• Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Liga Mistrzów UEFA - 2013/2014 /Faza grupowa

Przeczytaj także...
    Bayern Monachium (niem. Fußball-Club Bayern München) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub. 23 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec, 16 razy wygrał Puchar Niemiec. Ponadto w rozgrywkach europejskich dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów i trzykrotnie (przed jej utworzeniem) w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych oraz po jednym razie wygrał Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar UEFA oraz Superpuchar Europy co czyni go jednym z nielicznych klubów, który triumfował we wszystkich możliwych turniejach rozgrywanych w Europie.
     Główny artykuł: Liga Mistrzów UEFA (2013/2014).

Do startu w fazie grupowej uprawnione są 32 drużyny (w tym 10 zwycięzców rundy play-off). Losowanie odbyło się 29 sierpnia 2013 (godz. 17:45). W jego trakcie zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji.

Wszystkie zespoły zagrają ze sobą dwukrotnie w systemie mecz-rewanż. Po 2 najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymają prawo gry w 1/16 finału Ligi Europy UEFA.

Podział na koszyki[]

Drużyny zostały podzielone na koszyki na podstawie klubowego rankingu UEFA. Obrońcą pucharu jest Bayern Monachium, która automatycznie została przydzielona do koszyka nr 1. Po za nią do koszyka trafiły zespoły z miejsc 1-12. Zespoły z miejsc 13-31 do koszyka nr 2, 32-60 koszyka nr 3 oraz 63-171 do koszyka nr 4.

Obrońca pucharu. Zwycięzca poprzedniej edycji automatycznie wstawiany jest na 1 miejsce w koszyku nr 1.