• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lillehammer - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Skien – stacja kolejowa w Skien, w okręgu Telemark w Norwegii, jest oddalona od Oslo Sentralstasjon o 180,50 km. Jest położona kilometr od centrum miasta.Dworzec Centralny w Oslo (norw. Oslosentralstasjon w skrócie Oslo S) – główna stacja kolejowa w Oslo, centralny i największy dworzec kolejowy w Norwegii.
  XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w norweskiej miejscowości Lillehammer w 1994 roku. Startowało 1737 zawodników (520 kobiet) z 67 krajów. Po raz pierwszy igrzyska zimowe odbyły się w nowym terminie, aby uzyskać przemienność igrzysk letnich i zimowych (co dwa lata). Igrzyska otworzył król Norwegii Harald V.

  Lillehammerstacja kolejowa w Lillehammer, w regionie Oppland w Norwegii, jest oddalona od Oslo o 184 km.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Jest położona na linii Dovrebanen. Leży na wysokości 179 m n.p.m.. Wyremontowana w 1993 na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994.

  Ruch pasażerski[ | edytuj kod]

  Leży na linii Dovrebanen. Stacja obsługuje ruch lokalny do Oslo Sentralstasjon i Skien; pociągi na tej trasie jeżdżą co godzinę w obie strony.

  Dombås – stacja kolejowa w Dombås, w regionie Oppland, w Norwegii. Znajduje się na Dovrebanen i Raumabanen. Stacja została otwarta w 1913 wraz z linią z Eidsvoll. Położona jest na wysokości 659 m n.p.m. i oddalona jest od stacji Oslo Sentralstasjon o 343,04 km.Dovrebanen - główna linia norweskiego systemu kolejowego między Oslo i Trondheim. Odcinek 64 km na południe od Eidsvoll został zastąpiony przez szybką linię Gardermobanen. Trasa między Eidsvoll i Dombås nazywana była dawniej Eidsvoll-Dombåsbanen. Linia z Støren do Trondheim nazywa się Størenbanen. Cała linia z Oslo do Trondheim liczy 553 km. Jest bardziej ruchliwą linią niż starsza Rørosbanen i jest zelektryfikowana.

  Stacja obsługuje 6 połączeń dziennie z Oslo S i Dombås oraz cztery z Trondheim S.

  Obsługa pasażerów[ | edytuj kod]

  Kasa biletowa, poczekalnie, telefon publiczny, ułatwienia dla niepełnosprawnych, kiosk, kawiarnia, bankomat, parking, parking rowerowy, automatyczne skrytki bagażowe, przystanek autobusowy, postój taksówek. Ułatwienia dla narciarzy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. jernbaneverket.no: Lillehammer (norw.). [dostęp 2011-12-07].
  2. 20 Skien - Lillehammer (norw.). nsb.no. [dostęp 2011-12-14].
  3. 21 Oslo S - Trondheim (norw.). nsb.no. [dostęp 2011-12-14].
  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.Oppland – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Sør-Trøndelag, Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane, Buskerud, Akershus, Oslo i Hedmark.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trondheim sentralstasjon (nor. Trondheim Centralny) - stacja kolejowa w Trondheim w Norwegii, oddalona o 552 km od Oslo.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.