• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liga okręgowa - 1957-1966

  Przeczytaj także...
  I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.II liga polska w piłce nożnej (do sezonu 2007/2008 oficjalnie III liga polska) – trzecia w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między I ligą polską (dawną II ligą polską), a III ligą polską (dawną IV ligą polską), będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 36 polskich klubów piłkarskich, grających w dwóch 18-zespołowych grupach (wschodniej i zachodniej). Czołowe drużyny każdej z grup II ligi polskiej uzyskują awans do I ligi polskiej, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup III ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej) lub półprofesjonalny (tj. działające w formie stowarzyszenia kultury fizycznej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.
  Liga międzywojewódzka - trzeci poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce w sezonach 1953-1956. Jej dzisiejszy odpowiednik to III liga.

  Liga okręgowa (1957-1966) – trzeci poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce w sezonach 1957-1965/66. Zastąpiła ligę międzywojewódzką. Początkowo składała się z 17 grup, ich liczbę sukcesywnie zmieniano. Po zakończeniu rozgrywek grupowych, zwycięzca każdej z grup walczył w barażach o awans do II ligi. Zlikwidowana po sezonie 1965/66 - na jej miejsce powołano III ligę.

  Grupy[]

 • od 1957 – katowicka (2 grupy), krakowska (1957-1958 - 2 grupy), warszawska, gdańska, poznańska, wrocławska, rzeszowska, łódzka, bydgoska (od 1960 - 2 grupy), lubelska, olsztyńska, opolska, szczecińska, zagłębiowska, zielonogórska
 • od 1958 – kielecka
 • od 1959 – białostocka
 • od 1960 – koszalińska
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.