Lil Wayne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lil Wayne, właściwie Dwayne Michael Carter Jr. (ur. 27 września 1982 w Nowym Orleanie) – amerykański raper. Były członek Hot Boys – amerykańskiej grupy hiphopowej związanej z Cash Money Records.

Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Lil Wayne dorastał w Nowym Orleanie, w dzielnicy miasta Hollygrove. W pierwszej połowie lat 90. jako młody MC Lil’ Wayne rapował na osiedlowych imprezach. Podczas jednej z takich właśnie imprez usłyszeli go członkowie U.N.L.V., grupy nagrywającej pod szyldem Cash Money Records. Wayne dostał od nich informacje kontaktowe i pojechał za nimi na sesję rozdawania autografów, na której z kolei poznał szefów Cash Money – Briana „Baby” Williamsa i jego brata, Ronalda „Slima” Williamsa. Zaimprowizowane freestyle’e Wayne’a wywarły spore wrażenie i spowodowały zainteresowanie się młodym raperem przez braci Williams. Kiedy dostał wizytówki od Cash Money Records, odwiedzał siedzibę studia prawie codziennie, a także zostawiał freestyle’owe nagrania na ich automatycznej sekretarce. W konsekwencji szefowie Cash Money zdecydowali się zawrzeć umowę z raperem. W wieku 12 lat wydał pierwszą płytę razem z BG, True Story.

Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Amunicja – ogół rakiet, nabojów artyleryjskich, min, bomb lotniczych, torped, bomb głębinowych, granatów ręcznych oraz naboje do broni strzeleckiej.

Z upływem czasu, gdy Wayne coraz poważniej interesował się rapem i zaczął nosić ubrania wskazujące przynależność do gangów, jego matka zaniepokoiła się wpływem braci Williams na jej syna, gdyż wiedziała dokładnie o ich reputacji na ulicy. Wyciągnęła Wayne’a z Cash Money. Jednak, po tygodniowej ucieczce z domu i przekonaniu matki, że jego zachowanie nie ma nic wspólnego z Babym i Slimem, został w Cash Money Records.

Birdman, właściwie Bryan Williams, inny pseud. Baby (ur. 15 lutego 1969 w Nowym Orleanie) – amerykański raper, producent i wydawca muzyczny.Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.

Podczas zabawy naładowanym pistoletem, Wayne postrzelił się w pierś i niemal wykrwawił się na śmierć. Gdy na miejsce dotarła policja, stwierdził, że niezarejestrowana broń należała do jego ojczyma, Reginalda „Rabbit” Cartera. Ojczym dostał za to karę 6 miesięcy więzienia. Niedługo po powrocie do domu „Rabbit” został porwany i zamordowany. Pewnego popołudnia, gdy Baby przyjechał zabrać Wayne’a do studia na sesję nagraniową, dowiedział się o tragicznych wydarzeniach. Zdecydował wtedy zająć się wychowywaniem Wayne’a i został jego ojcem zastępczym. Wayne od tej pory ma wytatuowane na piersi słowa „Bang Bang” upamiętniające jego nieszczęśliwy wypadek. Wytatuował też „Rabbit” na jednej z rąk oraz 3 łzy na twarzy, oddając w ten sposób hołd ojczymowi.

Tha Carter IV to dziewiąty studyjny album amerykańskiego rapera Lila Wayne’a, a zarazem czwarty i ostatni z serii Tha Carter po Tha Carter z 2004, Tha Carter II z 2005 i Tha Carter III z 2008. Nagrania do tego albumu zaczęły się w 2008. W tym czasie Lil Wayne wydał dwie inne płyty: Rebirth oraz I Am Not a Human Being. Z powodu odbywania przez rapera kary więzienia w Rikers Island, nagrania materiałów do Tha Carter IV opóźniły się.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kariera[ | edytuj kod]

Jego solowy debiut, Tha Block Is Hot został wydany w 1999 roku. Drugi album, Lights Out, został wydany w 2000 roku, a kolejnym krokiem w jego karierze była płyta 500 Degreez, która ukazała się w 2002 roku. W 2004 Lil’ Wayne wydał pierwszą część swojej trylogii (bo początkowo miała być to trylogia) Tha Carter. Rok później została opublikowana kontynuacja Tha Carter II. Kolejna część Tha Carter III ukazała się 10 czerwca 2008. Album zajął 1. miejsce na liście Billboard 200. Był również nominowany w 2009 roku do Nagrody Grammy w kategorii najlepszy album roku. Kolejnym krokiem w karierze Wayne’a jest Rebirth, wydany 2 lutego 2010. W 2010 roku wydano płytę pt. I Am Not a Human Being. Albumem, który zamyka dotychczasową dyskografię Lila Wayne’a został wydany 29 sierpnia 2011 roku Tha Carter IV. W marcu 2013 roku raper wydał płytę pod tytułem I Am Not a Human Being II

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

15 marca 2013 roku portal TMZ poinformował, iż Lil Wayne trafił do szpitala w stanie krytycznym, muzyk miał otrzymać ostatnie namaszczenie.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Gdy miał 16 lat na świat przyszła jego córka – Reginae Carter. 14 lutego 2004 ożenił się z jej matką – Antonią „Toyą” Johnson. Para rozwiodła się w 2006. Później związany był z raperką Triną. Kiedy związek zakończył się, Trina zadedykowała mu piosenkę „Single Again”. Spotykał się również z raperką/wokalistką Khią. 22 października 2008 w Christ Hospital w Cinncinati przyszedł na świat jego syn – Dwayne Michael Carter III. Jego trzecie dziecko – syn Lennox Samuel Ari urodził się 9 września 2009. Matką chłopca jest aktorka Lauren London. 30 listopada 2009 piosenkarka Nivea urodziła ich syna Neala. 19 stycznia 2021 roku został ułaskawiony przez ustępującego prezydenta Donalda Trumpa po tym jak został skazany za nielegalne posiadanie broni i amunicji.

Tha Carter III – szósty solowy album amerykańskiego rapera Lil Wayne, wydany 10 czerwca 2008 w Cash Money Records. Płyta sprzedała się w nakładzie, ponad jednego miliona egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Ostatni raz udało się to 50 Centowi w 2005 roku, z płytą The Massacre. Album zadebiutował na 1. miejscu amerykańskiego zestawienia Billboard 200, oraz Canadian Albums Chart.Freestyle (ang. wolny styl) – styl rozpowszechniony głównie w muzyce kultury hip-hopowej, nazywany często improwizowaniem.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
Broń palna – broń miotająca pociski energią gazów powstałych ze spalania ładunku miotającego. W zależności od rodzaju zastosowanego układu miotającego, dzieli się ona na broń lufową i broń rakietową.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Reklama