• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia S1 - SKM Warszawa  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Legionowo – miasto powiatowe w województwie mazowieckim, położone w Kotlinie Warszawskiej, w odległości ok. 22 km na północ od centrum stolicy. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.Pruszków – stacja kolejowa w podwarszawskim Pruszkowie, w województwie mazowieckim, w Polsce. Na stacji Pruszków swój bieg kończy linia S1 Szybkiej Kolei Miejskiej.
  S3[]
  Trasa linii S3C

  Historia[]

  Linia rozpoczęła kursowanie 1 czerwca 2012 łącząc Legionowo z Okęciem.

  Linia jest obsługiwana przez SKM Warszawa.

  Do 9 grudnia 2012 linia podzielona była na dwa warianty:

 • S3C, kursujący przez Warszawę Centralną łącząc Legionowo z Okęciem przez dworzec Warszawa Centralna
 • S3S, kursujący przez przystanki: Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Śródmieście oraz Warszawa Ochota
 • Od 9 grudnia 2012 przebieg linii został ujednolicony, a nazwa została skrócona do S3.

  0d 5 września 2016, w związku z remontem linii tramwajowej na Służewiec, zostały uruchomione dodatkowe pociągi na skróconej trasie Warszawa Służewiec - Warszawa Zachodnia.

  Warszawa Żwirki i Wigury - przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych obsługiwany przez Koleje Mazowieckie. Przystanek położony jest na terenie warszawskiej Ochoty, przy ul. Żwirki i Wigury, na tzw. linii radomskiej.Warszawska Kolej Dojazdowa, WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa lub Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD) – spółka zarządzająca wydzielonym systemem kolei miejskiej wykonująca przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.

  Częstotliwość kursowania[]

  Linia kursuje całą dobę z 6 godzinną przerwą nocną. Kursuje cyklicznie, co godzinę (z ewentualnym kilkuminutowym odchyleniem) w każdym kierunku.

  Przebieg[]

  S9[]

  Linia S9 na warszawskiej Białołęce
  Linia S9 obsługiwana pojazdem Elf na przystanku Warszawa Płudy

  Historia[]

  Linia rozpoczęła kursowanie w marcu 2010 między Dworcem Gdańskim i Legionowem

  W maju 2010 r., po uzyskaniu porozumienia z władzami gminy Wieliszew, linia została przedłużona do Wieliszewa. Część kursów kończy bieg na stacji Legionowo Piaski.

  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Warszawa Włochy - posterunek odgałęźny z przystankiem osobowym Polskich Kolei Państwowych położony na terenie warszawskich Włoch, przy ul. Świerszcza, tworzący tzw. węzeł kolei łódzkiej. Z przystanku PKP Warszawa Włochy można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in do Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy, Skierniewic, Łowicza oraz Sochaczewa. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S1).

  Od momentu powstania do grudnia 2011 roku linia była obsługiwana przez Koleje Mazowieckie.

  3 września 2012 roku linia została przedłużona do Warszawy Zachodniej (d. Warszawa Wola).

  0d 5 września 2016, w związku z remontem odcinka Warszawa Gdańska - Warszawa ZOO, część połączeń została skrócona do trasy Warszawa ZOO - Legionowo.

  Częstotliwość kursowania[]

  Linia kursuje całą dobę z 4 godzinną przerwą nocną. Kursuje z przeciętną częstotliwością od 1 do 3 pociągów na godzinę w każdym kierunku. Od roku 2011 kiedy obsługę linii przejęły nowoczesne pociągi typu 27WE, linię S9 zaczęto nazywać Białołęckim metrem. Pozwala bowiem mieszkańcom okolicznych osiedli znaleźć się w centrum Warszawy w czasie poniżej 30 minut. W dniu 1 czerwca 2012 roku ze względu na uruchomienie linii S3C oraz S3S, częstotliwość kursowania linii S9 została ograniczona do 1 - 2 kursów na godzinę.

  Warszawa Lotnisko Chopina – grupa torów stacji kolejowej Warszawa Okęcie, na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, obsługiwana z nastawni OKL. Umożliwia dojazd pociągiem do centrum miasta (dworce Warszawa Śródmieście i Warszawa Centralna) z Lotniska Chopina. Stacja istniała w stanie surowym od 2008 roku.Warszawa Gdańska – stacja kolejowa w Warszawie. Obiekt znajduje się przy ul. Słomińskiego. dojazd zapewniają liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także metro (stacja Dworzec Gdański). Na stacji zatrzymują się pociągi:

  Przebieg[]  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa Falenica – stacja kolejowa Polskich Kolei Państwowych położona na terenie warszawskiego Wawra przy ul. Patriotów, tworząca tzw. węzeł otwocki. Ze stacji PKP Falenica można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi do m.in.: Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy i Skierniewic. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Na przystanku zatrzymują się pociągi:
  Warszawa Ursus - Niedźwiadek – przystanek osobowy położony na terenie warszawskiego Ursusa. Z przystanku Warszawa Ursus Niedźwiadek można dojechać pociągami podmiejskimi m.in. do Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy i Skierniewic. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich. Przystanek Ursus Niedźwiadek wyznacza granicę strefy miejskiej i podmiejskiej ZTM.
  Sulejówek – Przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych obsługiwany przez Koleje Mazowieckie oraz Warszawską Szybką Kolej Miejską. Przystanek znajduje się przy ul. Dworcowej i ul. Kombatantów w mieście Sulejówek w województwie mazowieckim.
  Otwock – stacja kolejowa w Otwocku, w województwie mazowieckim, w Polsce. Ze stacji Otwock można dojechać elektrycznymi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich do centrum Warszawy, Pilawy i Dęblina. W okresie wakacji dojechać można też do Trójmiasta i Kołobrzegu.
  Warszawa Wawer – stacja kolejowa Polskich Kolei Państwowych obsługiwana przez Koleje Mazowieckie. Jest położona na terenie warszawskiego Wawra przy ulicy Widocznej, tworząca tzw. węzeł otwocki.
  Wieliszew – wieś położona w Polsce w województwie mazowieckim, 30 km od centrum stolicy, w powiecie legionowskim, w gminie Wieliszew.
  Warszawa Aleje Jerozolimskie - przystanek osobowy i posterunek odgałęźny położony na terenie warszawskiej Ochoty, przy Al. Jerozolimskich, na tzw. linii radomskiej.

  Reklama