• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Limfjord

  Przeczytaj także...
  Dania ma 443 wyspy, z tego 76 z jest zamieszkanych. W języku duńskim "wyspa" to jednoliterowe słowo: ø. Największe duńskie wyspy połączone są ze sobą i z kontynentem mostami.Cieśnina – zwężenie obszaru wodnego, łączące dwa akweny (oceany, morza lub jeziora), a rozdzielające dwa obszary lądowe. Szeroką cieśninę morską, zwłaszcza oddzielającą wyspę od kontynentu określa się mianem kanału morskiego. Obce statki mogą przekraczać wody cieśnin należące do państwa nadbrzeżnego w oparciu o prawo niezakłóconego tranzytu.
  Vendsyssel (Vendsyssel-Thy) to północna część Płw. Jutlandzkiego. Od roku 1825, na skutek powodzi Vendsyssel oddzielony jest od reszty półwyspu cieśniną Limfjorden; z tego powodu jest czasem nazywany drugą pod względem wielkości wyspą Danii. Jego powierzchnia wynosi 4685 km² a 1 stycznia 2003 zamieszkiwało go 306 373 osób.
  Limfjord
  Zdjęcie lotnicze cieśniny. Widać dwa mosty łączące miasta Aalborg i Nørresundby
  Limfjord w Aalborgu

  Limfjord, Lim Fjord (duń. Limfjorden) – wąska cieśnina oddzielająca Półwysep Jutlandzki od Vendsyssel (od 1825 nie istnieje naturalne połączenie między nimi i Vendsyssel traktowany jest jako wyspa).

  Jegindø to duńska wyspa leżąca na zachodniej części cieśnininy Limfjord, tuż obok wyspy Thyholm z którą łączy ją połączenie mostowe. Administracyjnie wyspa należy do okręgu Ringkjøbing.Kattegat – cieśnina między Półwyspem Jutlandzkim (Danią) a Półwyspem Skandynawskim (Szwecją). Cieśnina Kattegat jest granicą Morza Bałtyckiego i jest zaliczana do tego morza. Kattegat połączony jest z Bałtykiem przez cieśninę Sund, a z Morzem Północnym przez Skagerrak i Limfjord.

  Limfjord łączy Morze Północne z cieśniną Kattegat. Limfjord jest cieśniną stosunkowo płytką, szerszą na wschodzie, węższą na zachodzie. W cieśninie znajdują się wyspy Morsø, Livø, Fur, Jegindø i Egholm.

  Dane liczbowe[]

  Dane liczbowe:

  Livø – duńska wyspa, znajdująca się w Limfjordzie. Administracyjnie należy do regionu Jutlandia Północna. Ma powierzchnię około 320 ha i jest na stałe zamieszkana przez 10 osób. Od 1977 roku wyspa stanowi obszar chroniony – nie można się po niej poruszać samochodem, niedozwolone jest również przebywanie psów. W sezonie letnim dostępne są liczne połączenia promowe pomiędzy wyspą a Rønbjerg.Administracyjna reforma Danii, która weszła w życie 1 stycznia 2007 roku, zakładała zastąpienie województw pięcioma regionami oraz redukcję liczby gmin do 98. Nowe gminy przejęły większość obowiązków dawnych województw. Większość z nich ma co najmniej 20 tysięcy mieszkańców.
 • powierzchnia: 1500 km²
 • długość linii brzegowej: ok. 1000 km
 • średnia głębokość: 4,9 m
 • zasolenie: 32-34‰
 • Położenie administracyjne[]

  Administracyjnie Limfjord do 2007 roku znajdował się na terenie trzech duńskich województw:

  1. Nordjyllands Amt, gdzie rozdzielał Aalborg i Nørresundby, które jednak, dzięki połączeniu mostami, funkcjonują jako jedno miasto
  2. Viborg Amt
  3. Ringkjøbing Amt

  Po reformie administracyjnej w 2007 roku cieśnina leży na terenie dwóch regionów:

  1. Jutlandia Północna
  2. Jutlandia Środkowa

  Od roku 1973 najpierw województwa, a potem regiony współpracują w ramach programu ochrony środowiska naturalnego Limfjord – głównie w zakresie połowów ryb.

  Jutlandia Północna (duń. Nordjylland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład wszedł dotychczasowy okręg Jutlandia Północna, a także część okręgu Viborg Amt i gminy Mariager, należącej przed reformą do okręgu Århus Amt.Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

  Stałe połączenia[]

  Przez cieśninę przechodzi szereg stałych połączeń między Vendsyssel a Półwyspem Jutlandzkim:

 • pięć mostów (Oddesundbroen, Sallingsundbroen, Aggersundbroen, Jernbanebroen i Limfjordsbroen)
 • tunel podwodny (część autostrady M90)
 • stałe połączenia promowe
 • Przypisy

  1. Fakta om Limfjorden (duń.). [dostęp 2012-04-29].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Limfjord • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Autostrada M90 (duń. Hirtshalsmotorvejen) - autostrada w Danii biegnąca z północy na południe od skrzyżowania z drogą krajową 55 na przedmieściach Hirtshals do skrzyżowania z autostradami Nordjyske Motorvej (M70) i Frederikshavnmotorvejen (M80) na węźle Vendsyssel.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Półwysep Jutlandzki (Jutlandia, duń. Jyske Halvø, Jylland, niem. Jütland) – półwysep położony w północnej Europie, oblany morzami Bałtyckim i Północnym.
  Jutlandia Środkowa (duń. Midtjylland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład weszły dotychczasowe okręgi Ringkjøbing Amt i Århus Amt (ten ostatni bez części jednej gminy), a także część okręgów Viborg Amt i Vejle Amt.
  Fur – duńska wyspa na obszarze cieśniny Limfjord, położona na północ od półwyspu Salling. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 22,29 km². Wyspa w 2009 roku liczyła 865 mieszkańców. Do Fur można dotrzeć poprzez połączenie promowe z Branden, leżącego na północy półwyspu Salling. Pod względem administracyjnym wyspa należy do gminy Skive.
  Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
  Nørresundby - miasto w Danii położone w Vendsyssel, u szczytu Półwyspu Jutlandzkiego. Miasto administracyjnie należy do gminy Aalborg i regionu Jutlandia Północna (d. okręgu Nordjyllands Amt).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.