• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Limburgia - Holandia

  Przeczytaj także...
  Leudal – gmina w prowincji Limburgia w Holandii. Zajmuje powierzchnię 164.86 km², a jej teren zamieszkuje 36.859 osóbSevenum – miejscowość w Limburgii w południowej Holandii . Zamieszkiwana jest przez ponad 7 tys. mieszkańców. Nazwa pochodzi od siedmiu zamków znajdujących się niegdyś w miejscowości.
  Limburgia (Limburg) – kraina historyczna w Niderlandach. Nazwa Limburg pochodzi od nazwy małego miasta Limbourg (dzisiejsza Belgia).

  Limburgia (nid. Limburg, Provincie Limburg; limb. Nederlands Limburg) – prowincja Holandii ze stolicą w Maastricht. Powstała w 1839 jako odrębne Księstwo Limburgii, po wytyczeniu granicy belgijsko-holenderskiej i podziale Limburgii. Księstwo stało się prowincją Holandii w 1866 roku.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Meerlo-Wanssum (limb.: Mieëldere-Wânsem) - dawna gmina w Limburgii w Holandii. Została utworzona w 1969 z miejscowości Blitterswijck, Geijsteren, Meerlo, Swolgen, Tienray i Wanssum. Według ostatniego spisu ludność (2006 rok) gminę zamieszkiwało 7718. Gmina miała wtedy powierzchnię 39,41 km², a gęstość zaludnienia wynosiła 200 os./km². Współpracowała z Wąsoszem. Rok 2009 był ostatnim rokiem, w którym istniała gmina. Miejscowości Meerlo, Swolgen i Tienray zostały przyłączone do gminy Horst aan de Maas, jak również cała gmina Sevenum. Natomiast miejscowości Blitterswijck, Geijsteren i Wanssum włączone zostały do gminy Venray.
  Wyznanie (1999) Protestantyzm 3%
  Katolicyzm 80%

  Podział administracyjny[]

  Gminy[]

  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Heerlen – miasto w południowej Holandii, w prowincji Limburgia, przy granicy z Niemcami. Około 92 tys. mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Weert (limb. Wieërt) – miasto i gmina w południowej Holandii, w prowincji Limburgia, w pobliżu granicy z Belgią (ok. 15 km) i Niemcami (ok. 30 km).
  Meerssen - gmina w Limburgii w Holandii. Leży na prawym bregu Mozy, na północ od Maastricht, siedzibą gminy jest Meerssen.Według spisu ludności z 2013 roku gminę zamieszkuje 19 340 osób. Powierzchnia gminy wynosi 27,64 km², a gęstość zaludnienia 713 os./km². Obecnym burmistrzem gminy jest Hans Schmidt.
  Księstwo Limburgii (niem. Herzogtum Limburg, hol. Hertogdom Limburg) - część składowa Królestwa Niderlandów, wyodrębniona zgodnie z umocowaniem traktatu londyńskiego jako odrębne od Królestwa księstwo, będące członkiem Związku Niemieckiego. Księstwo stanowiło rekompensatę dla związku, za ziemie utracone na rzecz Belgii, przez Wielkie Księstwo Luksemburgu (będącego państwem w unii z Niderlandami i jednocześnie członkiem Związku Niemieckiego). Księstwo przestało istnieć wraz z upadkiem związku, po wojnie wojna prusko-austriackiej i stało się jedną z prowincji Niderlandów - patrz: Limburgia.
  Valkenburg aan de Geul to gmina w południo-wschodniej Holandii. Jest to znana miejscowość turystyczna. Już w 1885 Valkenburg był ulubionym miejscem wypoczynku bogatych mieszkańców Akwizgranu i Liege.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Język limburski, dialekt limburski – należy do dialektów dolnofrankijskich. Używa go ok. 1,6 mln mieszkańców Niderlandów w rejonie Limburgii i Nadrenii, oraz kilkaset tysięcy w Niemczech.
  Wyznanie – określenie grupy religijnej wewnątrz większego prądu religijnego (w literaturze protestanckiej obecne jest także zapożyczone z języka angielskiego określenie denominacja). Termin zbliżony do pierwotnego znaczenia słowa sekta – bez współcześnie, powszechnie mu nadanego, pejoratywnego zabarwienia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.