• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia kolejowa nr 9

  Przeczytaj także...
  Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.Malbork – stacja kolejowa w Malborku, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja powstała w 1852 Budynek dworca (z 1891), budynek ekspedycji towarowej i szalet są wpisane do rejestru zabytków. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2012.
  Linia kolejowa E 65 – ciąg transportowy międzynarodowego znaczenia wyznaczony na podstawie europejskiej umowy o głównych międzynarodowych liniach kolejowych (AGC) oraz na podstawie europejskiej umowy o ważnych międzynarodowych liniach transportu kombinowanego i obiektach towarzyszących (AGTC).

  Linia kolejowa nr 9 Warszawa WschodniaGdańsk Główny – zelektryfikowana wielotorowa linia kolejowa o długości 323,393 km.

  Historia[]

  Dzisiejsza linia nr 9 powstawała oddzielnie w zaborze rosyjskim i niemieckim. Pierwszy odcinek z Gdańska do Tczewa powstał w roku 1852. W 1857 roku linia sięgnęła Malborka. Była ona budowana w ramach Pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Berlin z Królewcem. W 1876 ukończono połączenie Malborka z Iławą. Rok później ukończono budowę odcinka łączącego Warszawę z Iławą. Linia była począwszy od 1873 roku odcinkami przebudowywana na dwutorową. Ostatni jednotorowy odcinek Mikołajki PomorskieMalbork przekształcono na dwutorowy w 1967 r.

  Warszawa Płudy - przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych położona na trasie międzynarodowej linii kolejowej E-65 łączącej Warszawę z Gdańskiem na terenie warszawskiej Białołęki przy ulicy Czołowej, tworząca tzw. węzeł nadwiślański. Stacja obsługuje mieszkańców pobliskich osiedli Henryków, Płudy oraz Białołęka Dworska.Europejski System Sterowania Pociągiem (ang. European Train Control System, ETCS) – system sterowania ruchem kolejowym, kompatybilny pomiędzy różnymi krajami Europy. ETCS jest częścią wdrażanego w Unii Europejskiej systemu ERTMS (European Rail Traffic Management System), który ma zapewnić interoperacyjność transportu kolejowego, czyli możliwość swobodnego poruszanie się pociągów w sieciach kolejowych poszczególnych państw (właścicieli infrastruktury) bez konieczności zatrzymywania się na granicach oraz wymiany lokomotyw lub maszynistów. Sam system komercyjnie jest dodatkowo wykorzystywany poza krajami wspólnoty - np. w Meksyku, czy na Ukrainie , Szwajcarii.

  W 1969 zelektryfikowano odcinek Gdańsk – Tczew. W 1972 r. elektryfikacji poddano odcinek Warszawa WschodniaNasielsk. W latach 1983–1985 zelektryfikowano pozostałą część trasy. W latach 2006-2014 linia została gruntownie zmodernizowana i przystosowana do prędkości 200 km/h dla pociągów pasażerskich (160 km/h bez ETCS) i 120 km/h dla pociągów towarowych przy nacisku na oś 22,5 t. Przed modernizacją na linii obowiązywała prędkość 80-120 km/h. Koszt modernizacji to około 10 mld PLN, co daje ok. 31 mln PLN za kilometr trasy.

  Elektryfikacja – proces mający na celu rozprzestrzenienie sieci elektroenergetycznej. Elektryfikowane są miejscowości lub obiekty przemysłowe, przez doprowadzanie linii elektrycznych ze stacji transformatorowych. Elektryfikacją nazywane jest również zakładanie sieci trakcyjnej nad torami kolejowymi lub stawianie słupów podtrzymujących linie energetyczne i odprowadzanie przewodów elektrycznych ze słupów do domów.Warszawa Choszczówka - przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych położony na terenie warszawskiej Białołęki przy ulicy Piwoniowej na granicy Warszawy i Jabłonny, tworząca tzw. węzeł nadwiślański.

  Galeria[]

 • Warszawa Choszczówka na linii kolejowej numer 9 (E65)

 • Linia kolejowa numer 9 (E65) w pobliżu przystanku Warszawa Płudy

 • ED250 na linii kolejowej numer 9 (E65) mija przystanek Warszawa Choszczówka

 • Przypisy

  1. Linia kolejowa numer 9 w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
  2. Wykazy prędkości na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP PLK: pociągi pasażerskie, autobusy szynowe, pociągi towarowe.
  3. Robert Wyszyński, Rynek Kolejowy 4/2010
  4. Kiedy 200 km/h na E 65?
  Linia kolejowa – element sieci kolejowej składający się z jednego, dwóch lub kilku torów kolejowych łączących punkty początkowy i końcowy (będące stacjami końcowymi lub węzłowymi), ustalany w Polsce przez danego zarządcę infrastruktury kolejowej. Do linii kolejowej zalicza się również zajęte pod torowisko grunty oraz przyległy do nich pas gruntu, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego, wraz z zajętymi pod nie gruntami.Warszawa Wschodnia Osobowa (znana jako Dworzec Wschodni) – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Alstom EMU250 (seria ED250) – siedmioczłonowy normalnotorowy elektryczny zespół trakcyjny dużych prędkości z rodziny Pendolino produkowany przez Alstom w fabryce we włoskim Savigliano na zamówienie PKP Intercity. Powstało 20 sztuk, które od 14 grudnia 2014 prowadzą pociągi kategorii Express InterCity Premium obsługującej relacje łączące Warszawę z Gdynią, Katowicami, Krakowem i Wrocławiem.
  Pruska Kolej Wschodnia (niem. Preußische Ostbahn) – linia kolejowa długości około 740 km, łącząca Berlin ze stolicą Prus Wschodnich – Królewcem oraz z leżącymi na granicy z Imperium Rosyjskim Ejtkunami.
  Przystanek osobowy (publiczny) – miejsce na szlaku kolejowym odpowiednio przystosowane do obsługi pasażerów, w którym zatrzymują się rozkładowo wyznaczone pociągi pasażerskie, wyłączając postoje dla potrzeb technicznych i pracowniczych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.