• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lina Poletti

  Przeczytaj także...
  Sibilla Aleramo (ur. 14 sierpnia 1876 w Alessandrii jako Rina Faccio, zm. 13 stycznia 1960 w Rzymie) – włoska pisarka i feministka. Znana jako twórczyni własnej autobiografii, opisującej życie kobiety w dziewiętnastowiecznych Włoszech.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.

  Lina Poletti, urodzona jako Cordula Lina Poletti (ur. 1885 w Rawennie, zm. 1971 w Sanremo) – włoska pisarka, feministka.

  Często określana mianem "pięknej i buntowniczej", skłonna była do ubierania się w męską odzież. Poletti znana jest jako jedna z pierwszych włoskich lesbijek przyznających się bez skrępowania do swojej orientacji seksualnej, jak to sprecyzowano w książce The Lesbian nell'italia the first twentieth autorstwa Franceski Cortesi. Romans łączył ją z pisarką Sibillą Aleramo, faktem pozostaje również jej fascynacja aktorką Eleonorą Duse, choć fakt ich domniemanego związku nie został udokumentowany, a w świetle wiedzy o osobowości i życiu Duse - jest wątpliwy.

  Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 151 055 osób, 228 os./km².International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Związek Poletti z Aleramo rozpoczął się w kwietniu 1908 roku, kiedy przyszłe kochanki – zapoznane na kobiecej konferencji – zdały sobie sprawę, iż łączą je te same feministyczne poglądy i pasje, zakończył się zaś już po roku. Aleramo, romansując z Poletti, tkwiła jednocześnie w związku z mężczyzną, imieniem Giovanni Cina. Po rozstaniu, wysłała byłej kochance listy, w których wyjaśniła, iż nie czuje się winna przez romansowanie z partnerami obojga płci.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W roku 1909 Lina poznała Eleonorę Duse, wówczas wziętą aktorkę sceniczną. Niedługo potem Duse przeprowadziła się, by poratować zdrowie, do willi zaprzyjaźnionej z kręgiem jej znajomych Mabel Dodge. W ślad za nią do Florencji przybyła Lina. Z relacji Mabel Dodge wynika, że składała Duse powtarzające się wizyty. Znajomość Liny i Duse zakończyła się około 1911 roku.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. San Remo, włos. Sanremo (Sanremu w języku liguryjskim) – miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech. Została ona założona przez starożytnych Rzymian i jest najlepiej znanym ośrodkiem kulturalnym prowincji Imperia, a także najpowszechniejszym celem turystycznym włoskiej Riwiery. Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń jak Festiwal Piosenki Włoskiej, wyścig kolarski Mediolan – San Remo czy podzielony na sekcje tańca, teatru i muzyki GEF Festival Mondiale di Creativita nella scuola (The World Festival of Creativity in Schools).

  Niewiele jest wiadomo na temat Liny po tym okresie. Jako feministka nie osiągnęła ona nigdy tak wielkiej sławy jak Sibilla Aleramo.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. William Weaver, "Duse. A biography", San Diego - New York - London 1984

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Glbtq.com o Eleonorze Duse i Linie Poletti (ang.)
 • Aleramo "Love Letters to Lina" (ang.)
 • Lesbijka – kobieta o orientacji homoseksualnej. Określenie pochodzi od greckiej wyspy Lesbos, gdzie żyła poetka Safona, której przypisuje się uwielbienie dziewcząt.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.