• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia S1 - SKM Warszawa  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Legionowo – miasto powiatowe w województwie mazowieckim, położone w Kotlinie Warszawskiej, w odległości ok. 22 km na północ od centrum stolicy. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.Pruszków – stacja kolejowa w podwarszawskim Pruszkowie, w województwie mazowieckim, w Polsce. Na stacji Pruszków swój bieg kończy linia S1 Szybkiej Kolei Miejskiej.
  S1[]
  19WE-02 na stacji Warszawa Falenica
  35WE-001 na przystanku Józefów

  Historia[]

  Pierwsza linia SKM ruszyła 3 października 2005 na trasie Warszawa Falenica-Warszawa Zachodnia (linia S1). Do grudnia 2005 roku przewóz pasażerów odbywał się na zasadach promocyjnych - bez opłat. Od 11 grudnia 2005 r. SKM Warszawa zaczęła funkcjonować pod nadzorem i według taryf Zarządu Transportu Miejskiego, prowadząc kursy między Falenicą a Warszawą Zachodnią, przy czym istniały też skrócone kursy do stacji Warszawa Wschodnia (oznaczone jako linia S10).

  Warszawa Żwirki i Wigury - przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych obsługiwany przez Koleje Mazowieckie. Przystanek położony jest na terenie warszawskiej Ochoty, przy ul. Żwirki i Wigury, na tzw. linii radomskiej.Warszawska Kolej Dojazdowa, WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa lub Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD) – spółka zarządzająca wydzielonym systemem kolei miejskiej wykonująca przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.

  Początkowo, według wielu oceniających, linia nie spełniła pokładanych w niej nadziei, co spowodowane było m.in. tym, że pociągi SKM rzadko pojawiały się na stacjach, nawet w godzinach szczytu, a czas ich przejazdu nie odbiegał od parametrów poruszających się na tej samej linii pociągów Kolei Mazowieckich. Ponadto na tej samej trasie działa wielu prywatnych przewoźników autobusowych oraz często kursująca linia przyspieszona 521. Linia S1 została zawieszona od dnia 1 lipca 2006. Spowodowane to było przez niemożność ułożenia dobrego rozkładu jazdy dla nowego przedsiębiorstwa kolejowego, co wynikało z przepisów, a także niedostateczne działania organizacyjne miasta, dla którego SKM była rzeczą nową.

  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Warszawa Włochy - posterunek odgałęźny z przystankiem osobowym Polskich Kolei Państwowych położony na terenie warszawskich Włoch, przy ul. Świerszcza, tworzący tzw. węzeł kolei łódzkiej. Z przystanku PKP Warszawa Włochy można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in do Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy, Skierniewic, Łowicza oraz Sochaczewa. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S1).

  Linia została przywrócona tymczasowo w czerwcu 2010 r. jako S10 z powodu zamknięcia Wału Miedzeszyńskiego na skutek zagrożenia powodziowego. Linia cieszyła się w tym czasie zaskakująco dużym powodzeniem, co skłoniło władze miasta do trwałego przywrócenia połączeń SKM na trasie między Otwockiem i Śródmieściem, jeszcze w tym samym roku 2010.

  Warszawa Lotnisko Chopina – grupa torów stacji kolejowej Warszawa Okęcie, na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, obsługiwana z nastawni OKL. Umożliwia dojazd pociągiem do centrum miasta (dworce Warszawa Śródmieście i Warszawa Centralna) z Lotniska Chopina. Stacja istniała w stanie surowym od 2008 roku.Warszawa Gdańska – stacja kolejowa w Warszawie. Obiekt znajduje się przy ul. Słomińskiego. dojazd zapewniają liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także metro (stacja Dworzec Gdański). Na stacji zatrzymują się pociągi:
 • Etap 1: Po przerwie wakacyjnej 1 września 2010 "powodziowa" linia S10 powróciła na linię otwocką między Otwockiem a Dw. Wschodnim jako linia S1.
 • Etap 2: 12 grudnia 2010 linia kursuje na wydłużonej trasie Otwock - Pruszków o częstotliwości dwa pociągi na godzinę.
 • Przebieg[]

  S2[]

  Historia[]

  1 lipca 2006 linia S1 kursująca z Falenicy do Dworca Zachodniego zmieniła kursowanie na trasę z Warszawy Rembertowa (później od Sulejówka Miłosny przez Warszawę Śródmieście do Pruszkowa) i swoją nazwę na linię S2. Dzięki tej zmianie korzystało z przewozów znacznie więcej osób. Oceniający zwracali uwagę na stałą w ciągu dnia wysoką frekwencję i przepełnienie w godzinach szczytu. Linia ta pozwalała szybko przejechać całą aglomerację w kierunku prostopadłym do linii metra (bardzo je uzupełniając), gdzie bardzo trudno poruszać się samochodem.

  Warszawa Falenica – stacja kolejowa Polskich Kolei Państwowych położona na terenie warszawskiego Wawra przy ul. Patriotów, tworząca tzw. węzeł otwocki. Ze stacji PKP Falenica można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi do m.in.: Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy i Skierniewic. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Na przystanku zatrzymują się pociągi:Warszawa Ursus - Niedźwiadek – przystanek osobowy położony na terenie warszawskiego Ursusa. Z przystanku Warszawa Ursus Niedźwiadek można dojechać pociągami podmiejskimi m.in. do Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy i Skierniewic. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich. Przystanek Ursus Niedźwiadek wyznacza granicę strefy miejskiej i podmiejskiej ZTM.

  Ze względu na remont tunelu średnicowego pociągi przez pierwsze pół roku kursowały przez stację Warszawa Centralna. 15 stycznia 2007 wróciły na tory lokalne linii średnicowej (Warszawa StadionWarszawa PowiśleWarszawa ŚródmieścieWarszawa Ochota).

  Od 6 listopada 2006 w wybranych kursach pociągi SKM kursowały na wydłużonej trasie do stacji Warszawa Wola Grzybowska. Od 18 grudnia 2006 pociągi SKM kursowały na trasie Sulejówek MiłosnaPruszków. Na odcinku Pruszków – Warszawa Ursus i Warszawa Wola Grzybowska– Sulejówek Miłosna obowiązywała 2 strefa biletowa ZTM, natomiast pomiędzy przystankami Warszawa Ursus – Warszawa Wola Grzybowska, 1 strefa biletowa ZTM.

  Sulejówek – Przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych obsługiwany przez Koleje Mazowieckie oraz Warszawską Szybką Kolej Miejską. Przystanek znajduje się przy ul. Dworcowej i ul. Kombatantów w mieście Sulejówek w województwie mazowieckim.Otwock – stacja kolejowa w Otwocku, w województwie mazowieckim, w Polsce. Ze stacji Otwock można dojechać elektrycznymi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich do centrum Warszawy, Pilawy i Dęblina. W okresie wakacji dojechać można też do Trójmiasta i Kołobrzegu.

  Od 15 stycznia 2007 w skład komunikacji miejskiej wchodzą również pociągi regionalne Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej poruszające się w strefie miejskiej. Posiadacze biletów okresowych (z wyłączeniem biletów na jedną linię) ładowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej ZTM mają możliwość korzystania z kolei średnicowej na podobnych zasadach jak z linii metra. Pociągi w godzinach szczytu jeżdżą z podobną częstotliwością. Od 16 czerwca 2007 możliwość podróży pociągami Kolei Mazowieckich i WKD mają także posiadacze aktywnego biletu dobowego.

  Warszawa Wawer – stacja kolejowa Polskich Kolei Państwowych obsługiwana przez Koleje Mazowieckie. Jest położona na terenie warszawskiego Wawra przy ulicy Widocznej, tworząca tzw. węzeł otwocki.Wieliszew – wieś położona w Polsce w województwie mazowieckim, 30 km od centrum stolicy, w powiecie legionowskim, w gminie Wieliszew.

  Od 12 grudnia 2010 linia S2 została (tymczasowo w oczekiwaniu na wydłużenie trasy do lotniska Chopina) skrócona do przystanku Warszawa Zachodnia. Ruch do Pruszkowa przejęła linia S1. Od 1 czerwca 2012 linia S2 kursuje na trasie Warszawa Lotnisko Chopina - Sulejówek Miłosna.

  Przebieg[]

  Warszawa Aleje Jerozolimskie - przystanek osobowy i posterunek odgałęźny położony na terenie warszawskiej Ochoty, przy Al. Jerozolimskich, na tzw. linii radomskiej.Warszawa Gocławek - Przystanek kolejowy obsługiwany przez Koleje Mazowieckie (linia KM7) oraz Szybką Kolej Miejską (linia S1).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Wieliszew (do 31 grudnia 1995 gmina Skrzeszew) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.
  Józefów — przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych położony na terenie Józefowa przy ul. Piłsudskiego, tworzący tzw. węzeł otwocki. Ze stacji PKP Józefów można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi do m.in. Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy, Dęblina i Skierniewic.
  Koleje Mazowieckie, KM (identyfikator literowy – KMKOL) – spółka pasażerskich przewozów kolejowych utworzona wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o. (obecnie bez udziałów), na bazie dotychczasowego Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych tejże spółki. Jest to jedna z niewielu spółek kolejowych przynoszących zysk w Polsce - np. 10,28 mln PLN zysku w I półroczu 2013 roku.
  Warszawa Żerań - przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych położony na terenie warszawskiej Białołęki przy ulicy Marywilskiej, tworzący tzw. węzeł nadwiślański.
  Warszawa Płudy - przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych położona na trasie międzynarodowej linii kolejowej E-65 łączącej Warszawę z Gdańskiem na terenie warszawskiej Białołęki przy ulicy Czołowej, tworząca tzw. węzeł nadwiślański. Stacja obsługuje mieszkańców pobliskich osiedli Henryków, Płudy oraz Białołęka Dworska.
  Warszawa Ursus – przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych, położony na terenie warszawskiego Ursusa przy ul. Wiosny Ludów. Z przystanku PKP Warszawa Ursus można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy i Skierniewic. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, dla których przystanek Warszawa Ursus wyznacza granicę miejskiej i podmiejskiej strefy biletowej ZTM.
  Warszawa Anin – przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych obsługiwany przez Koleje Mazowieckie. Jest położony na terenie warszawskiego Wawra przy ul. Patriotów i ul. Wydawniczej, tworząc tzw. węzeł otwocki.

  Reklama