• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lincoln - Anglia

  Przeczytaj także...
  Legion albo legia (łac. legio) – podstawowa i największa jednostka taktyczna armii rzymskiej złożona przede wszystkim z ciężkozbrojnej piechoty. Odpowiednik współczesnej dywizji. W pierwszych trzech wiekach imperium armia rzymska liczyła od 25 do 34 legionów. W wyprawach legionów uczestniczyli również kamieniarze, cieśle, inżynierowie i inni rzemieślnicy.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Katedra
  Położenie dystryktu w hrabstwie Lincolnshire

  Lincoln – miasto i dystrykt w Wielkiej Brytanii, w środkowowschodniej Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Lincolnshire. Leży 50,8 km na zachód od miasta Nottingham i 193,3 km na północny wschód od Londynu. W 2001 roku miasto liczyło 85 963 mieszkańców. Liczba ludności dystrykt wynosi 93 541 (2011), a powierzchnia 35,69 km². Lincoln jest jednym z trzech najstarszych miast angielskich, tutaj rzymska armia wybudowała między 50 a 60 r. n.e. bastion dla legionu IX Hispana. Dziś Lincoln to ważny ośrodek administracyjny, edukacyjny (uniwersytet) i usługowy z różnorodnym przemysłem (także branży nowych technologii). Miasto jest także popularnym miejscem odwiedzin turystów, szczególnie z racji średniowiecznej katedry (Lincoln Cathedral) oraz zamku (Lincoln Castle).

  Język staroangielski (stang. Ænglisc sprǣc) lub język anglosaski (Ængle-Seaxisce sprǣc) – wczesna forma języka angielskiego, którą posługiwano się na terenie dzisiejszej Anglii i południowej Szkocji między V a XII wiekiem. Był to język zachodniogermański, zbliżony do starofryzyjskiego i starosaksońskiego. Uległ również wpływowi języka staronordyjskiego, należącego do powiązanej grupy północnogermańskiej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Dzielnice:

 • Abbey, Birchwood, Boultham, Bracebridge, Carholme, Castle, Glebe, Hartsholme, Minster, Moorland i Park.
 • W mieście znajduje się stacja kolejowa Lincoln.

  Etymologia[]

  The Brayford Pool

  Pierwotna nazwa pochodzi z czasów celtyckich, kiedy brytańscy mieszkańcy nazywali swoją osadę Lindon "staw, zalew", co miało się być może odnosić do jeziora Brayford (patrz etymologia Dublina, z celtyckiego dubh linn "czarny staw"). Po podbiciu tej części Brytanii przez Rzymian w 48 roku celtycka forma Lindon została zlatynizowana na Lindum i dodano do niej określenie Colonia, kiedy osadę przemieniono na osiedle dla armijnych weteranów. Za czasów anglosaskich łacińskie Lindum Colonia zostało skrócone do staroangielskiego Lincylene. Lincoln jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Lincolia(e).

  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.Birchwood – dzielnica miasta Lincoln, w Anglii, w Lincolnshire, w dystrykcie Lincoln. W 2001 miejscowość liczyła 14 266 mieszkańców.

  Zabytki[]

 • zamek z XII wieku;
 • gotycka katedra zbudowana w latach 1185 - 1311 na miejscu romańskiej katedry z XI wieku. Tutaj kręcone były sceny do filmu "Kod Leonarda Da Vinci";
 • ruiny pałacu st. James
 • Historia[]

  Miasto w czasach rzymskich liczyło 5 tysięcy mieszkańców.

 • 1567 – założenie Queen Elisabeth College
 • 1990 – wielki pożar starego browaru
 • Miasta partnerskie[]

 • Australia Port Lincoln, Australia
 • Chińska Republika Ludowa Tangshan, Chiny
 • Niemcy Neustadt an der Weinstraße, Niemcy
 • Polska Radomsko, Polska
 • Przypisy

  1. The Guardian
  2. Distance from LINCOLN [SK970710] (ang.). GENUKI. [dostęp 2016-05-10].
  3. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  4. Area: Lincoln (Local Authority) (ang.). Neighbourhood Statistics (ONS). [dostęp 2016-05-10].
  5. Ordnance Survey linked data
  6. Douglas Harper: Lincoln (ang.). W: Online Etymology Dictionary [on-line]. © 2001-2011. [dostęp 30 października 2011].
  7. Anglo-Saxon Chronicle - Parker MS: entry for 942 (ang.).
  8. The Domesday Book online
  9. Praca zbiorowa: Sztuka Romańska. red. Rolf Toman. Tandem Verlag GmBH, 2008, s. 222. ISBN 978-83-7512-972-4.
  10. Paul Johnson: Historia Anglików. Gdańsk: Marabut, 1995, s. 30. ISBN 83-85893-16-4.
  Tangshan (chin.: 唐山; pinyin: Tángshān) – miasto o statusie prefektury miejskiej w Chinach, we wschodniej części prowincji Hebei, około 145 km na wschód od Pekinu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 627 819. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 11 022 165 mieszkańców.Architektura romańska rozwijała się w X-XIII wieku w nowo powstających, samodzielnych krajach Europy. Termin "romańska" został wprowadzony dopiero w XIX wieku, naprzód w filologii dla określenia grupy języków wywodzących się z łaciny, później dla sztuki i architektury powstałej po ponownym zainteresowaniu się sztuką starożytnego Rzymu. Okres trwania architektury romańskiej jest umowny i przyjmowany różnie w poszczególnych państwach. Najtrudniej jest określić moment przejścia od architektury wczesnego chrześcijaństwa do romańskiej we Włoszech. Przyjmuje się, że pod tym względem Francja i Niemcy wyprzedziły Włochy. Tak samo mało precyzyjnie określa się moment zakończenia epoki romańskiej. Najwcześniej, bo już w połowie XII wieku, od tego stylu odeszli budowniczowie we Francji, w innych krajach Europy okres romański trwał jeszcze przez prawie cały wiek.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  Legio IX Hispana - legion założony przez Pompejusza Wielkiego w 65 r. p. n. e. Obdarzony tytułem "Hispana" - "Hiszpańska" przez cesarza Oktawiana Augusta około roku 25 p. n. e. Rozgromiony przez plemiona dackie w 86 r. n. e. i nigdy nie odtworzony
  Kościół Katedralny Błogosławionej Dziewicy Marii (eng. The Cathedral Church of the Blessed Virgin Mary of Lincoln) – katedra kościoła anglikańskiego w Lincoln w Anglii. Poświęcona została w 1092 roku. W 1185 zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana. Od 1300 roku przez 249 lat, budynek nosił tytuł najwyższej budowli na świecie. Jej wysokość wynosiła 160 m, o 3,4 więcej niż najwyższa dotychczas Piramida Cheopsa. Po zawaleniu się iglicy środkowej wieży w 1549 roku, miano najwyższej budowli przejął, dotychczas metr niższy, kościół św. Olafa w Tallinnie w Estonii.
  Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.
  Boultham – dzielnica miasta Lincoln, w Anglii, w Lincolnshire, w dystrykcie Lincoln. Leży 1.6 km na zachód od centrum miasta Lincoln i 191.9 km na północny wschód od Londynu. W 2011 roku dzielnica liczyła 7465 mieszkańców. Boultham jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Buletham.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.