• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lika

  Przeczytaj także...
  Żupania karlowacka (chorw. Karlovačka županija) – komitat położony w środkowej części Chorwacji. Stolicą administracyjną jest Karlovac. Graniczy ze Słowenią i Bośnią i Hercegowiną.Welebit (chorw. Velebit, wł. Alpi Bebie) – pasmo górskie w Chorwacji, gdzie Góry Dynarskie opadają ku Kanałowi Welebickiemu. Na terenie Welebitu znajdują się dwa parki narodowe: Park Narodowy Welebitu Północnego oraz Park Narodowy Paklenica. Góry te są zbudowane ze skał osadowych. Najwyższy szczyt tych gór to Vaganski Vrh, który wznosi się na wysokość 1757 m n.p.m. W górach Welebit zaznacza się dość silnie asymetria stoków.
  Żupania zadarska (chorw. Zadarska županija) – komitat w Chorwacji, w północnej części Dalmacji. Stolicą administracyjną jest Zadar.
  Lika na mapie Chorwacji
  Lika region map.png

  Lika – górzysty region w Chorwacji, rozciągający się pomiędzy pasmem Welebit na południowym zachodzie, a górą Plješevica na północnym wschodzie, basenem Ogulin-Plaški na północnym zachodzie, a przełęczą Malovan na południowym wschodzie. Większość regionu należy do Ličko-senjskiej županiji, jedynie fragmenty do Karlovačkiej i Zadarskiej županiji.

  Gospić - miasto w Chorwacji; 6 100 mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy. Stolica administracyjna Ličko-senjskiej županiji.Otočac (węg. Otocsán) – miasto i gmina w Chorwacji w Ličko-senjskiej županiji. Położone w dolinie rzeki Gacka, w górzystym regionie Lika na wysokości 459 m n.p.m.

  Głównymi miastami regionu są Gospić, Otočac i Gračac.

  W Lice znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich.

  Ludność[ | edytuj kod]

  W 1991 r. Ličko-senjską županiję zamieszkiwało ponad 85 tys. ludzi – Serbów i Chorwatów. Po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację lokalni serbscy separatyści ogłosili przyłączenie regionu do Republiki Serbskiej Krajiny. Większość ludności chorwackiej została wypędzona.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Republika Serbskiej Krajiny (serb. Република Српска Крајина) – państwo historyczne na Bałkanach, istniejące w latach 1991-1995.

  W 1995 r. chorwacka armia wyzwoliła region podczas Operacji „Burza”. Około 30 tys. Serbów uciekło, powrócili natomiast chorwaccy uchodźcy. Od tamtej pory tylko nieliczni Serbowie zdecydowali się powrócić do swoich domów, większość zamieszkuje obecnie w Serbii, Czarnogórze, Bośni, USA, Australii i Kanadzie.

  Park Narodowy Jezior Plitwickich (chor. Nacionalni Park Plitvička jezera) – park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.Komitat (z łac. commitatus; węg. megye, chorw. županija, słowacki župa) - jednostka administracyjna I rzędu w podziale administracyjnym Węgier oraz Chorwacji, odpowiadająca polskiemu województwu.

  W 2001 r. region zamieszkiwało tylko 53 677 osób – spadek o 37% w ciągu dziesięciu lat. Chorwaci stanowili 86,1% ludności, Serbowie – 11,5%.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Żupania licko-seńska (chorw. Ličko-senjska županija) – komitat w Chorwacji, w regionie Lika. Stolicą administracyjną jest miasto Gospić. Należy do najrzadziej zaludnionych rejonów Chorwacji (10 mieszk/km²).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.