• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LightScribe

  Przeczytaj także...
  Labelflash™ – technologia umożliwiająca użytkownikowi nagrywanie dowolnych motywów, napisów lub obrazków na płytę DVD, oparta na wcześniejszej technologii [email protected] firmy Yamaha dla płyt CD opracowana przez YAMAHA CORPORATION przy współpracy FUJIFILM Corporation. Również obie te firmy udzielają licencji na technologie Labelflash™. W związku z tym, że płyty DVD oparte na cyjaninie (ciemnoniebieskie) są już rzadkością (aktualnie ftalocyjanina) FUJIFILM Corporation opracowała specjalne płyty ze specjalną warstwą ciemnoniebieską na górnej powierzchni dla lepszego kontrastu wypalanych informacji, a od dołu ze standardową warstwą DVD. Yamaha opracowała technologię przenosząc ją z płyt CD na DVD. Przy wypalaniu napisów na dolnej warstwie DVD (do tego wystarczy zwykła płyta DVD) program np. Nero informuje nas o tym, że płyta jest wypalana w trybie [email protected] – jeśli mamy specjalna płytę Labelflash™ i wypalamy płytę na górnej specjalnej warstwie dostajemy informacje o wypalaniu w trybie Labelflash™ Technologia Labelflash™ została zastosowana po raz pierwszy przez NEC w grudniu 2005. Podobna technologia jest również LightScribe autorstwa Hewlett-Packard.Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.
  CD-R (ang. Compact Disc – Recordable, nagrywalna płyta kompaktowa) – płyta kompaktowa (płyta CD) z możliwością jednokrotnego zapisu (za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej) oraz wielokrotnego odczytu (ang. Write Once Read Many, WORM, zapisz raz czytaj wiele razy).
  Wypalona płyta LightScribe

  LightScribe – technologia pozwalająca na wydrukowanie etykiety na specjalnych płytach CD-R, DVD-R oraz DVD+R.

  Metoda ta została opracowana przez firmę Hewlett Packard a licencję na jej używanie wykupiło wiele firm produkujących nagrywarki DVD, producentów nośników CD-R, DVD-R i DVD+R oraz twórców oprogramowania.

  Istnieją dwie wersje tej technologii: LightScribe 1.0 oraz LightScribe 1.2. Czas potrzebny na wypalenie etykiety w LightScribe 1.2 jest od 25% do 30% krótszy niż w LightScribe 1.0.

  Nagrywarka DVD – urządzenie optyczne pozwalające na zapis danych na specjalnych przeznaczonych do tego nośnikach (płytach CD lub DVD).CDBurnerXP - program służący do nagrywania danych na dyskach optycznych napisany głównie w języku Visual Basic .NET. Wersja 4.0 została wydana we wrześniu 2007. Program jest dostępny w wersji 32 i 64 bitowej.

  Opis procesu[ | edytuj kod]

  Do wydrukowania etykiety konieczna jest zarówno pokryta specjalną warstwą płyta CD lub DVD, jak i nagrywarka obsługująca ten system zapisu oraz specjalne oprogramowanie, które taki zapis umożliwia. Zaletą tej warstwy jest jej duża trwałość, czyli odporność na zarysowania (nawet paznokciem) i nie powstają żadne smugi ani odciski palców jak to czasami ma miejsce z wydrukami na płytach typu 'printable' wykonanych drukarkami atramentowymi.

  DVD-R to jeden ze standardów jednokrotnego zapisu informacji na nośniku danych, jakim jest dysk optyczny DVD. Umożliwia zapis 4,7 GB (4.38 GiB) danych na jedną stronę nośnika, co w wypadku dysków dwustronnych daje pojemność 9 GB. Kompatybilny z DVD-R standard wielokrotnego zapisu informacji to DVD-RW.Etykietowanie dysków optycznych – etykietowanie, czy inaczej opisywanie dysków optycznych to zbiór technik, służących do trwałego oznaczania dysków CD i DVD.

  Po wypaleniu płyty i odwróceniu jej na drugą stronę na wierzchniej stronie wypalany jest zaprojektowany przez użytkownika napis lub elementy graficzne. Powierzchnia dysku pokryta jest specjalnym barwnikiem reagującym, który zmienia kolor po wchłonięciu wiązki podczerwonej o długości fali 780nm (tyle samo, ile jest używane do nagrywania płyt CD). Obecnie nie jest możliwe skasowanie obrazka, ale po wypaleniu można dodać kolejne elementy graficzne. Wypalanie obrazka odbywa się od środka do zewnątrz, więc czym większa średnica obrazu, tym dłużej płyta będzie wypalana. Pierwszym programem implementującym tę technologię był Nero Burning ROM w wersji 6.6.0.8, lecz obecnie jest on zaimplementowany również w darmowych narzędziach, np. CDBurnerXP oraz DVDScribe.

  Nero Burning ROM to jeden z najpopularniejszych programów służących do nagrywania płyt CD/DVD pod kontrolą systemu Windows. Współpracuje z wieloma nagrywarkami – do wielu z nich do niedawna był dołączany standardowo, obecnie jego miejsce zajął uproszczony Nero Express. Nero Burning ROM jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów w swojej klasie, pozwalającym nagrywać wiele rodzajów danych na płytach CD/DVD. Potrafi zapisywać dane w trybie wielosesyjnym. Wchodzi on w skład pakietu Nero składającego się z większej liczby programów.

  Na środku każdej płytki LightScribe wytłoczony jest specjalny kod, który umożliwia napędowi precyzyjne ustalenie pozycji dysku. To umożliwia wielokrotny zapis tej samej etykiety w celu polepszenia kontrastu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Etykietowanie dysków optycznych
 • Labelflash
 • [email protected]
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. CDBurnerXP: KB5: LightScribe, cdburnerxp.se [dostęp 2017-11-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • LightScribe (ang.) – oficjalna witryna
 • Artykuł w Tom's Hardware (ang.) – porównanie z Labelflash
 • CDRinfo (ang.)
 • lightScribe Labels (ang.) – Package of free exemplar • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.