• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lino Lacedelli

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Achille Compagnoni (ur. 26 września 1914, zm. 13 maja 2009) – włoski wspinacz. Razem z Lino Lacedellim, był pierwszym człowiekiem, który stanął na szczycie K2 – 31 lipca 1954 r. Ekspedycję prowadził Ardito Desio. Compagnoni urodził się w Santa Caterina Valfurva, w Lombardii.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Lino Lacedelli (ur. 4 grudnia 1925 w Cortina d’Ampezzo, zm. 20 listopada 2009 tamże) – włoski wspinacz, pierwszy zdobywca K2.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Brał udział w ekspedycji prowadzonej przez Ardito Desio i razem z Achille Compagnonim był pierwszym człowiekiem, który wszedł na K2. Miało to miejsce 31 lipca 1954. Autor wielu książek na temat wspinaczki wysokogórskiej.

  Cortina d’Ampezzo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Belluno. Popularny ośrodek sportów zimowych. Według danych na styczeń 2009 gminę zamieszkiwały 6093 osoby przy gęstości zaludnienia 23,9 os./1 km².Ardito Desio (ur. 8 kwietnia 1897 w Palmanova, Udine, zm. 12 grudnia 2001 w Rzymie) – włoski geolog, himalaista. Pod jego przewodnictwem w 1954 roku włoska ekspedycja zdobyła po raz pierwszy szczyt K2 w Himalajach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lino Lacedelli | Italian mountaineer, „Encyclopedia Britannica” [dostęp 2018-02-07] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ardito Desio Zdobycie K2: drugiego najwyższego szczytu świata
 • Walter Bonatti Góry mojego życia
 • 20 listopada jest 324. (w latach przestępnych 325.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 41 dni. Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  K2 (Czogori, Lambha Pahar, Dapsang, Kechu, Mount Godwin-Austen, chiń. upr.: 乔戈里峰; chiń. trad.: 喬戈里峰; pinyin: Qiáogēlǐ Fēng; 8611 m n.p.m.) – ośmiotysięcznik, najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości (po Mount Everest) szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu, jednak Indie wciąż zgłaszają pretensje do całego Kaszmiru, uważając się tym samym również za administratora K2. Jest to jeden z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych zimą (drugi to Nanga Parbat).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.