• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lihou

  Przeczytaj także...
  Baliwat, seneszalia (fr. bailliage, sénéchaussée) – pojęcia synonimiczne, w przedrewolucyjnej Francji oznaczały jednostkę terytorialną, okręg administracyjny, skarbowy i sądowniczy oraz przypisany mu urząd. Określenie baliwat było bardziej rozpowszechnione na północy Francji, podczas gdy terminu seneszalia używano częściej na południu, zwłaszcza w Langwedocji, oraz w Bretanii. Nie istniała w tym względzie reguła, czego przykładem mogą być "północne" seneszalie Poitou, Artois, Boulonnais czy Ponthieu.Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii.
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Położenie wyspy Lihou na mapie Baliwatu Guernsey
  Lihou

  Lihou – należąca do archipelagu Wysp Normandzkich wyspa o powierzchni 15,6 ha, administracyjnie część baliwatu Guernsey.

  W styczniu 1995 roku wyspa została odkupiona przez Guernsey. Lihou jest połączona z Guernsey drogą groblową wychodzącą z cypla L’Eree. Lihou należy do parafii St. Peter.

  Na wyspie znajdują się ruiny niewielkiego klasztoru St. Mary, który został założony przez benedyktyńskich mnichów około XII wieku. Mieszkańcy wyspy byli wrogo nastawieni do mnichów ponieważ podejrzewali ich nawet o uwielbienie diabła. Podczas reformacji klasztor został zlikwidowany i do czasów dzisiejszych budowla popadła w ruinę.

  Guernsey (Baliwat Guernsey, fr. Guernesey) – terytorium przy francuskim wybrzeżu na Kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey.

  Jeden z najstarszych budynków na wyspie był używany przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej. Obecnie budynek pełni funkcje szkoły.

  Po czasach zaboru niemieckiego zniknęły wszystkie ślady przemysłu na wyspie.  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.