• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia kolejowa nr 221

  Przeczytaj także...
  Dworzec Gutkowo usytuowany jest przy ulicy Sokolej, na olsztyńskim osiedlu Gutkowo, w północno-zachodniej części miasta. Jest to jeden z trzech dworców na terenie Olsztyna. Stacja posiada 3 perony i 5 torów (druga co do wielkości stacja w Olsztynie). Kasy biletowe są obecnie nieczynne.Przewozy Regionalne, PR – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy obecnie do samorządów wszystkich województw.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Linia kolejowa nr 221 – łącząca stację Gutkowo w Olsztynie ze stacją Braniewo. Po linii kursują obecnie wyłącznie pociągi pasażerskie spółki Przewozy Regionalne, kategorii REGIO w ilości 3 par w relacji Olsztyn - Braniewo. Oprócz regularnych przewozów zdarzają się także pociągi turystyczne Hansa Express i Classic Courier.

  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP PLK – spółka z grupy Polskie Koleje Państwowe, odpowiadająca za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych w Polsce: utrzymanie, modernizację oraz udostępnianie ich przewoźnikom kolejowym.

  Linia kolejowa jest przeznaczona do modernizacji przy udziale środków unijnych na lata 2014-2020. Na początku 2016 roku poinformowano, że PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie studium wykonalności, które ma być gotowe do września 2017 roku.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama