• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia kolejowa nr 405

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.
  Powiat słupski (kasz. Stôłpsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Słupsk.

  Linia kolejowa nr 405 Piła Główna – Ustka – zarządzana przez PKP PLK linia kolejowa nr 405 z czynnym ruchem pasażerskim i towarowym, w północnej Polsce, łącząca stację Piła Główna z przystankiem osobowym Ustka. Jest to linia jednotorowa, zelektryfikowana na odcinkach Piła Główna – Szczecinek i Słupsk – Ustka. Przebiega przez województwo wielkopolskie (powiat pilski, powiat złotowski), województwo zachodniopomorskie (powiat szczecinecki) i województwo pomorskie (powiat bytowski, powiat słupski). Ma łączną długość 192,25 km.

  Linia kolejowa nr 203 – łącząca stację Tczew ze stacją Kostrzyn. Linia ta jest częścią strategicznie ważnej do 1945 roku magistrali kolejowej, łączącej Berlin ze stolicą Prus Wschodnich – Królewcem (tzw. Ostbahn).Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.

  Linia była budowana w dwóch etapach. W 1878 roku zakończono budowę odcinka Szczecinek – Ustka, a rok później Piła – Szczecinek. Z powodu rozbudowy lotniska wojskowego w Pile, przebieg linii w granicach administracyjnych miasta nieznacznie skorygowano. W roku 1989 zelektryfikowano odcinek Piła Gł.-Szczecinek, a rok później odcinek Słupsk – Ustka. Pozostały fragment linii pozostaje nadal niezelektryfikowany, nie ma też planów elektryfikacji. Dopuszczalne prędkości na linii to 90–120 km/h (dla pociągów pasażerskich).

  Polanów – nieistniejąca stacja kolejowa w Polanowie, w powiecie koszaliński, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.Kobylnica (kaszb. Kòbëlnica lub Kòbëlnëcô, niem. Kublitz) – wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica, 18 km do morza, graniczy z miastem Słupsk. Leży przy drodze krajowej nr 21 oraz na północnym zachodzie przy drodze krajowej nr 6. Połączenie z centrum Słupska umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej(nr 5, 12).

  Na całej długości linii kursują pociągi REGIO spółki Przewozy Regionalne. Na odcinku Piła Główna-Szczecinek PKP Intercity uruchamia pociągi TLK; w sezonie letnim, składy TLK pojawiają się także na odcinku Słupsk-Ustka.

  Przebieg linii[]

  Odcinek Piła Główna – Szczecinek[]

  Linia kolejowa nr 405 zaczyna się na węzłowej stacji Piła Główna i na swoim początkowym odcinku przebiega równolegle do linii nr 203 (dawnej Pruskiej Kolei Wschodniej). Na wysokości dawnych pilskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego tor skręca lekko w kierunku południowym i po łuku prowadzi do wiaduktu nad torami linii nr 203 na zachód od dawnej górki rozrządowej. Za wiaduktem znajduje się posterunek odgałęźny Piła Północ (3,833 km), przy którym rozpoczyna się linia nr 403 do Ulikowa. Tutaj też kończy się pomocniczy tor łączący nr 999, łączący linię 202 z towarową częścią stacji Piła Główna.

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.Jastrowie - stacja kolejowa w Jastrowiu, w województwie wielkopolskim, w Polsce, na linii kolejowej nr 405, łączącej stację Piła Główna z Ustką. Dawniej pełniła funkcję lokalnego węzła kolejowego, do tej pory zachowały się starotorza ze strony Czaplinka oraz Węgierc.

  Przebieg linii w trakcie jej istnienia został zmodyfikowany w dwóch miejscach. Pierwszy raz w Korzybiu w okolicy 1920 roku. Przy okazji budowy linii kolejowej z Polanowa do Korzybia zmieniono układ toru na stacji w Korzybiu, a linię kolejową nr 405 przesunięto kilkadziesiąt metrów na zachód dodając jej dwa łuki. Do dziś pozostałością po pierwotnym przebiegu linii jest nasyp kolejowy oraz na równi stacyjnej pozostałości podsypki widoczne jako niewielkie podwyższenie terenu wykonane z tłucznia. Druga modyfikacja odbyła się w czasie budowy lotniska w Pile – stary odcinek służył jako bocznica do bazy lotniczej, natomiast właściwa linia omija obiekty od zachodu. Dalej linia przebiega w dużej mierze po stosunkowo wysokim nasypie aż do stacji Jastrowie (34,835 km), po drodze mijając dawny lokalny węzeł w Płytnicy. Do Szczecinka (70,711 km) linia przebiega w oddaleniu od zabudowań.

  Koszalin - pasażerska i towarowa stacja kolejowa w Koszalinie, w województwie zachodniopomorskim. Jest to węzeł o znaczeniu regionalnym, od linii kolejowej nr 202 (Gdańsk Główny-Stargard Szczeciński) odchodzi tu linia kolejowa nr 402 do Goleniowa.Linia kolejowa nr 202 – to linia kolejowa łącząca Gdańsk ze Stargardem Szczecińskim przez Gdynię, Lębork, Słupsk, Koszalin, Białogard, Świdwin i Łobez. Położona w granicach dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz na obszarze Oddziałów Regionalnych PKP PLK: w Gdańsku i Szczecinie.

  Elektryfikacja odcinka Piła Gł. – Szczecinek dobiegła końca 30 grudnia 1989. Przez cały rok kursują po nim pociągi REGIO spółki Przewozy Regionalne w relacjach Szczecinek/Kołobrzeg/KoszalinPoznań Gł. oraz pociągi TLK spółki PKP Intercity łączące wybrzeże z południową częścią kraju. W sezonie letnim Przewozy Regionalne uruchamiają także pociągi InterREGIO do Kołobrzegu.

  Płytnica – stacja kolejowa w Płytnicy w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo, na linii kolejowej nr 405, łączącej stację Piła Główna z Ustką.Słupsk - pasażerska i towarowa stacja kolejowa w Słupsku, jedna z największych na terenie województwa pomorskiego. Jest to stacja węzłowa, linia kolejowa nr 202 z Gdańska Głównego do Stargardu Szczecińskiego krzyżuje się tutaj z linią kolejową nr 405, łączącą stację Piła Główna z przystankiem osobowym Ustka.

  Odcinek Szczecinek – Słupsk[]

  Łuk na odcinku Miastko – Słosinko. Widok w stronę Miastka

  Odcinek Szczecinek–Słupsk przebiega głównie przez obszary zalesione (Puszcza Miastecka) i słabo zaludnione. Stacje Słosinko (108,39 km), Miastko (115,729 km) i Korzybie (152,558 km) pełniły dawniej rolę lokalnych węzłów przesiadkowych, jednak odchodzące od nich linie zostały zamknięte i rozebrane.

  Powiat złotowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Złotów. Jest pod względem wielkości trzecim w Wielkopolsce oraz dwudziestym drugim powiatem w PolsceWojewództwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  13 lipca 2010 roku doszło do czołowego zderzenia dwóch pociągów pasażerskich w Korzybiu.

  Linia jest sterowana radiowo z Lokalnego Centrum Sterowania zlokalizowanego w Miastku. Po wypadku wszystkie kursy na trasie wykonują dwa szynobusy mijające się jedynie w Miastku. Odcinek nie jest zelektryfikowany.

  6 grudnia 2013 roku pociąg osobowy SA132-005 relacji Miastko – Słupsk w okolicy miejscowości Ciecholub zderzył się z drzewem, którego konar przebił przednią szybę. Maszynista przeżył kładąc się na podłodze kabiny.

  Biały Bór – przystanek kolejowy, a dawniej stacja kolejowa w Białym Borze, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce, na linii kolejowej nr 405, łączącej stację Piła Główna z Ustką.Linia kolejowa nr 999 - łącząca towarową część stacji Piła Główna z posterunkiem odgałęźnym Piła Północ. Umożliwia zjazd pociągów towarowych oraz bezkolizyjną jazdę pociągom pasażerskim ze Szczecina i Koszalina (w przypadku jednoczesnych wyjazdów/przyjazdów do Piły Głównej).

  Odcinek Słupsk–Ustka[]

  Słupsk (175,004 km) to ostatnia czynna stacja węzłowa na linii 405, krzyżującej się tu z magistralą nr 202, łączącą stację Gdańsk Główny ze Stargardem. Położony w Kobylnicy przystanek osobowy znajduje się już za semaforami wjazdowymi na stację Słupsk. W Słupsku linia przebiega na osi południe–północ i skręca lekko na północny zachód za stacją. Odcinek do Ustki (192,250 km) jest zelektryfikowany. Poza sezonem letnim gdyński zakład Przewozów Regionalnych uruchamia dwie pary pociągów REGIO na odcinku Słupsk – Ustka. W sezonie letnim pociągów jest więcej, przedłużane do Ustki są zarówno pociągi TLK spółki PKP Intercity, jak i pociągi REGIO ze Szczecina.

  Poznań Główny – dworzec kolejowy w Polsce sklasyfikowany przez PKP w kategorii A. Położony w centrum Poznania, przy ul. Dworcowej, na terenie pomiędzy ulicami: Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składową na terenie tzw. Wolnych Torów).Piła Główna to pasażerska i towarowa stacja kolejowa w Pile, jedna z największych na terenie województwa wielkopolskiego. Jest to stacja węzłowa, krzyżuje się tu pięć linii kolejowych (18, 203, 354, 374, 405). Dodatkowo, tor łączący nr 999 zapewnia dodatkowy wjazd na stację od strony północnej i połączenie z linią 403 w kierunku Wałcza.

  Odcinek Słupsk – Ustka miał stać się częścią projektu tzw. Słupskiej Kolei Morskiej, prace nad nim jednak zostały zawieszone.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ulikowo - stacja kolejowa w Ulikowie, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. W ciągu doby na stacji zatrzymuje się ok. 30 pociągów Przewozów Regionalnych.
  Szczecinek – stacja kolejowa w Szczecinku, w województwie zachodniopomorskim, łącząca trzy linie kolejowe: 210 (Chojnice – Runowo Pomorskie), 404 (Szczecinek – Kołobrzeg) i 405 (Piła Główna – Ustka).
  Miastko – stacja kolejowa w Miastku, w województwie pomorskim, w Polsce, na linii kolejowej nr 405, łączącej stację Piła Główna z Ustką. Dawniej była tu linia węzłowa, odgałęziała się tu linia w stronę Bytowa, została ona jednak rozebrana w roku 1945.
  Twoje Linie Kolejowe (skrótowiec TLK) – nazwa handlowa (marka) dziennych oraz nocnych pociągów pospiesznych uruchamianych przez spółkę PKP Intercity S.A. od 4 kwietnia 2005. Głównym konkurentem pociągów są dwie marki Przewozów Regionalnych - interREGIO oraz REGIOekspres.
  Przewozy Regionalne, PR – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy obecnie do samorządów wszystkich województw.
  Miastko (kaszb. Miastkò, niem. Rummelsburg, ros. i ukr. Мястко) – miasto w woj. pomorskim, w południowo-zachodniej części powiatu bytowskiego, położone na Pomorzu Zachodnim, nad rzeką Studnicą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miastko.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.