• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Limerick

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Limerick (irl. Contae Luimnigh) – irlandzkie hrabstwo w prowincji Munster, leżące na środkowym zachodzie wyspy. Sąsiaduje z hrabstwami: Clare na północy, Cork na południu, Tipperary na wschodzie oraz Kerry na zachodzie.
  Limerick
  Zamek króla Jana z XII wieku
  Most Sylwestra O'Hallorana

  Limerick (wym. [ˈlɪmrɪk]; irl. Luimneach, wym. [ˈimʲɨnʲəx]) – miasto w środkowo-zachodniej Irlandii (prowincja Munster), położony nad estuarium rzeki Shannon, 195 km na zachód od Dublina. Ośrodek administracyjny hrabstwa Limerick. Trzecie największe pod względem ludności miasto Republiki Irlandii.

  Fabryka Della w Łodzi – fabryka przedsiębiorstwa Dell zajmująca się produkcją komputerów. Była drugą po irlandzkiej fabryką tej firmy w Europie.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  Istnieje tu wiele przedsiębiorstw związanych z rolnictwem, a miasto jest znane z produkcji szynki i bekonu. Jest również ośrodkiem handlowym i uniwersyteckim.

  Do najważniejszych zabytków należą katedry: św. Marii (St. Mary's Cathedral) i św. Jana (St. John's Cathedral) oraz zamek króla Jana (King John's Castle) z XII wieku.

  Z Limerick pochodzi Pat Cox, w Limerick narodził się także zespół The Cranberries i prawie wszyscy jego muzycy.

  Limerick FC (irl. Cumann Peile Luimnigh) to klub piłkarski w irlandzkim mieście Limerick, założony w roku 1937. W 1977 r. klub zmienił nazwę na Limerick United i grał pod tą nazwą do roku 1983. W latach 1983-1992 klub występował pod nazwą Limerick City, w roku 1992 powrócił do pierwotnej nazwy Limerick FC. Irlandzka federacja piłkarska FAI nie przyznała Limerick FC licencji na grę w Eircom League w sezonie 2006-07. Dla utrzymania piłki w mieście, utworzył się komitet Soccer Limerick który wystąpił o licencje do FAI dla klubu Limerick 37 i tę licencje otrzymał. Obecnie klub gra w drugiej lidze irlandzkiej, First DivisionEstuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.

  Historia[edytuj kod]

  Założony w 812 przez Duńczyków. Był stolicą królestwa Limerick, potem siedzibą królów Munsteru. W 1691 ostatni punkt oporu Jakuba II w walce o odzyskanie tronu Anglii.

  Gospodarka[edytuj kod]

  Głównym motorem napędowym gospodarki w mieście była do niedawna fabryka Dell, produkująca komputery, to dla niej powstało kilkanaście firm, które testują podzespoły, budują składowe komputera lub zajmują się opakowaniami do nich. Od 2009 roku Dell przeniósł produkcję do miasta Łódź w Polsce.

  Jakub II, ang. James II (ur. 14 października 1633, zm. 16 września 1701) – król Anglii oraz król Szkocji jako Jakub VII (szk.-gal. Seumas VII). Panował w latach 1685-1688. Młodszy syn Karola I i Henrietty Marii Burbon, córki Henryka IV, króla Francji, brat i następca Karola II, ostatni katolicki król Anglii i ostatni król, który rządził w sposób absolutny.Dell (właściwie Dell Computer Corporation) NASDAQ: DELL – amerykańska międzynarodowa korporacja z siedzibą w Round Rock w stanie Teksas. Zajmuje się produkcją komputerów i urządzeń peryferyjnych oraz ich serwisowaniem. Spółka jest notowana na 41 miejscu w rankingu Fortune 500.

  Sport[edytuj kod]

 • Limerick F.C. – II-ligowy irlandzki klub piłkarski
 • F.C. POLONIA Limerick – klub powstał dzięki współpracy irlandzko–polskiej w 2007 roku. Klub rozpoczął rozgrywki na szczeblu IIB (odpowiednik IV ligi polskiej) kończąc sezon na 5 miejscu.
 • Transport i komunikacja[edytuj kod]

  Około 20 km na zachód od miasta znajduje się lotnisko Shannon, regularnie odlatują z niego samoloty do miast w Europie i Ameryce Północnej.

  Pat Cox, irl. Pádraig Cox (ur. 28 listopada 1952 w Dublinie) – irlandzki polityk, dziennikarz i prezenter telewizyjny, eurodeputowany w latach 1989–2004, od 2002 do 2004 przewodniczący Parlamentu Europejskiego V kadencji.Samogłoska przymknięta centralna niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to ɨ (litera i z poziomym przekreśleniem).

  Miasta partnerskie[edytuj kod]

  Galeria[edytuj kod]

 • Jeden z kościołów w dzielnicy Corbally

 • Katedra św. Marii (ang. St. Mary's Cathedral)

 • Dworek (ang. round tower) oddalony od fabryki Della o ok. 10 m

 • Tait's Clock przy Baker Place

 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).Port lotniczy Shannon (ang.: Shannon Airport, kod IATA: SNN, kod ICAO: EINN) – międzynarodowy port lotniczy w południowo-zachodniej Irlandii, w sąsiedztwie miast Shannon i Limerick, na trasie przelotów transatlantyckich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  The Cranberries – irlandzki zespół rockowy założony w 1989 w Limerick. W latach 2003 – 2009 zespół nie występował i nie nagrywał płyt. Działalność wznowił w 2009 roku.
  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.