• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linda Moore

  Przeczytaj także...
  Elisabeth Högström (z domu Carlsson; ur. 27 marca 1951), szwedzka curlerka, mistrzyni świata i 5-krotna mistrzyni Europy.XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.
  Mistrzostwa świata kobiet w curlingu|Mistrzostwa Świata Kobiet w Curlingu 1985 odbyły się między 4 a 23 marca 1985 w szwedzkim Jönköping, w Rosenlundshallen.

  Linda Moore (ur. 24 lutego 1954 w Vancouver) – kanadyjska curlerka, mistrzyni świata, dziennikarka sportowa.

  Moore reprezentowała klub North Shore Winter Club z North Vancouver. W 1984 Moore jako trzecia w zespole Lindsay Sparkes wygrała mistrzostwa Kolumbii Brytyjskiej i brała udział w Scott Tournament of Hearts 1984. Jej drużyna awansowała do fazy play-off i zajęła 3. miejsce, przegrywając 4:5 półfinał przeciwko Manitobie (Connie Laliberte).

  North Vancouver - miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie regionalnym Greater Vancouver. Leży nad zatoką Burrard, naprzeciwko miasta Vancouver. Od zachodu, północy i wschodu otacza je gmina o tej samej nazwieCanadian Olympic Curling Trials - turniej wyłaniający reprezentację Kanady kobiet i mężczyzn w curlingu na zimowe igrzyska olimpijskie, organizowany jest co cztery lata i odbywa się w grudniu przed turniejem olimpijskim. System kwalifikacji do turnieju jest skomplikowany i się zmienia.

  W 1985 to Linda Moore była skipem zespołu, który obronił tytuł mistrzyń prowincji. Kolumbia Brytyjska w fazie grupowej Mistrzostw Kanady 1985 nie przegrała żadnego z 10 meczów i bezpośrednio awansowała do finału. W rozstrzygającym spotkaniu Moore pokonała Nową Fundlandię i Labrador (Sue Anne Bartlett) 13:7 i stała się kapitanem reprezentacji Kanady na Mistrzostwa Świata 1985. Round Robin na mundialu Kanadyjki zakończyły bilansem 7 wygranych i 2 porażek i awansowały do dalszej rywalizacji. W półfinale zespół Moore zwyciężył 6:4 nad Szwedkami (Inga Arfwidsson). Kanadyjki zdobyły złote medale po pokonaniu w finale 5:2 Szkotek (Isobel Torrance Junior).

  Connie Laliberte (ur. 21 października 1960), kanadyjska curlerka, mistrzyni świata. Jest bliźniaczką Corinne Peters i młodzą siostrą Janet Arnott.24 lutego jest 55. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 310 (w latach przestępnych 311) dni. W latach przestępnych dzień ten jest powtarzany.

  W kolejnych mistrzostwach kraju po raz pierwszy wprowadzono zasadę, że obrończynie tytułu grają automatycznie w mistrzostwach jako Team Canada z pominięciem szczebla prowincjonalnego. Drużyna z North Vancouver z bilansem 10-1 awansowała do półfinału, gdzie ponownie pokonała Sue Anne Bartlett. W finale Linda Moore po raz drugi na tych zawodach została pokonana przez Ontario (Marilyn Darte).

  Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.Mistrzostwa świata kobiet w curlingu rozgrywane są od roku 1979, pierwszymi mistrzyniami świata zostały Szwajcarki. W latach 1989-2004 organizowane były w tym samym czasie i tym samym miejscu co mistrzostwa świata mężczyzn w curlingu. Od 2005 Kanada jest gospodarzem mistrzostw świata kobiet w latach parzystych.

  Po 56 latach przerwy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988 rozegrano turniej curlingu – jako dyscypliny pokazowej. Pod koniec 1987 Linda Moore zwyciężyła w Canadian Olympic Curling Trials i reprezentowała swój kraj na tej imprezie. Kanadyjki, będące również gospodyniami, zdobyły złote medale, pokonując w półfinale 6:5 Norweżki (Trine Trulsen) i w finale 7:5 Szwedki (Elisabeth Högström).

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Od 1989 Linda Moore jest komentatorką curlingu w stacji TSN, tworzy zespół z Vicem Rauterem i Rayem Turnbullem. W 1990 zespół Lindy Moore z 1985 włączono do BC Sports Hall of Fame and Museum.

  Drużyna[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Linda Moore w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.). results.worldcurling.org.
 • CurlBC – Lista mistrzów Kolumbii Brytyjskiej w curlingu
 • Marilyn Bodogh znana także pod nazwiskami Darte i Bodogh-Darte (ur. 9 marca 1955 w Toronto), kanadyjska curlerka, dwukrotna mistrzyni świata.Światowa Federacja Curlingu (ang. World Curling Federation, WCF) – mająca za zadanie dbanie o rozwój curlingu i curlingu na wózkach na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów oraz precyzowanie zasad.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.