• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO

  Przeczytaj także...
  Sękowa – wieś w Polsce położona nad rzeką Sękówką, dopływem Ropy. Wieś znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim i jest siedzibą gminy Sękowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Wieś jest atrakcyjnym punktem pod względem turystycznym.Marcin Zamoyski (ur. 30 października 1947 w Sopocie) – polski samorządowiec, prezydent Zamościa w latach 1990–1992 oraz ponownie od 2002, były wojewoda zamojski.
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.
  Flaga UNESCO

  Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO – powstała w Zamościu organizacja zrzeszająca niektóre instytucje i samorządy w Polsce, związane z miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Siedzibą Ligi jest Toruń.

  UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.Wieliczka (niem. Groß Salz) – miasto powiatowe w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Wieliczka oraz władz powiatu. Według danych GUS z 31 grudnia 2012 r. miasto liczyło 20 988 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 13,41 km².

  Historia[]

  Marcin Zamoyski, prezes Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO w Toruniu

  Polska jest jednym z pierwszych państw-sygnatariuszy Konwencji Dziedzictwa Światowego. Zgodnie ze stanem z lipca 2006 roku, na listę Światowego Dziedzictwa zostało wpisanych 13 miejsc z Polski.

  26 czerwca 2004, na II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO, niektóre polskie samorządy i instytucje, opiekujące się bądź terenowo związane z Miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa, zawiązały Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Miało to służyć współpracy, lepszej promocji obiektów oraz krzewieniu działań kulturalnych i wspierania turystyki.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Roztocze - dzielnica miasta Biłgoraja położona w jego północno-wschodniej części, przy drodze wojewódzkiej nr 858 prowadzącej do Zamościa (ulica Zamojska).

  Władze Ligi []

  Zbigniew Fiderewicz - Prezes Zarządu

  Ewa Nekanda-Trepka - Wiceprezes Zarządu

  Emilian Bera - Wiceprezes Zarządu

  Jacek Bełz - Sekretarz Zarządu

  ks. Zbigniew Kras - Skarbnik

  Członkowie Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO[]

  Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO w Polsce tworzą:

 • miasto Bochnia
 • miasto Zamość
 • Lokalna Organizacyjna Turystyczna „Zamość i RoztoczeZamość
 • miasto Wieliczka
 • miasto Toruń
 • Lokalna Organizacja Turystyczna Beskid Zielony z siedzibą w Gorlicach
 • Parafia Binarowa (św. Michała Archanioła)
 • Białowieski Park Narodowy
 • miasto Łęknica
 • miasto Oświęcim
 • parafia rzymskokatolicka Lipnica Murowana
 • gmina Lipnica Murowana
 • miasto Świdnica
 • parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy
 • parafia ewangelicko-augsburska w Jaworze
 • gmina Jawor
 • parafia rzymskokatolicka Sękowa
 • gmina Sękowa
 • Słowiński Park Narodowy
 • Hala Stulecia Wrocław
 • miasto Warszawa
 • parafia rzymskokatolicka w Dębnie
 • Przypisy

  1. Liga Unesco - Władze Ligi. www.liga-unesco.pl. [dostęp 2015-11-05].

  Linki zewnętrzne[]

 • Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO z siedzibą w Toruniu
 • Łęknica (niem. Lugknitz, łuż. Wjeska, 1945-46 Lubanica) – gmina miejska w województwie lubuskim, w powiecie żarskim nad Nysą Łużycką. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego.Hala Stulecia, Hala Ludowa (niem. Jahrhunderthalle, ang. Centennial Hall) – hala widowiskowo-sportowa położona w parku Szczytnickim we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Binarowa – wieś w Polsce położona na pogórzu Ciężkowickim, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Miejscowość jest siedzibą parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła, należącej do dekanatu Biecz, diecezji rzeszowskiej.
  Białowieski Park Narodowy – polski park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Drugi po Pienińskim Parku Narodowym park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.
  Jawor (pol. hist. do 1203 Jawr, niem. Jauer) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. Historycznie leżące na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa legnickiego.
  Lipnica Murowana – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Lipnica Murowana, w środkowej części Pogórza Wiśnickiego. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
  Zamość (łac. Zamoscia, ukr. Замостя, ros. Замость (Замостье), jid.זאמאשטש) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy". Pod względem liczby ludności zajmuje w województwie 3. pozycję (65 612 mieszkańców), natomiast pod względem powierzchni plasuje się na 10. miejscu. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Słowiński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Utworzony w 1967 roku. Ma powierzchnię 32 744 ha, dla porównania w roku 1976 liczył 18 068 ha.
  Bochnia – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu bocheńskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.