• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Liga MX    Podstrony: 1 [2] [3] [4]
    Przeczytaj także...
    Tampico Madero Fútbol Club A.C. – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Tampico, w stanie Tamaulipas. Obecnie gra w Segunda División de México (III poziom rozgrywek).Chiapas Fútbol Club – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Tuxtla Gutiérrez, w stanie Chiapas. Obecnie występuje na pierwszym szczeblu rozgrywek – Liga MX. Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Víctor Manuel Reyna.

    Liga MX (ze względów sponsorskich Liga Bancomer MX) – najwyższa klasa rozgrywkowa w piłce nożnej w Meksyku. Występuje w niej osiemnaście klubów, z których najlepszy zostaje mistrzem Meksyku. Rozgrywki są organizowane przez Meksykański Związek Piłki Nożnej.

    Rozgrywki są toczone systemem ligowo–pucharowym; po zakończeniu regularnego sezonu osiem najlepszych klubów kwalifikuje się do fazy play-off (tzw. Liguilli), której zwycięzca zdobywa tytuł mistrzowski. W ciągu roku rozgrywane są dwa półroczne sezony – jesienią Apertura, natomiast wiosną Clausura, lecz awanse i spadki zespołów odbywają się podobnie jak w europejskich ligach co rok. Najlepsze meksykańskie kluby kwalifikują się do rozgrywek Ligi Mistrzów CONCACAF oraz Copa Libertadores.

    Estadio Cuauhtémoc – stadion piłkarski w mieście Puebla, w stanie Puebla, w Meksyku. Obiekt może pomieścić 42 648 widzów, co czyni go piątym co do wielkości stadionem w kraju.Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.

    Dwoma najpopularniejszymi i najbardziej utytułowanymi klubami w Meksyku są stołeczny Club América i Chivas Guadalajara, jako jedyne nieprzerwanie występujące w lidze od początku jej istnienia. América posiada rekordową liczbę dwunastu mistrzostw kraju, zaś Chivas zajmują w tej klasyfikacji drugie miejsce z jednym tytułem mniej. Spotkania między tymi drużynami są traktowane jako narodowe derby i określane mianem Clásico Nacional. Oprócz wspomnianych wyżej zespołów grono "wielkiej czwórki" meksykańskiego futbolu uzupełniają inne kluby ze stolicy – Cruz Azul i Pumas UNAM, mające na koncie odpowiednio osiem i siedem mistrzostw.

    Apertura i Clausura – nazwy dwóch niezależnych od siebie części ligowego sezonu piłkarskiego, obowiązujące w większości krajów Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu (ang. International Federation of Football History & Statistics – IFFHS) – założona 27 marca 1984 w Lipsku organizacja zajmująca się badaniem historii piłki nożnej i prowadzeniem statystyk dotyczących tego sportu. Jej obecna siedziba mieści się w Bonn. Prowadzi m.in. comiesięczny i coroczny ranking klubów piłkarskich na świecie oraz coroczny ranking sędziów.

    W sporządzonym przez IFFHS rankingu najlepszych lig świata Liga MX zajmuje dwudzieste miejsce, a zarazem pierwsze w federacji CONCACAF (stan na 2015 rok). Plasuje się również na czwartym miejscu na świecie pod względem średniej liczby widzów na trybunach (24 625 na mecz), ustępując jedynie niemieckiej Bundeslidze (43 177), angielskiej Premier League (36 487) oraz hiszpańskiej Primera División (28 773).

    Club Deportivo Necaxa, znany najczęściej jako Necaxa – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Aguascalientes, w stanie Aguascalientes. Obecnie gra w Liga de Ascenso (II szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Victoria, mogącym pomieścić 23 tysiące widzów.Club de Fútbol Atlante – meksykański klub piłkarski z siedzibą w Cancún (do 14 maja 2007 w stołecznym mieście Meksyk), w stanie Quintana Roo. Obecnie występuje na pierwszym szczeblu rozgrywek – Liga MX. Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Andrés Quintana Roo.

    Spis treści

  • 1 Aktualny skład
  • 2 Historia
  • 2.1 1890–1901: brytyjskie początki futbolu w Meksyku
  • 2.2 1901–1910: powstanie ligi amatorskiej
  • 2.3 1910–1930: wzrost popularności futbolu
  • 2.4 1930–1943: lata 30. i hiszpańscy imigranci
  • 2.5 1943–1950: powstanie ligi profesjonalnej
  • 2.6 1950–1970: meksykanizacja ligi i wprowadzenie awansów
  • 2.7 1970–1996: mistrzostwa świata i wprowadzenie Liguilli
  • 2.8 1996–2012: wprowadzenie półrocznych sezonów
  • 2.9 od 2012: rebranding rozgrywek, powstanie Liga MX
  • 3 Triumfatorzy
  • 4 Klasyfikacja medalowa
  • 5 Rekordy indywidualne
  • 5.1 Najwięcej występów
  • 5.2 Najwięcej goli
  • 6 Przypisy
  • 7 Linki zewnętrzne
  • Orizaba – miasto we wschodnim Meksyku, w centralnej części stanu Veracruz, u podnóży wulkanu Orizaba, na wysokości 1250 metrów. Około 121 tys. mieszkańców. Miasto leży w miejscu gdzie Rio Blanco łączy się ze swoimi dopływami. Sama nazwa Orizaba pochodzi od hiszpańskiej wymowy słów w języku Nahuatl Ahuilizapan [āwil-lis-ā-pan] oznaczającego miejsce grającej wody.Reprezentacja Kraju Basków w piłce nożnej – niezrzeszona w FIFA ani UEFA drużyna reprezentująca położoną w Hiszpanii wspólnotę autonomiczną Kraj Basków. Jednocześnie do drużyny powoływani są zawodnicy baskijskiego pochodzenia wywodzący się również z całego obszaru Baskonii, tj. także z Nawarry oraz francuskiej części baskijskiego terytorium. W rezultacie różne były też nazwy owej drużyny. Nazwa Euskadi (lata 1999–2007) nawiązywała do Kraju Basków w wąskim znaczeniu, Euskal Herria (2007) w szerokim, zaś od 2010 używana jest neutralna nazwa Euskal Selekzioa (baskijska reprezentacja).

    Aktualny skład[]    Podstrony: 1 [2] [3] [4]    w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

    Warto wiedzieć że... beta

    Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
    Luigi Riva, (ur. 7 listopada 1944 w Leggiuno) - włoski piłkarz, najlepszy strzelec w historii reprezentacji Włoch w piłce nożnej. Strzelił ich 35, grał 2 razy w Mistrzostwach Świata 1970 i 1974. Obecnie jest menadżerem w reprezentacji, bierze czynny udział w pracy sztabu szkoleniowego. Był mistrzem Europy w 1968 roku i wicemistrzem świata dwa lata później.
    Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.
    Adalberto López (ur. 4 lipca 1923 w Coculi, zm. 15 grudnia 1996 w Los Angeles) – były meksykański piłkarz grający na pozycji napastnika. Jeden z najsłynniejszych piłkarzy w historii meksykańskiego futbolu, pięciokrotny król strzelców ligi meksykańskiej.
    José de la Cruz Porfirio Díaz Mori (ur. 15 września 1830 w Oaxace, zm. 2 lipca 1915 w Paryżu) – prezydent Meksyku, dyktator, rządził Meksykiem od 1876 do 1911 (z czteroletnią przerwą).
    Club Deportivo Irapuato, znany najczęściej jako Irapuato – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Irapuato, w stanie Guanajuato. Obecnie gra w Ascenso MX (II szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Sergio León Chávez, mogącym pomieścić 24 tysiące widzów.
    Oswaldo Javier Sánchez Ibarra (ur. 21 września 1973 w Guadalajarze) – piłkarz meksykański grający na pozycji bramkarza. Mierzy 184 cm wzrostu, waży 79 kg.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.08 sek.