• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liisa Salmi

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Wieloboju Kobiet 1939, były IV. oficjalnymi MŚ w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet, które odbyły się w fińskim Tammerfors. Zawody odbywały się w dniach 26 - 27 lutego 1939. Mistrzynią świata została Finka - Verné Lesche. Po raz pierwszy do finałów awansowała Polka - Zofia Nehringowa, która zajęła 5. pozycję podczas tego czempionatu.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Liisa Salmi (ur. 1 października 1914) – fińska panczenistka, srebrna medalistka mistrzostw świata.

  Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Wieloboju Kobiet 1936, były I. oficjalnymi MŚ w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet, które odbyły się w dniach 26 - 27 lutego 1936 w stolicy Szwecji - Sztokholmie. Mistrzynią świata została Amerykanka - Kit Klein.Verné Lesche (ur. 11 października 1917 w Helsinkach - zm. 21 kwietnia 2002 w Kongsbergu) – fińska panczenistka, wielokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Liisa Salmi osiągnęła w 1939 roku, kiedy zdobyła srebrny medal podczas mistrzostw świata w wieloboju w Tampere. W zawodach tych rozdzieliła na podium dwie rodaczki: Verné Lesche oraz Laurę Tamminen. Był to jedyny medal wywalczony przez nią na międzynarodowej imprezie tej rangi. W poszczególnych biegach była druga na 500 m, piąta na 3000 m, druga na 1000 m oraz czwarta na dystansie 5000 m. Startowała także na rozgrywanych trzy lata wcześniej mistrzostwach świata w wieloboju w Sztokholmie, jednak nie awansowała do finału.

  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na Schaats Statistieken.nl (niderl.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.778 sek.