• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Likoma

  Przeczytaj także...
  Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.Malawi, Republika Malawi (ang. Republic of Malawi; cziczewa Malaŵi, Dziko la Malaŵi) dawniej Niasa – państwo we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią.
  Niasa, Malawi – jezioro pochodzenia tektonicznego, położone w południowo-wschodniej Afryce. Jego wody podzielone są pomiędzy trzy państwa: Malawi, Tanzanię i Mozambik. Położone jest najbardziej na południe spośród wszystkich jezior Wielkich Rowów Afrykańskich. Jezioro otoczone jest przez wysokie góry dochodzące do 3000 m. Odpływ wód z jeziora następuje poprzez rzekę Shire - dopływ Zambezi. Na jeziorze znajduje się wiele wysp; największe z nich to Likoma i Chizumulu.
  Likoma, widok na jezioro Niasa

  Likoma – największa wyspa na jeziorze Niasa. Pomimo niewielkiej odległości (ok. 4 km) od wybrzeża Mozambiku, należy do Malawi. Powierzchnia ok. 18 km², długość 6,4 km, szerokość 3,2 km. W 2003 roku zamieszkiwało ją 10 tysięcy osób.

  Morze terytorialne – pas wód wraz z wodami przybrzeżnymi, na którym obowiązuje prawodawstwo i władza państwa, do którego należy dany odcinek wybrzeża. Pod względem prawnym status morza terytorialnego nie różni się od statusu terytorium lądowego państwa nadbrzeżnego (stanowiąc część terytorium danego kraju), z wyjątkiem obowiązywania na tym morzu prawa nieszkodliwego przepływu. W skład terytorium państwa (wód terytorialnych), poza morzem terytorialnym, mogą wchodzić wody wewnętrzne (morskie wody wewnętrzne) i wody archipelagowe (w przypadku państw archipelagowych). Szerokość pasa morza terytorialnego nie może przekroczyć 12 mil morskich – art. 3 konwencji o prawie morza) od linii podstawowej. W pasie wód morza terytorialnego wszystkie statki (statki handlowe, rybackie, sportowe i inne, w tym pozostające w niehandlowej służbie państwowej, jak okręty, statki straży granicznej) mogą korzystać z prawa nieszkodliwego przepływu (bez potrzeby uzyskania zezwolenia czy notyfikacji - patrz: konwencja genewska o morzu terytorialnym i wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie cieśniny Korfu z 1949 r.)Na mapach: 12°01′S 34°37′E/-12,016667 34,616667 Chizumulu wyspa w Malawi na Jeziorze Niasa w Zatoce Nakhata o powierzchni 18 km². Zamieszkuje ją ok. 8 tys. osób.

  Wyspy Likoma i sąsiednia Chizumulu wraz z otaczającymi je wodami przybrzeżnymi i małymi wysepkami stanowią eksklawy Malawi na wodach terytorialnych Mozambiku i tworzą razem dystrykt Likoma.

  Likoma – jeden z 28 dystryktów Malawi, położony w Regionie Północnym. Jest najmniejszym dystryktem Malawi (zajmuje powierzchnię 18 kilometrów). Położony jest na dwóch wyspach: Likoma i Chizumulu. Stolicą dystryktu jest miasto Likoma.Eksklawa – część terytorium państwa lub innej jednostki administracyjnej, położona w oddzieleniu od głównego jego obszaru, lecz na tym samym obszarze lądowym (przeważnie kontynent). Może być otoczona terytorium innego państwa lub jednostki administracyjnej, stanowi wtedy jednocześnie enklawę.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.