• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linux Standard Base

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, ISO (ang. International Organization for Standardization, fr. Organisation internationale de normalisation) – organizacja pozarządowa zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne.Kompatybilność (ang. compatibility, pol. „zgodność”) – cecha oprogramowania oraz sprzętu, która umożliwia bezproblemową współpracę systemów komputerowych, w szczególności wymianę danych.
  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  Schemat obrazujący założenia i cele projektu

  Linux Standard Base (LSB) – projekt mający na celu zniwelowanie różnic między dystrybucjami Linuksa poprzez wyznaczenie wspólnych standardów. 1 listopada 2005 r. specyfikacja LSB w wersji 2.0.1 stała się standardem ISO 23360.

  Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.Dystrybucja Linuksa – termin oznaczający uniksowy kompletny system operacyjny zbudowany na bazie jądra Linux. W skład dystrybucji, oprócz samego jądra, wchodzą podstawowe programy i usługi takie, jak powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne, a także często duży zestaw aplikacji użytkowych. W obrębie dystrybucji używana jest jednolita organizacja plików konfiguracyjnych oraz wspólny mechanizm instalowania nowych aplikacji. Niekiedy terminem dystrybucja określa się także systemy zbudowane na bazie jąder innych niż Linux (np. GNU Hurd); szczególnie można tutaj wyróżnić klony dystrybucji uniksowych (np. Debian).

  LSB postawiło sobie za cel stworzenie i wypromowanie binarnych standardów, które rozszerzą kompatybilność pomiędzy różnymi dystrybucjami Linuksa (i innych wolnych systemów operacyjnych klasy Unix), co umożliwi twórcom oprogramowania pisanie (lub przenoszenie) pod Linuksa oprogramowania bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych na dostosowanie go do specyfiki kilku dystrybucji. Dodatkowo mniej popularne dystrybucje (których obsługa jest często zaniedbywana) będą mogły korzystać z oprogramowania, jeśli ich twórcy zadbają o dostosowanie ich do LSB.

  ABI (ang.) Application Binary Interface – zespół reguł i ustaleń, które decydują o współpracy między programami, bibliotekami, a systemem operacyjnym lub pomiędzy różnymi komponentami danej aplikacji. ABI różni się od API tym, że dotyczy oprogramowania w wersji skompilowanej, a więc binarnej (zwanej również "wykonywalną"), a nie w formie kodu źródłowego.Standard – wspólnie ustalone kryterium, które określa powszechne, zwykle najbardziej pożądane cechy czegoś, np. wytwarzanego przedmiotu (np. standardem jest, że każdy współcześnie wytwarzany telewizor wyświetla kolory) czy ludzkiego zachowania (norma kulturowa). Standard to czasem także podstawowa, najprostsza wersja produktu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ABI
 • jądro systemu operacyjnego
 • standard
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona projektu Linux Standard Base
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.65 sek.