• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia kolejowa nr 209

  Przeczytaj także...
  Arriva RP Sp. z o.o. – polski prywatny przewoźnik kolejowy świadczący usługi na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, i warmińsko-mazurskiego. Spółka należy do koncernu Deutsche Bahn.Bydgoszcz Wschód – stacja kolejowa w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi osobowe i wybrane pociągi TLK.
  Przewozy Regionalne, PR – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy obecnie do samorządów wszystkich województw.

  Linia kolejowa nr 209 – linia kolejowa łącząca stację Bydgoszcz Wschód ze stacją Kowalewo Pomorskie. Dawniej linia kolejowa rozpoczynała się na stacji Brodnica, lecz 1 października 1999 zawieszono przewozy pasażersko-osobowe na odcinku od Brodnicy do Chełmży. 3 kwietnia 2000 zawieszono przewozy pasażersko-osobowe na odcinku od Bydgoszczy do Chełmży. Ostatni pociąg z Chełmży do Bydgoszczy ruszył wówczas w trasę w niedzielę 2 kwietnia 2000 o godzinie 17:42.

  Jabłonowo Pomorskie - stacja kolejowa w Jabłonowie Pomorskim, w gminie Jabłonowo Pomorskie, w powiecie brodnickim, w województwie kujawsko-pomorskim.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Do 1 maja 2004 na trasie od Bydgoszczy Głównej do stacji Bydgoszcz Fordon jeździły pociągi pasażerskie. W 2006 odcinek BrodnicaKowalewo Pomorskie został usunięty z ewidencji PKP PLK. Dodatkowo trasa Kowalewo PomorskieChełmża stała się wówczas nieprzejezdna ze względu na kradzież szyn.

  Bydgoszcz Fordon – kolejowy przystanek osobowy w Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Na początku kwietnia 2000 roku został zamknięty dla pociągów osobowych. W dniu 13 listopada 2008 roku został przywrócony ruch pasażerski na tym przystanku.Bydgoszcz Główna – jeden z największych dworców kolejowych w Polsce oraz największy w województwie kujawsko-pomorskim. Według klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię A. Dworzec posiada wiele torów, budynek stacyjny (w obrębie: kasy biletowe, informacja kolejowa, przechowalnia bagażu, punkty gastronomiczne i handlowe, hotel dworcowy "Merlin"), 5 zadaszonych peronów, lokomotywownię, wieżę ciśnień, przejście podziemne i semafory świetlne.

  13 listopada 2008 Przewozy Regionalne wznowiły ruch pociągów pasażerskich na trasie BydgoszczChełmża. Na całej wznowionej trasie cena biletów obliczana jest według specjalnej taryfy relacyjnej. W związku z planowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu wznowieniem ruchu pasażerskiego (turystycznego i planowego), 26 września 2009 odcinkiem Kowalewo PomorskieGolub-Dobrzyń (tam i z powrotem) przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń GłównyGolub-DobrzyńToruń Główny.

  Toruń Główny – główna stacja kolejowa w Toruniu. Dworzec położony jest na osiedlu Stawki, po południowej stronie miasta, oddalonej od jego centrum (po drugiej stronie Wisły). Do stacji dojeżdżają bezpośrednie pociągi z większości dużych miast Polski. Stanowi on także węzeł kolejowy, z którego odjeżdżają pociągi w kierunku Poznania, Olsztyna, Bydgoszczy, Kutna i Warszawy.Golub-Dobrzyń – nieczynna stacja kolejowa w Golubiu-Dobrzyniu, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Stacja została zamknięta w dniu 1 października 1999 roku.

  17 kwietnia 2010 nieużywanym w ruchu pasażerskim odcinkiem ChełmżaKowalewo Pomorskie przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń GłównyChełmżaKowalewo PomorskieJabłonowo PomorskieBrodnicaSierpcToruń Główny uruchomiony przez Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej (SSKS). Dnia 12 grudnia 2010 linię przejęła Arriva RP. W ciągu kilku lat ma być zrewitalizowana linia kolejowa Toruń-Brodnica (jako linia turystyczna).

  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP PLK – spółka z grupy Polskie Koleje Państwowe, odpowiadająca za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych w Polsce: utrzymanie, modernizację oraz udostępnianie ich przewoźnikom kolejowym.Chełmża (pol. do 1251 r. Łoza, niem. Culmsee) – miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim na brzegu Jeziora Chełmżyńskiego.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona o aktualnych wydarzeniach z trasy Bydgoszcz – Chełmża • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama