• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linda Blair  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kirk Douglas, właśc. Issur Danielovitch Demsky (ur. 9 grudnia 1916 w Amsterdamie w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor i producent filmowy.Bravo – dwutygodnik dla młodzieży, pochodzący z Niemiec, wydawany przez Wydawnictwo Bauer. W Polsce pojawił się po raz pierwszy w 1991 roku. Nakład to 250 000 egzemplarzy, a sprzedaż około 198 000 egzemplarzy. Redaktorem naczelnym czasopisma jest Michał Wiśnicki.

  Linda Denise Blair (ur. 22 stycznia 1959 w Saint Louis) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, najbardziej znana z roli Regan MacNeil, dziewczyny opętanej przez demona w kultowym horrorze Egzorcysta (1973) i jego sequeluEgzorcyście II: Heretyku (1977).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Saint Louis w stanie Missouri, jako córka Elinore (z domu Leitch) i Jamesa Fredericka Blaira. Kiedy miała dwa lata, jej ojciec, pilot doświadczalny United States Navy i Headhunter, został zatrudniony w Nowym Jorku, a rodzina przeniosła się do Westport w Connecticut. Jej matka pracowała w Westport jako agentka nieruchomości. Wychowywała się ze starszą siostrą Deborah i starszym bratem Jamesem.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Ellen Burstyn, właśc. Edna Rae Gillooly (ur. 7 grudnia 1932 w Detroit), amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara.

  Mając sześć lat została dziecięcą modelką i zaczęła występować w reklamach dla Sears, J. C. Penney, katalogów Macy’s, a także w ponad 70. reklamach dżemów winogronowych firmy Welch i różnych innych firm. W wieku sześciu lat Blair zawarła umowę na serię reklam prasowych w „The New York Times”. Od szóstego roku życia Blair zaczęła jeździć konno, stając się wyszkolonym jeźdźcem.

  Dirk Benedict, właściwie Dirk Niewoehner (ur. 1 marca 1945 roku w Helena, w stanie Montana) - amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny.Filmy klasy B – tanie, amatorskie produkcje, kręcone (najczęściej) przez początkujących reżyserów. W obecnych czasach na skutek rozwoju kina domowego obrazy tego typu trafiają zazwyczaj jedynie na płyty DVD (nie organizuje się premier w jakichkolwiek kinach). Wiele filmów klasy B to komedie i horrory lub komedio-horrory, pełne niewybrednego humoru czy scen przemocy (często bardziej drastycznych niż te w filmach ogólnie znanych), jednak zdarzają się także bardziej ambitne obrazy, również horrory. Aktorzy grający w tego typu produkcjach to amatorzy, czasem bez szkoły aktorskiej. Znanym producentem filmów klasy B jest wytwórnia filmowa Troma.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W wieku dziewięciu lat pojawiła się jako Allyn Jaffe w operze mydlanej NBC Hidden Faces (1968-1969). Wkrótce dostała pierwszą rolę w filmie kinowym jako Sara Aldridge w dramacie The Way We Live Now (1970) z Lois Smith, a następnie jako Barby w komedii Larry’ego Peerce’a The Sporting Club (1971) u boku Nicolasa Costera i Jacka Wardena. Przełomem w jej karierze okazał się kultowy horror Williama Friedkina Egzorcysta (1973). Blair została wybrana spośród 500 nastoletnich kandydatek do roli Regan Teresy MacNeil, nastoletniej dziewczyny, która zostaje opętana przez demona, ze względu na jej podobieństwo do Ellen Burstyn, która grała jej matkę. Film stał się kasowym hitem i zebrał dobre recenzje, a rola Regan uznana została za mocną i wyrazistą, była także integralną częścią sukcesu kasowego, z jakim film spotkał się w grudniu 1973. Witryna retrocrush.com uznała kreację Blair w Egzorcyście za jeden z najlepszych występów aktorskich w historii kina grozy. W 1974 za swoją rolę młoda aktorka otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jednak część konserwatywnych mediów odebrała film Friedkina jako bluźnierstwo, a w centrum ich nagonki znalazła się właśnie Blair. Z kolei czasopisma plotkarskie rozpisywały się o załamaniu nerwowym, jakie miała rzekomo przeżyć na planie filmu. Aktorka otrzymywała także anonimowe groźby od psychofanów i fanatyków religijnych, wytwórnia Warner Bros. przez pół roku opłacała policjantów, którzy przez cały dzień chronili Blair i jej rodzinę.

  Grease – musical z 1972 roku autorstwa Jima Jacobsa oraz Warrena Caseya. Na podstawie tego musicalu powstał w 1978 roku głośny film w reżyserii Randala Kleisera o tym samym tytule.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  W kontrowersyjnym telewizyjnym dramacie kryminalnym NBC Urodzona niewinna (Born Innocent, 1974) z Tiną Andrews i Mitchem Vogelem zagrała postać nastoletniej Chris Parker z patologicznej rodziny, która zostaje złapana po ucieczce z domu i osadzona w ośrodku wychowawczym, gdzie jest poniżana i molestowana przez personel placówki oraz inne przebywające tam dziewczyny. Film był krytykowany przez National Organization for Women, New York Rape Coalition oraz liczne organizacje praw gejów i lesbijek za przedstawianie wykorzystywania seksualnego przez kobiety. Znalazła się w obsadzie dramatu katastroficznego Jacka Smighta Port lotniczy 1975 (1974) jako nastoletnia Janice Abbott, która potrzebuje szybkiego przeszczepu nerki. Występowała w wielu filmach telewizyjnych, w tym jako nastolatka Sarah Travis uzależniona od alkoholu w dramacie NBC Sarah T. - Portret nastoletniej alkoholiczki (Sarah T. – Portrait of a Teenage Alcoholic, 1975) w reżyserii Richarda Donnera z Larrym Hagmanem i Markiem Hamillem, melodramacie ABC Słodka branka (Sweet Hostage, 1975) w roli ofiary porwania Doris Mae Withers, które przechodzi syndrom sztokholmski u boku Martina Sheena oraz dramacie wojennym ABC Zwycięstwo nad Entebbe (Victory at Entebbe, 1976) jako Chana Vilnofsky z udziałem Kirka Douglasa, Anthony’ego Hopkinsa i Elizabeth Taylor, horrorze NBC Obcy w naszym domu (Stranger in Our House, 1978) na motywach powieści Lois Duncan w reż. Wesa Cravena jako Rachel Bryant z Fran Drescher. Powróciła w roli Regan w Egzorcyście II: Heretyku (1977), za którą była nominowana do nagrody Saturna w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, lecz przytłaczająco negatywne opinie na temat filmu zrujnowały jej karierę.

  Egzorcysta (ang. The Exorcist) – filmowy horror wyprodukowany w USA w roku 1973, uznawany jest za jeden z najlepszych filmów grozy w historii kina.Mark Richard Hamill (ur. 25 września 1951 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor. Najbardziej znany jest z roli Luke’a Skywalkera w Gwiezdnych wojnach George’a Lucasa (Epizody IV-VII: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi i Przebudzenie Mocy). Często podkładał głos w filmach i serialach animowanych (na przykład jako Joker w serialu Batman The Animated Series), a także w grach komputerowych jako Joker w Batman: Arkham Asylum oraz w Batman: Arkham City, i między innymi w grze Darksiders, jako Watcher (obserwator Wojny).

  Była na okładce magazynu „Seventeen” (w lipcu 1974), niemieckiego „Bravo” (w maju 1975, w styczniu 1976 i we wrześniu 1977), tureckiego „Erkekçe” (w lutym 1983), a w marcu 1983 wzięła udział w rozbieranej sesji dla włoskiej edycji magazynu „Playboy”. W latach 1975-1977 związała się z piosenkarzem Rickiem Springfieldem. W grudniu 1977 Blair została aresztowana za posiadanie kokainy z zamiarem sprzedania. Blair przyznała się do winy i otrzymała wyrok trzech lat w zawieszeniu. Miała także dwanaście razy wystąpić publicznie i poinformować o szkodliwości narkotyków. Wyrok ostatecznie przekreślił szansę Blair na wielką karierę.

  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Stała się gwiazdą kina klasy B, pojawiając się w produkcjach epatujących przemocą i seksem. Po roli Terry Barkley w komedii muzycznej Marka L. Lestera Roller Boogie (1979) z Dickiem Van Pattenem okrzyknięto ją symbolem seksu. W dramacie sensacyjnym Ruckus (1980) z Dirkiem Benedictem i Richardem Farnsworthem zagrała Jenny Bellows, która pomaga złowrogiemu weteranowi wojny wietnamskiej omijać antagonistycznych mieszkańców w małym miasteczku. Za rolę Marti Gaines, uciekającej przed zdeformowanym zabójcą, w slasherze Piekielna noc (Hell Night, 1981) u boku Petera Bartona i jako Carol Henderson w filmie eksploatacji Więzienie kobiet (Chained Heat, 1983) z Sybil Danning była nominowana do Złotej Maliny jako najgorsza aktorka. Rola policjantki Sue Perman w komedii Nocny patrol (Night Patrol, 1984) z Billy Barty, postać Brendy, która kieruje kobiecym gangiem ścigającym gwałcicieli, w dreszczowcu Dzikie ulice (Savage Streets, 1984) z Linneą Quigley i rola Daly działającej przeciwko handlarzami ludźmi w dramacie eksploatacji Dzika Wyspa (Savage Island, 1985) z Anthonym Steffenem odebrała trzy Złote Maliny jako najgorsza aktorka.

  William Friedkin (ur. 29 sierpnia 1935 w Chicago) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara.Headhunter (pol. łowca głów) – rodzaj rekrutera, pracownik dużych korporacji lub agencji pośrednictwa pracy, którego zadaniem jest identyfikacja szczególnie cenionych na rynku specjalistów i nawiązanie z nimi kontaktu w celu skłonienia ich do zmiany pracodawcy – na rzecz własnego pracodawcy lub klienta. Proces rekrutacji przez łowców głów jest poufny. Za jego sfinalizowanie łowca głów otrzymuje wysoką prowizję.

  Wzięła udział w kanadyjskim przedstawieniu Renée Taylor It Had to Be You (1995) i horrorze Wesa Cravena Krzyk (1996) z Neve Campbell. W 1997 trafiła na broadwayowską scenę Eugene O’Neill Theatre w musicalu Grease jako Betty Rizzo. Wystąpiła też w Mayday na scenie w San Francisco i Women Behind Bars w Los Angeles.

  Blair jest weganką, ma na koncie książkę o weganizmie zatytułowaną Going Vegan!, działa w stowarzyszeniach i współpracuje z organizacją walczącą o prawa zwierząt People for the Ethical Treatment of Animals. Założyła również The Linda Blair World Heart Foundation, fundację, która zajmuje się ratowaniem i adopcją potrzebujących pomocy, porzuconych zwierząt.

  Billy Barty, właściwie William John Bertanzetti (ur. 25 października 1924 w Millsboro, zm. 23 grudnia 2000 w Glendale) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Odznaczał się niewielkim wzrostem (114 cm). Od 1 lipca 1981 posiada gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.
  Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.
  Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.
  Roller Boogie (pol. Boogie na wrotkach) − amerykański film dyskotekowy z 1979 roku. Prezentuje najnowszy trend w dyskotekowym szaleństwie końca lat 70. − taniec wrotkarski.
  Nocny patrol – trzeci album studyjny zespołu Maanam, nagrany w krakowskim studio ZPR latem 1983 r., po raz pierwszy wydany 19 listopada 1983 r. na nośniku kasety magnetofonowej przez firmę Jako. Równolegle powstała wersja anglojęzyczna Night Patrol, która została wydana w Niemczech i krajach Beneluxsu przez firmę Teldec. Producentem płyt był brytyjczyk Neil Black. Projekt graficzny okładki kasety był autorstwa Sławomira Kosmynka. (I wydanie na MC różniło się graficznie od I wydania LP).
  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
  Rick Springfield (ur. Richard Lewis Springthorpe, 23 sierpnia 1949), australijski muzyk, piosenkarz i aktor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.