• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Limón - prowincja

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Cartago - jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona w środkowej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Cartago (24,1 tys.). Znajdują się tu jednak nieco większe miasta: Paraíso (30,0 tys.), Aguacaliente (25,4 tys.) i Turrialba (24,7 tys.).
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

  Limón – jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona we wschodniej części kraju na wybrzeżu atlantyckim. Rozciąga się od granicy z Nikaraguą aż po granicę z Panamą. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Limón (56,7 tys.).

  Prowincja Limón graniczy na wschodzie z prowincjami Heredia, San José, Cartago i Puntarenas.

  Prowincja Limón obejmuje pas nizin nadbrzeżnych o szerokości od 10 km na południu do 40 km na północy. W głębi lądu ciągną się pasma górskie Cordillera Central (Turrialba – 3399 m n.p.m.) i Cordillera de Talamanca (Cerro Chirripó – 3820 m n.p.m., Cerro Kámuk – 3554 m n.p.m., Cerro Durika – 3280 m n.p.m.). Z nich spływają do Oceanu Atlantyckiego liczne, krótkie rzeki. W prowincji Limón utworzono cztery parki narodowe, chroniące zwłaszcza przyrodę ekosystemów morskich (Tortuguero, Cahuita) i górskich (Chirripó, La Amistad).

  Kakao (nah. cacahuatl – ziarno kakaowe) – nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków.Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.

  W północnej części prowincji wzdłuż wybrzeża ciągnie się kanał wodny Tortuguero aż do okolic głównego portu morskiego kraju Limón. W prowincji Limón znajdują się niewielkie złoża ropy naftowej. Dominuje jednak rolnictwo: uprawa bananów, kakao i palmy kokosowej.

  Około 50% ludności prowincji jest pochodzenia afrokaraibskiego, głównie z Jamajki. Posługują się oni językiem kreolskim, mieszanką angielskiego i hiszpańskiego.

  Podział administracyjny Kostaryki istnieje w obecnej formie, poza niewielkimi korektami, od początku XX wieku. Obejmuje on 7 prowincji, które dalej dzielą się na kantony i dystrykty.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Kantony[]

  (w nawiasach ich stolice)

  1. Guácimo (Guácimo)
  2. Limón (Limón)
  3. Matina (Matina)
  4. Pococí (Guápiles)
  5. Siquirres (Siquirres)
  6. Talamanca (Bribri)

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa prowincji Limón
 • Limón • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Heredia – jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona w północnej części kraju, przy granicy z Nikaraguą. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Heredia (20,2 tys.). Największym ośrodkiem miejskim jest jednak San Francisco (40,8 tys.)
  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.
  Turrialba (hiszp. Volcán Turrialba) – czynny stratowulkan w środkowej Kostaryce, położony w paśmie Cordillera Central – najbardziej wysunięty na wschód wulkaniczny szczyt tego pasma. Wznosi się na wysokość 3340 m n.p.m. - jest tym samym drugim pod względem wysokości, po położonym w niedalekim sąsiedztwie wulkanie Irazú, wulkanem kraju.
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.
  San José – jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona w środkowej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto San José (309,7 tys.), stolica kraju, w której zamieszkuje blisko 1/4 ludności prowincji. Poza stolicą znajduje się tutaj czternaście miast powyżej 20 tys. ludności, z których największe to Desamparados (36,4 tys.). San José to najgęściej zaludniona prowincja Kostaryki.
  Cordillera de Talamanca – pasmo górskie w południowo-wschodniej Kostaryce i częściowo w zachodniej Panamie. Ciągnie się na długości około 160 km. Najwyższy szczyt tego pasma to Cerro Chirripó – 3820 m n.p.m.
  Puntarenas - jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona w południowej części kraju. Obejmuje wąski pas wybrzeża pacyficznego rozszerzający się nieco bardziej na południu przy granicy z Panamą. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Puntarenas (32,5 tys.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.