• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lili de Alvarez

  Przeczytaj także...
  Elsa Schiaparelli (ur. 10 września 1890 w Palazzo Corsini w Rzymie, zm. 13 listopada 1973 w Paryżu) - włoska projektantka mody.Letnie Igrzyska Olimpijskie, a właściwie Igrzyska VIII Olimpiady, rozegrane zostały w Paryżu we Francji między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. Paryż był organizatorem igrzysk po raz drugi, było to jednocześnie pożegnanie się z działalnością w MKOl twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertina. Na terenach Racing Club wybudowano nowoczesny stadion olimpijski na ponad 60 tysięcy widzów, obok stadionu po raz pierwszy powstała wydzielona wioska olimpijska. Do udziału w imprezie (po absencji na poprzednich igrzyskach) zaproszono sportowców Austrii, Bułgarii, Turcji i Węgier, znów jednak nie dopuszczono reprezentacji Niemiec, a oficjalny komunikat informował, że organizatorzy nie są w stanie sportowcom tego kraju zapewnić pełnego bezpieczeństwa.
  Cornelia „Kea” Bouman-Tiedemann (ur. 23 listopada 1903 w Almelo, zm. 17 listopada 1998 w Delden) – holenderska tenisistka, zwyciężczyni wielkoszlemowych mistrzostw Francji w grze pojedynczej i podwójnej, medalistka olimpijska w grze mieszanej.

  Lilí Álvarez (właściwie Elia María González-Álvarez y López-Chicheri), (ur. 9 maja 1905 w Rzymie, zm. 8 lipca 1998 w Madrycie) – hiszpańska tenisistka, dziennikarka i pisarka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Elia Maria urodziła się w Rzymie, gdzie przebywali jej rodzice, z pochodzenia Hiszpanie. Wychowywała się w Szwajcarii i od najmłodszych lat lubiła sport. W wieku jedenastu lat wygrała pierwsze zawody w łyżwiarstwie. Kiedy miała szesnaście lat została mistrzynią w łyżwiarstwie w Sankt Moritz. Dwa lata wcześniej wygrała swój pierwszy turniej tenisowy. Młoda Hiszpanka uprawiała również narciarstwo alpejskie, jeździectwo, a nawet wyścig samochodowy, odnosząc w nich nie mniejsze sukcesy.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

  W okresie międzywojennym była czołową tenisistką hiszpańską, jedną z pierwszych Hiszpanek, które uprawiały tę dyscyplinę. W latach 1926–1928 osiągnęła trzy finały z rzędu w dziś najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym, jakim jest Wimbledon. Dwukrotnie w tych meczach została pokonana przez Helen Wills Moody.

  Cmentarz Almudena jest największą nekropolią Madrytu i jedną z największych w zachodniej Europie. Liczbę pochowanych na nim osób szacuje się na pięć milionów. W latach 1884-1973 był głównym cmentarzem stolicy Hiszpanii, wśród pochowanych na nim osób są m.in.Vicente Aleixandre, José Millán-Astray, Lili de Alvarez i Benito Perez Galdos. Na cmentarzu znajdują się też pomniki żołnierzy Błękitnej Dywizji i Legionu Condor.Hiszpanię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 w Paryżu reprezentowało 95 zawodników. Najmłodszym zawodnikiem w reprezentacji był Santiago Ulio (15 lat 45 dni), a najstarszym Justo San Miguel (53 lat 358 dni). W Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury wziął udział José Clará, w kategorii rzeźbiarstwo.

  W 1924 reprezentowała swój kraj na igrzyskach w Paryżu, zajmując piąte miejsce w grze pojedynczej i grze mieszanej oraz ósme w grze podwójnej.

  W 1929 roku wygrała pierwszy wielkoszlemowy turniej w grze podwójnej – były to międzynarodowe mistrzostwa Francji, razem z Holenderką Cornelią Bouman. W 1930 roku wygrała mistrzostwa Włoch, będące dziś turniejem WTA. Wówczas została pierwszą mistrzynią, a turniej rozgrywany był w Mediolanie. Obecnie ma on miejsce w Rzymie i jest jednym z ważniejszych włoskich turniejów tenisowych. Następną Hiszpanką, która wygrała ten turniej, była Conchita Martínez, mistrzyni z 1993 roku. W 1927 roku osiągnęła finał gry mieszanej French Open w parze z Billem Tildenem.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W tym samym roku opublikowała w Londynie książkę „Modern Lawn Tennis”.

  W 1931 roku zaszokowała kibiców Wimbledonu, występując w podzielonej spódnicy, zaprojektowanej specjalnie dla niej przez Elsę Schiaparelli. Rozpoczęła współpracę dziennikarską z brytyjską gazetą „Daily Mail”, gdzie opisywała konflikty polityczne w Hiszpanii.

  W 1934 roku Lili poślubiła francuskiego arystokratę i dyplomatę hrabiego Jean de Gaillard de la Valdene i przez trzy lata występowała w międzynarodowym cyklu tenisowym pod nazwiskiem męża. W 1939 roku straciła w wyniku poronienia swoje jedyne dziecko i wkrótce rozstała się z mężem. W 1941 roku powróciła do Hiszpanii, gdzie zajęła się pisaniem. Wydała książkę pod tytułem „Plenitud”. Pisała na tematy religijne i feministyczne, wciąż uprawiała sporty. Aktywnie angażowała się w działalność ruchu feministycznego (m.in. wygłosiła odczyt w czasie V kongresu feministycznego hiszpanoamerykańskiego w 1951 r.).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Wyścig samochodowy – określony, z góry ustalonymi przepisami wyścig, w którym biorą udział zawodnicy, ścigający się samochodami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym.

  Zmarła w 1998 roku w Madrycie. Spoczywa na Cmentarzu Almudena.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 12 czerwca 2014].
 • Lilí Álvarez (ang.). sports-reference.com. [dostęp 7 czerwca 2014].
 • Rywalizacja w grze podwójnej kobiet w tenisie ziemnym na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu trwała od 14 do 19 lipca 1924 roku. W turnieju startowało 11 par deblowych, czyli 22 zawodniczki z 8 krajów. Złoty medal zdobyły Helen Wills Moody wraz z Hazel Wightman, srebro przypadło Phyllis Covell oraz Kathleen McKane, a brąz otrzymały Dorothy Shepherd-Barron i Evelyn Colyer.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Conchita Martínez (ur. 16 kwietnia 1972 w Monzón), tenisistka hiszpańska, wiceliderka rankingu światowego, zwyciężczyni Wimbledonu, zdobywczyni Pucharu Federacji, medalistka olimpijska. Jest wyoutowaną lesbijką od 1995 roku, kiedy jedna z gazet opublikowała informację o jej romansie z inną tenisistką Gigi Fernandez.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.
  Rywalizacja w grze mieszanej w tenisie ziemnym na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu trwała od 14 do 21 lipca 1924 roku. Do turnieju zgłoszony zostało 27 par mikstowych, czyli 54 zawodników z 15 krajów. Złoty medal zdobyli Hazel Wightman i Richard N. Williams, srebro przypadło Marion Jessup i Vincentowi Richardsowi, a brąz otrzymali Kornelia Bouman i Hendrik Timmer.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Helen Newington Wills, I voto Moody, II voto Roark (ur. 6 października 1905 w Centerville, Kalifornia, zm. 1 stycznia 1998) - tenisistka amerykańska, jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tenisa, zwyciężczyni 19 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej oraz 12 w grze podwójnej i mieszanej, mistrzyni olimpijska w singlu i deblu. Najbardziej znana pod nazwiskiem z pierwszego małżeństwa Helen Wills Moody.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.675 sek.