• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia sukcesji tronu Monako



  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Grace Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois, markiza Baux (Grace Patricia Kelly, ur. 12 listopada 1929 w Filadelfii, zm. 14 września 1982 w Monaco-Ville) – amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji, od 18 kwietnia 1956 do 14 września 1982 księżna Monako jako żona księcia Rainiera III.Rainier III (Rainier Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi, ur. 31 maja 1923 w Monako, zm. 6 kwietnia 2005 tamże) – 13. książę Monako z dynastii Grimaldich od 9 maja 1949 do 6 kwietnia 2005, syn Pierre’a, księcia Valentinois i jego małżonki, Charlotte, księżnej Valentinois.

  Władca Monako nosi tytuł księcia Monako. Monakijski tron jest dziedziczny i od wieków należy do dynastii Grimaldich.

  Zasady dziedziczenia[ | edytuj kod]

  Kwestię dziedziczenia monakijskiego tronu reguluje zapis w Konstytucji Księstwa Monako, ustanowiony dnia 2 kwietnia 2002 roku przez księcia Rainiera III Grimaldi.

  W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre’a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III. 21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.

  Według tego dokumentu, nowy władca powoływany jest wówczas, gdy dotychczasowy umrze lub abdykuje. Pierwsze miejsca w linii sukcesji zajmują dzieci władcy zrodzone z prawego łoża, starsze przed młodszymi, a mężczyźni przed kobietami.

  Jeżeli władca nie posiadał legalnych potomków, tron obejmuje jeden z jego młodszych braci lub siostra (zaczynając od najstarszej), i ich prawowici potomkowie.

  W przypadku, gdy osoba, która powinna zajmować pierwsze miejsce w liście sukcesji, nie żyje bądź zrzekła się praw do tronu (przed zgonem lub ustąpieniem poprzedniego władcy), prawo dziedziczenia automatycznie przechodzi na jej prawowitych potomków.

  W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre’a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.Honoriusz II przyjął tytuł księcia Monako w 1612 roku. Monako zostało uznane za suwerenne księstwo przez króla Hiszpanii Filipa IV w 1633 i przez króla Francji Ludwika XIII na mocy traktu w Péronne, w 1641.

  Jeśli w tradycyjnej linii sukcesji nie ma osoby, która zostałaby nowym władcą, jest on wybierany spośród dalszych krewnych rodziny Grimaldich. Dzieje się to z udziałem Rady Koronnej i Rady Regencyjnej. Do czasu wyboru następcy władza sprawowana jest przez Radę Regencyjną. Tron może odziedziczyć jedynie osoba posiadająca monakijskie obywatelstwo w dniu śmierci lub ustąpienia poprzedniego rządzącego.

  Honorine de la Tour du Pin, z domu Grimaldi, markiza de la Tour du Pin (ur. 22 kwietnia 1784 w Paryżu, zm. 8 maja 1879) – członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka księcia Józefa Grimaldi i księżnej Franciszki Marii Teresy de Choiseul.Albert II Grimaldi, książę Monako, książę Valentinois, hrabia Polignac, markiz Baux (Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi, ur. 14 marca 1958 w Monako) – 14. książę Monako od 6 kwietnia 2005, regent Księstwa Monako od 31 marca 2005 do 6 kwietnia 2005. Syn księcia Rainiera III Grimaldi i księżnej Grace Grimaldi, olimpijczyk.

  Funkcję księcia lub księżnej Monako może objąć wyłącznie osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia.

  Pierwsza osoba na liście sukcesji nosi tytuł dziedzicznego księcia lub dziedzicznej księżnej Monako (od 2014 Jakub Grimaldi, syn księcia Alberta II).

  Na tronie nie mogą zasiąść dzieci pochodzące ze związków pozamałżeńskich lub konkubinatów (w tym gronie znajdują się obecnie dzieci księcia Alberta II, Jaśmina Grimaldi i Aleksander Coste, drugi wnuk księżnej Hanoweru, Rafał Elmaleh i córka księżniczki Stefanii, Kamila Gottlieb). Jeżeli rodzice takiej osoby wstąpią w związek małżeński, dziecko zostaje automatycznie uznane za prawowitego potomka i wpisane do linii sukcesji (ostatnio Aleksander Casiraghi w 2013).

  Antoinette, baronowa Massy, z domu Grimaldi, I voto Noghes, II voto Rey, III voto Gilpin (Antoinette Louise Alberte Suzanne de Massy, ur. 28 grudnia 1920 w Paryżu, zm. 18 marca 2011 w Monte Carlo) – monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Pierre’a, księcia Valentinois, i jego małżonki, Charlotte, księżnej Valentinois, starsza siostra Rainiera III, księcia Monako. Florestine Gabrielle Antoinette Grimaldi, księżna Monako, księżna Urach, hrabina Wirtemberg (ur. 22 października 1833 w Fontenay-aux-Roses, zm. 4 kwietnia 1897 w Stuttgarcie) – członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka księcia Florestana I Grimaldi i księżnej Marii Gibert de Lametz, od 15 lutego 1863 do 17 lipca 1869 księżna Urach jako żona księcia Wilhelma.

  Zgodnie z tymi przepisami, po wstąpieniu na tron kolejnego władcy, który nie jest bratem lub siostrą poprzednika, linia sukcesji ulega skróceniu.

  Wcześniejsze wersje Konstytucji Księstwa Monako przewidywały dziedziczenie tronu przez prawowitych potomków władcy, również tych adoptowanych. Na liście sukcesji znajdowali się wówczas tylko descendenci panującego. W 2002 książę Rainier dokonał jednak korekt, biorąc pod uwagę stan kawalerski swojego 47-letniego następcy, który nie założył jeszcze wówczas swojej rodziny i nie miał legalnych dzieci. Gdyby Albert wstąpił na tron przy obowiązujących starych przepisach, prawa dziedziczenia straciłyby jego siostry i linia sukcesji byłaby pusta. Książę Rainier usunął również zapisek o obejmowaniu tronu przez dzieci adoptowane.

  Pierre Casiraghi (Pierre Rainier Stefano Casiraghi, ur. 5 września 1987 w Monte Carlo), trzeci wnuk księcia Rainiera III Grimaldi, syn Stefano Casiraghi i księżnej Karoliny Hanowerskiej; zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.Gabriela Grimaldi, księżniczka Monako, hrabina Carladès (Gabriella Thérèse Marie Grimaldi, ur. 10 grudnia 2014 w Monte Carlo), córka Alberta II, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Charlene; przez pierwsze minuty swojego życia była następczynią monakijskiego tronu, obecnie zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji.


  Podstrony: 1 [2] [3]




  Warto wiedzieć że... beta

  Aleksander Casiraghi (Alexandre Andrea Stefano Casiraghi, ur. 21 marca 2013 w Londynie) – pierwszy prawnuk księcia Monako Rainiera III Grimaldi, pierwszy wnuk księżnej Karoliny Hanowerskiej, syn Andrei Casiraghi i Tatiany Casiraghi; zajmuje trzecie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.
  Jakub Grimaldi, dziedziczny książę Monako, markiz Baux (Jacques Honoré Rainier Grimaldi, ur. 10 grudnia 2014 w Monte Carlo), syn Alberta II, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Charlene; następca monakijskiego tronu.
  W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre’a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.
  Grimaldi - ród panujący w księstwie Monako. Pierwotnie genueński ród szlachecki. Od 1419 roku jedna z linii Grimaldi zawładnęła Monako, uzyskując w 1659 roku tytuł książęcy.
  W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre’a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.
  12 kwietnia jest 102. (w latach przestępnych 103.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 263 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.