• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liga Popierania Turystyki

  Przeczytaj także...
  Geografia turyzmu – dyscyplina geografii zajmująca się przyrodniczymi oraz antropogenicznymi uwarunkowaniami i następstwami ruchu turystycznego. Pojęcie Turyzm obejmuje całokształt zagadnień teoretycznych, geograficznych, gospodarczych, przyrodniczych, statystycznych, prawnych, kulturalnych, społecznych związanych z turystyką.Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.
  Schronisko PTN w Siankach - nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone w Siankach na wysokości 840 m n.p.m. w Bieszczadach.
  Aleksander Bobkowski - wieloletni prezes Ligi Popierania Turystyki

  Liga Popierania Turystyki – półoficjalna polska organizacja turystyczna, powstała na mocy decyzji Ministra Komunikacji Michała Butkiewicza z dnia 26 kwietnia 1935 roku. Celem jej powstania była organizacja i popieranie taniej turystyki masowej, promocja poszczególnych regionów Polski oraz finansowanie przedsięwzięć turystycznych. Struktura organizacyjna Ligi była ściśle powiązana ze strukturą organizacyjną Polskich Kolei Państwowych; funkcję prezesów delegatur LPT sprawowali dyrektorzy Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych.

  Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.Centralny Instytut Meteorologiczny (PIM) został założony w 1919. Pierwszym dyrektorem został prof. dr Władysław Gorczyński. W późniejszych latach Instytutem kierowali m.in. J. Lugeon i Jan Blaton.

  Formalnie Liga rozpoczęła działalność z dniem 25 maja 1935 roku. W dniu 12 czerwca 1935 roku w Warszawie odbył się Organizacyjny Walny Zjazd LPT. Powołał on Zarząd Tymczasowy, a jego pierwszym prezesem został inż. Aleksander Kodelski. Pomimo swojego półoficjalnego charakteru, Liga dysponowała większością państwowych funduszy na rozwój turystyki masowej. Największy rozkwit swej działalności zanotowała ona pod kierownictwem wiceministra komunikacji Aleksandra Bobkowskiego.

  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.

  Oprócz przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym, działania Ligi realizowane były poprzez organizację imprez masowych oraz połączeń kolejowych (pociągi popularne) z atrakcyjnymi turystycznie regionami Polski. Z jej inicjatywy w niektórych miastach uruchomiono biura informacji turystycznej. Od 1937 roku wydawany był Biuletyn Komisji Studiów Ligi Popierania Turystyki, powołanej w czerwcu 1936 roku celem naukowego opracowywania zagadnień turyzmu w Polsce. Wraz z Towarzystwem Krzewienia Narciarstwa i Państwowym Instytutem Meteorologicznym, LPT redagowała i ogłaszała komunikaty śniegowe dla terenów Karpat, Gór Świętokrzyskich i innych regionów Polski. Ponadto wydawane były mapy, broszury i foldery.

  Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa – organizacja o charakterze turystyczno-sportowym, założona w 1930 roku w Krakowie przez prof. Władysława Milatę, członka Polskiego Związku Narciarskiego. Towarzystwo było ukierunkowane na działanie również na terenach wiejskich, a jego celami były: organizacja turystyki, szkolenia oraz rozdawnictwo nart.Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

  Liga zajmowała się również organizacją turystyki pielgrzymkowej – w tym celu współpracowała z kuriami, a wśród jej członków byli również księża. Jednym z niezrealizowanych zamierzeń LPT była budowa w pobliżu Jasnej Góry w Częstochowie domu pielgrzyma na tysiąc miejsc noclegowych. Ponadto Liga była w 1935 roku inicjatorem kolejowych „pielgrzymek” na sypanie Kopca Piłsudskiego w Krakowie.

  Michał Butkiewicz (ur. 29 września 1886 w Grajewie, zm. 4 października 1974 w Warszawie) – polski inżynier, kolejarz, działacz państwowy II Rzeczypospolitej.Kolej linowa „Kasprowy Wierch” – całoroczna kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach. W całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

  Niektóre obiekty turystyczne wybudowane przy udziale LPT[]

 • kolej linowa na Kasprowy Wierch (1935) – Liga była udziałowcem spółki „Linkolkasprowy”,
 • kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy (1937) – Liga była głównym udziałowcem spółki „Kolej Górska w Krynicy”,
 • kolej linowo-terenowa na Gubałówkę (1938),
 • Dom Turystyczny LPT w Sławsku (1936) – ukończenie i uruchomienie obiektu rozpoczętego przez KS Czarni Lwów,
 • obecny Dom Wycieczkowy PTTK w Augustowie (1939),
 • Ponadto Liga była patronowała schronisku PTN w Siankach w Bieszczadach oraz była inicjatorem otwarcia w 1937 roku Masowego Hotelu Turystycznego w Gdyni.

  Aleksander Bobkowski (ur. 5 stycznia 1885 w Krakowie, zm. ok. 1 marca 1966 w Genewie) – pułkownik dyplomowany saperów Wojska Polskiego, inżynier, działacz sportowy związany ze sportami zimowymi, zwłaszcza narciarstwem, brat gen. bryg. Henryka Bobkowskiego.Bieszczady (522.12 i 522.13; słow. i czes. Bukovské vrchy, ukr. Верхови́нський Вододі́льний хребет, węg. Keleti Beszkidek, ros. Бещады, serb. Бјешчади) – zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:

  Przypisy

  1. Krótka historia Przewodnika do GOT – Przodownika TG, ktg.pttk.pl
  2. Zarys historii informacji turystycznej w Polsce, pot.gov.pl
  3. informacje na stronie www.pkl.pl
  4. informacje na stronie www.krynica.pl
  5. Nowe schronisko w białym królestwie. Dwupiętrowy gmach czeka na turystów. "Echo" z 28 listopada 1936 r., nr. 331, str. 5, www.bc.wimbp.lodz.pl
  6. informacje na stronie www.turystyka.wrotapodlasia.pl
  7. historia dzielnicy Śródmieście na stronie www.srodmiescie.miasto.gdynia.pl

  Bibliografia[]

 • Janusz Umiński Działalność organów administracji państwowej w dziedzinie turystyki w województwie pomorskim w latach 1924-1939, khit.pttk.pl, dostęp [2013-10-11],
 • Czysty biznes pielgrzymkowy, wyborcza.biz, dostęp [2013-10-11],
 • Biuletyn Komisji Studiów Ligi Popierania Turystyki, Kraków 1937, dostęp [2013-10-11],
 • Komunikat Śniegowy Towarzystwa Krzewienia Narciarstwa i Państwowego Instytutu Meteorologicznego : Liga Popierania Turystyki. 1938, nr 2, dostęp [2013-10-11].
 • Czarni Lwów – były polski klub piłkarski (później wielosekcyjny sportowy, m.in. z sekcjami: hokeja na lodzie, lekkoatletyczną, narciarską, tenisa ziemnego i bokserską), założony we Lwowie w sierpniu 1903, jako I. Lwowski Klub Piłki Nożnej "Sława" Lwów przez uczniów I i II Szkoły Realnej.Aleksander Kodelski (ur. w 1898 roku, zm. 28 grudnia 1972 roku w Warszawie) – polski architekt oraz działacz społeczny, przedstawiciel modernizmu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.
  Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę – kolej linowo-terenowa z Zakopanego na szczyt Gubałówki wybudowana w 1938 roku jako druga w Polsce.
  Pielgrzymka – podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Pątnicy pielgrzymują również, ażeby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej. Pielgrzymowanie wiąże się też ze składaniem wotum w sanktuarium, do którego się wędrowało, jak to ma np. miejsce w katolicyzmie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową – kolej linowo-terenowa z Krynicy-Zdroju na szczyt Góry Parkowej wybudowana w 1937 roku jako pierwsza w Polsce tego typu kolej. Operatorem kolejki są Polskie Koleje Linowe S.A..
  Ministerstwo Komunikacji – polskie ministerstwo istniejące w latach 1926–1939, 1945–1951 a następnie w latach 1957–1987.
  Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) – największy z czterech istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.