• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia kolejowa nr 8

  Przeczytaj także...
  Warszawa Lotnisko Chopina – grupa torów stacji kolejowej Warszawa Okęcie, na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, obsługiwana z nastawni OKL. Umożliwia dojazd pociągiem do centrum miasta (dworce Warszawa Śródmieście i Warszawa Centralna) z Lotniska Chopina. Stacja istniała w stanie surowym od 2008 roku.Sędziszów – miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Sędziszów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kieleckiego.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Linia kolejowa nr 8 Warszawa ZachodniaKraków Główny – zelektryfikowana jedno- i dwutorowa linia kolejowa o długości 316,663 km, łącząca Warszawę z Krakowem przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Sędziszów i Kozłów.

  Przebieg[]

  Cała linia od Warszawy Zachodniej do Krakowa Głównego mierzy 316,663 km. Wykorzystywana jest w ruchu pasażerskim i towarowym. Przy obecnym stanie infrastruktury czas przejazdu całą trasą pociągiem pośpiesznym to ok. 5 godzin i 10 min.

  Radom – dworzec kolejowy i stacja w Radomiu, w dzielnicy Planty. Stacja Radom leży na szlaku linii kolejowych nr 8, 22 oraz 26. Zgodnie z klasyfikacją PKP posiada kategorię B.Bilfinger (FWB: GBF) – działające w skali międzynarodowej przedsiębiorstwo budowlano-usługowe z siedzibą w Mannheim w Niemczech. Formą prawną przedsiębiorstwa jest spółka europejska. Firma jest notowana na giełdzie frankfurckiej.

  Na całej linii wszystkich stacji i przystanków jest 77. Stacjami i przystankami, na których zatrzymują się pociągi pośpieszne, są: Warszawa Zachodnia, Radom, Szydłowiec, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Kielce, Jędrzejów, Sędziszów, Miechów i Kraków Główny. Trasa jest dwutorowa w pełni zelektryfikowana. Jedynym odcinkiem, gdzie linia jest jednotorowa, jest odcinek Warka – Radom (około 46,5 km). Jeden tor powoduje na tym fragmencie linii znaczne utrudnienia w ruchu, m.in. przez małą przepustowość szlaków.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.

  Historia[]

  W celu zapewnienia lepszego połączenia komunikacyjnego z Lotniskiem Chopina w Warszawie w listopadzie 2009 r. rozpoczęła się budowa łącznicy na trasie Warszawa SłużewiecWarszawa Lotnisko Chopina o długości 1853 m, z czego większość (1183 m) znalazła się w położonym 5 m pod ziemią tunelu. Linia została oddana do użytku 1 czerwca 2012 roku – według wykazu linii kolejowych łącznicy nadano numer 440. Wykonawcą prac było przedsiębiorstwo Bilfinger Berger.

  Szydłowiec - stacja kolejowa zlokalizowana w sołectwie Sadek w gminie Szydłowiec (w poblizu wsi Gąsawy Rządowe) w powiecie szydłowieckim w województwie mazowieckim. Znajduje się w odległości ok. 4km, na wschód od centrum Szydłowca. Obecnie zatrzymują się na nim pociągi osobowe Kolei Mazowieckich relacji Skarżysko-Kamienna - Radom oraz niektóre pociągi pośpieszne.Kraków Główny – dworzec kolejowy w Krakowie, obsługujący pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A.

  W latach 2011-2013 odbyła się rewitalizacja odcinka Radom – Skarżysko-Kamienna, a w latach 2014 – 2016 odcinka Skarżysko-Kamienna – Łączna.

  27 lipca 2015 PKP PLK podpisały z przedsiębiorstwem Trakcja PRKiI umowę na modernizację 27 km linii kolejowej (odcinek Warszawa OkęcieCzachówek Południowy) wraz z przebudową peronów i układu torowego na szlakach i stacjach. Linia na zmodernizowanym odcinku ma zostać przystosowana do prędkości 160 km/h.

  Linia kolejowa – element sieci kolejowej składający się z jednego, dwóch lub kilku torów kolejowych łączących punkty początkowy i końcowy (będące stacjami końcowymi lub węzłowymi), ustalany w Polsce przez danego zarządcę infrastruktury kolejowej. Do linii kolejowej zalicza się również zajęte pod torowisko grunty oraz przyległy do nich pas gruntu, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego, wraz z zajętymi pod nie gruntami.Skarżysko-Kamienna – miasto i gmina w północnej części województwa świętokrzyskiego, siedziba władz powiatu skarżyskiego. Położona na Wyżynie Kieleckiej, nad rzeką Kamienną.

  11 maja 2016 PKP PLK podpisało umowę z ZUE na zaprojektowania i wykonanie robót budowlanych w ramach modernizacji linii nr 8 na odcinku Skarżysko-KamiennaSuchedniów obejmującej: obiekty inżynierskie, sieć trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz stację Skarżysko-Kamienna.

  Suchedniów – stacja kolejowa w Suchedniowie, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Leży na linii kolejowej Warszawa Zachodnia-Kraków Główny.Lotnisko Chopina w Warszawie (ang.: Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – największy w Polsce port lotniczy. Znajduje się on w warszawskiej dzielnicy Włochy (osiedle Okęcie). Lotnisko położone jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha.

  Maksymalne prędkości[]

  Przypisy

  1. Wykazy prędkości na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP PLK: pociągi pasażerskie, autobusy szynowe, pociągi towarowe.
  2. Wykaz linii kolejowych zarzadzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. [dostęp 2013-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-08)].
  3. Zarząd Transportu Miejskiego: 1 czerwca pociągi połączyły lotnisko z centrum. [dostęp 2012-08-23].
  4. Łącznica zgodnie z planem (pol.). kurierkolejowy.eu, 2011-06-03. [dostęp 2011-11-25].
  5. Ruszają prace na linii Skarżysko – Suchedniów (pol.). inforail.pl, 2016-05-16. [dostęp 2016-05-19].
  6. Rusza modernizacja kolejnego odcinka ósemki (pol.). inforail.pl, 2015-07-07. [dostęp 2015-07-07].
  7. ZUE z kontraktem na linię Skarżysko Kamienna - Suchedniów (pol.). inforail.pl, 2016-05-12. [dostęp 2016-05-17].

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o Linii Kolejowej nr 8 na stronie SISKOM
 • Infrastruktura kolejowa – linie kolejowe oraz inne budowle, budynki i urządzenia wraz z zajętymi pod nie gruntami, usytuowane na obszarze kolejowym, przeznaczone do zarządzania, obsługi przewozu osób i rzeczy, a także utrzymania niezbędnego w tym celu majątku zarządcy infrastruktury.Czachówek Południowy - stacja kolejowa w Gabryelinie, w gminie Prażmów, w powiecie piaseczyńskim, w województwie mazowieckim, w Polsce. Znajduje się niedaleko miejscowości Czachówek, która położona jest w gminie Góra Kalwaria. Jest to stacja końcowa pociągów podmiejskich z Warszawy. Aktualnie mieszkańcy czynią starania o zmianę nazwy stacji na "Gabryelin", tak aby odpowiadała ona położeniu geograficznemu stacji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skarżysko-Kamienna – stacja kolejowa w Skarżysku-Kamiennej, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Jeden z większych węzłów kolejowych w kraju.
  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Linia kolejowa nr 440 – to linia łącząca przystanek osobowy Warszawa Służewiec ze stacją Warszawa Lotnisko Chopina.
  Warszawa Okęcie – stacja kolejowa Polskich Kolei Państwowych położona na terenie warszawskiego Ursynowa, przy ul. Gorzkiewki, na linii Warszawa-Kraków.
  Sędziszów – stacja kolejowa w Sędziszowie, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Obsługuje międzyregionalny ruch pasażerski i towarowy. Posiada rozbudowaną infrastrukturę kolejową, przede wszystkim czynną lokomotywownię. Na stacji znajdują się również urządzenia służące do obsługi trakcji parowej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.