerwat przyrody Ostrów Trzebielski – rezerwat ornitologiczny obejmujący małą wyspę na jeziorze Trzebielskim na obszarze regionu Kaszub zwanym Gochy (założony w 1987 roku, o powierzchni 8,01 ha). Ochronie rezerwatu podlegają miejsca lęgowe mewy srebrzystej, rybitwy zwyczajnej i mewy śmieszki. Najbliższe miejscowości to Lipnica i Osusznica.Borzyszkowy (kaszb. Bòrzëszkòwë lub też Bòrëszkòwë, Bòrzëszczi, Bòrëszkòwa, Bòrzëszkòwò, niem. Borczyskowo, dawniej Borriskowo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad Jeziorem Borzyszkowskim w części Kaszub zwanej Gochami. Wieś jest siedzibą sołectwa "Borzyszkowy" w którego skład wchodzą również miejscowości Biedolewo, Brzósk, Głodowo i Holandia. Wieś jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W centrum miejscowości znajduje się oryginalny drewniany kościół.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Wojsk (kaszb. Wòjsk lub też Wòjisk, niem. Woysk, dawniej Rekowska Dombrowska) – wieś kaszubska w Polsce w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica w pobliżu trasy drogi wojewódzkiej nr 212. Wieś jest siedzibą sołectwa "Wojsk" w którego skład wchodzi również miejscowość Wojsk-Skryte.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Osusznica (kaszb. Òsusznica lub też Starô Òsusznica, Òsësznica, niem. Ossusnitza, dawniej Ofsnitzsche Mühle) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Wieś jest siedzibą sołectwa "Osusznica" w którego skład wchodzą również miejscowości Czaple, Nowa Osusznica, Osowo Duże, Owsne Ostrowy i Rucowe Lasy.
  Lipnica (kaszub. Lëpince lub też Lëpienice, Lëpienica, niem. Liepnitz, dawn. Lipienica i Lipnice) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej w regionie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica przy trasie drogi wojewódzkiej nr 212. Wieś jest siedzibą sołectwa "Lipnica" w którego skład wchodzą również miejscowości Smołdziny, Trzebielsk, Warszawa i Wygoda. Sołtysem jest Wojciech Gierszewski. Lipnica jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. Miejscowość jest siedzibą gminy Lipnica. Na wschód od Lipnicy leży jezioro Kiedrowickie.
  Prądzona (kaszb. Prądzonô, niem. Prondzonna) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej w regionie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad wypływającą z pobliskiego jeziora Prądzono rzeką Prądzoną. Wieś jest siedzibą sołectwa "Prądzona" w którego skład wchodzą również miejscowości Dampel, Klewiska, Osówek i Prądzona-Wybudowanie. Miejscowość jest również placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.