• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lilongwe

  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Lilongwe (IATA: LLW, ICAO: FWKI) – międzynarodowy port lotniczy położony w Lilongwe, w stolicy Malawi.Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Lilongwestolica Malawi. Szacowana liczba ludności wynosi 902 388 (2009).

  Geografia[ | edytuj kod]

  Miasto leży na południowym zachodzie kraju, na zachód od rzeki Malawi, blisko granicy Malawi z Mozambikiem i Zambią.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Pora deszczowa przypada między październikiem a kwietniem.

  Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto zostało założone w 1947 jako ośrodek handlu a także ośrodek administracyjny brytyjskiej kolonii, stolicą kraju zostało w 1975 po przeniesieniu z Zomby. Od tamtego czasu miasto rozwinęło się znacznie stając się największym w kraju przed Blantyre.

  Malawi, Republika Malawi (ang. Republic of Malawi; cziczewa Malaŵi, Dziko la Malaŵi) dawniej Niasa – państwo we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  W Lilongwe znajduje się wyższa szkoła rolnicza.

  Przemysł[ | edytuj kod]

  W mieście rozwinął się przemysł drzewny, spożywczy oraz materiałów budowlanych.

  Transport[ | edytuj kod]

  Miasto jest obsługiwane przez Port Lotniczy Kamuzu, położony 35 km na północ od miasta.

  Zomba – miasto w południowej części Malawi w pobliżu płaskowyżu Zomba (2000 m). Czwarte co do wielkości miasto kraju.Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.
  Blantyre – miasto w południowym Malawi, ośrodek administracyjny Regionu Południowego, na południe od jeziora Niasa.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.