• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Limburgia

  Przeczytaj także...
  Księstwo Limburgii (niem. Herzogtum Limburg, hol. Hertogdom Limburg) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego.Limburgia – prowincja w północno-wschodniej Belgii, we Flandrii. Położona jest na lewym brzegu Mozy. Jej stolica to Hasselt.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Muzeum Limburskie w Venlo (Holandia)

  Limburgia (Limburg) – kraina historyczna w Niderlandach. Nazwa Limburg pochodzi od nazwy małego miasta Limbourg (dzisiejsza Belgia).

  W 1839 Limburgia została podzielona granicą belgijsko-holenderską i do dzisiaj jest prowincją w obu państwach:

 • Limburgia (Belgia) we Flandrii, stolica prowincji - Hasselt.
 • Limburgia (Holandia) na południu Holandii, stolicą regionu jest Maastricht.
 • Językiem limburskim mówi około 1,6 miliona osób w Holandii, Belgii i Niemczech. Język ten jest używany oficjalnie w holenderskiej części jako język regionalny.

  Język regionalny definiowany przez Europejską kartę języków regionalnych lub mniejszościowych to język, tradycyjnie używany na terenie państwa przez mniejszą liczebnie od reszty grupę obywateli, różniący się od oficjalnego języka urzędowego oraz niebędący ani dialektem oficjalnego języka tego państwa, ani językiem migrantów.Kraina historyczna – region rozwijający się od setek lub tysięcy lat, obejmujący obszary powiązane wspólną historią i kulturą, niekiedy także więzami gospodarczymi. Bardzo często podział kraju na krainy historyczne staje się podstawą wydzielenia współczesnych jednostek podziału administracyjnego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Księstwo Limburgii
 • Księstwo Limburgii (1839–1866)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Księstwo Limburgii (niem. Herzogtum Limburg, hol. Hertogdom Limburg) - część składowa Królestwa Niderlandów, wyodrębniona zgodnie z umocowaniem traktatu londyńskiego jako odrębne od Królestwa księstwo, będące członkiem Związku Niemieckiego. Księstwo stanowiło rekompensatę dla związku, za ziemie utracone na rzecz Belgii, przez Wielkie Księstwo Luksemburgu (będącego państwem w unii z Niderlandami i jednocześnie członkiem Związku Niemieckiego). Księstwo przestało istnieć wraz z upadkiem związku, po wojnie wojna prusko-austriackiej i stało się jedną z prowincji Niderlandów - patrz: Limburgia.
  Region Flamandzki (nid. Vlaams Gewest) – jeden z trzech regionów federalnych Belgii, położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela (leżąca poza obszarem regionu – w osobnym Regionie Stołecznym Brukseli). Na określenie regionu używa się też wieloznacznego terminu Flandria.
  Język limburski, dialekt limburski – należy do dialektów dolnofrankijskich. Używa go ok. 1,6 mln mieszkańców Niderlandów w rejonie Limburgii i Nadrenii, oraz kilkaset tysięcy w Niemczech.
  Niderlandy – historyczna nazwa nizinnych terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, z czasem rozciągnięta również na Ardeny i sąsiednie wyżyny (dzisiejsza Belgia, Holandia i Luksemburg).
  Limbourg (waloń. Limbôr, niderl. Limburg) – miasto i gmina w Walonii (Belgia) w prowincji Liège. Miasto leży nad rzeką Vesdre.
  Hasselt (wym. [ˈɦɑsəlt]) – miasto w północno-wschodniej Belgii, stolica belgijskiej Limburgii. Leży nad rzeką Demer i Kanałem Alberta.
  Limburgia (nid. Limburg, Provincie Limburg; limb. Nederlands Limburg) – prowincja Holandii ze stolicą w Maastricht. Powstała w 1839 po wytyczeniu granicy belgijsko-holenderskiej i podziale Limburgii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.