• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liga Europy UEFA - 2011/2012  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Trabzonspor - turecki klub piłkarski z siedzibą w mieście Trabzon, założony w 1967, występujący w rozgrywkach Superligi.Ranking Respect Fair Play UEFA – zestawienie federacji członkowskich Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) tworzone w celu promowania zasad fair play w rozgrywkach piłki nożnej. Kryteria rankingu obejmują styl i zachowanie się w czasie meczów ligowych, pucharowych i mistrzowskich piłkarzy, działaczy i kibiców. Od 1995 roku na jego podstawie przyznawane są 3 specjalne miejsca w rozgrywkach Ligi Europy UEFA (do 2009 – Pucharu UEFA).

  Liga Europy UEFA 2011/2012 – 41. sezon drugich pod względem prestiżu międzynarodowych rozgrywek klubowych federacji piłkarskich zrzeszonych z UEFA, po raz 3. przeprowadzanych pod nazwą Ligi Europy UEFA (wcześniej jako Puchar UEFA) w formacie wprowadzonym w 2009.

  Finał został rozegrany 9 maja 2012 na Stadionul Naţional w Bukareszcie, a zwycięzcą zostało Atlético Madryt po wygranej 3:0 nad Athletic Bilbao.

  Współczynnik UEFA (także: ranking UEFA) – wielkość liczbowa używana w celu tworzenia rankingów oraz rozstawienia drużyn narodowych i klubowych w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich. Obliczany i wykorzystywany jest przez UEFA – organizację zrzeszającą futbolowe federacje piłkarskie Europy. Funkcjonują trzy rodzaje współczynnika: reprezentacji, ligowy i klubowy.FC Vaslui – profesjonalny rumuński klub piłkarski występujący w rumuńskiej pierwszej lidze. Klub powstał w 2002 roku. Na początku jego celem był awans do II ligi i cel został osiągnięty. W 2005 roku drużyna z Vaslui pobiła rekord, wchodząc do rumuńskiej ekstraklasy po zaledwie 3 latach istnienia.

  Rozgrywki składają się z trzech części:

 • fazy kwalifikacyjnej (4 rundy),
 • fazy grupowej,
 • fazy pucharowej.
 • Podział miejsc w rozgrywkach[ | edytuj kod]

  W fazie kwalifikacyjnej edycji 2011/2012 Ligi Europy weźmie udział 161 zespołów z 53 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA. Zespoły zostały przydzielone do danych rund tej fazy zgodnie z rankingiem współczynników ligowych UEFA z 2010. W rundzie play-off kwalifikacji dołączy do nich 10 drużyn, które odpadły w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów 2011/2012. Miejsce w fazie grupowej mają zagwarantowane drużyny, które odpadły w fazie play-off Ligi Mistrzów 2011/2012 oraz obrońca tytułu (zwycięzca edycji 2010/2011). W 1/16 finału zagrają również zespoły, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2011/2012.

  Arena Narodowa (rum. Arena Naţională) – stadion narodowy Rumunii w Bukareszcie. Zakończenie prac budowlanych nastąpiło w 2011 roku. Odbywają się tu mecze reprezentacji Rumunii oraz mecze finałowe o Puchar Rumunii. Stadion ma pojemność 55 200 miejsc, a po rozbudowie może mieć 63 tys. Jest to pierwszy w Rumunii stadion pięciogwiazdkowy. W 2008 roku rozebrano stary stadion Lia Manoliu, który został otwarty w 1953 roku i mógł pomieścić 60 tys. widzów. 9 maja 2012 roku na stadionie tym odbył się finał Ligi Europy UEFA pomiędzy Club Atlético de Madrid i Athletic Club, drużyna z Madrytu wygrała 3−0. Pierwszym zdobywcą gola na tym stadionie był Kolumbijczyk Radamel Falcao García Zárate. Na sześciu kondygnacjach, których ogólna powierzchnia wynosi 108 000 m² zostały usytuowane sale konferencyjne, restauracje oraz garaże podziemne. Obiekt został wyposażony w rozsuwany dach. Architektonicznie obiekt może przypominać Stadion Narodowy w Warszawie. Polskim akcentem na stadionie są krzesełka wyprodukowane i dostarczone przez polską markę Forum Seating należącą do Grupy Nowy Styl z Krosna.Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.

  Łącznie w rozgrywkach edycji 2011/2012 Ligi Europy wezmą udział 194 drużyny.

  Prawo udziału w rozgrywkach można uzyskać poprzez:

 • zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej (najwyższe pozycje za miejscami uprawniającymi do gry w Lidze Mistrzów UEFA – z wyjątkiem Liechtensteinu),
 • zwycięstwo lub udział w finale pucharu krajowego,
 • zwycięstwo w edycji 2010/2011 Ligi Europy UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyskał miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2011/2012 dzięki pozycji zajętej w tabeli ligowej),
 • zajęcie jednego z 3 najwyższych miejsc w rankingu Fair Play UEFA przez daną federację.
 • Ranking ligowy UEFA 2010[ | edytuj kod]

  Uwagi
 • (FP) – miejsca dodatkowe dzięki rankingowi Fair Play UEFA
 • liczba drużyn nie uwzględnia zespołów, które odpadły wcześniej z Ligi Mistrzów UEFA 2011/2012
 • Szczegółowy podział miejsc[ | edytuj kod]

  UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fenerbahçe Spor Kulübü – turecki klub sportowy z siedzibą w Stambule, założony w 1907 roku. Oprócz sekcji piłki nożnej klub posiada wiele innych, m.in. koszykówki oraz siatkówki. Fenerbahçe to rekordzista pod względem zdobytych tytułów mistrza Turcji w piłce nożnej, których ma na swoim koncie 18. Ponadto 6-krotnie klub zwyciężał w rozgrywkach Puchar Turcji w piłce nożnej oraz 8-krotnie w rozgrywkach Superpuchar Turcji w piłce nożnej
  Club Atlético de Madrid – hiszpański klub piłkarski, grający obecnie w Primera División i mający siedzibę w Madrycie. Swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Estadio Vicente Calderón, który może pomieścić niespełna 55 tysięcy widzów. Zespół Atlético należy do najbardziej utytułowanych w Hiszpanii. Dziewięciokrotnie wywalczył mistrzostwo. Dziesięciokrotnie zdobywał Puchar Króla. Osiągał także sukcesy w europejskich pucharach: w 1962 roku wygrał Puchar Zdobywców Pucharów a w 1974 roku grał w finale Pucharu Mistrzów. 9 maja 2012 roku, Atlético zdobyło puchar Ligi Europy UEFA, pokonując w finale Athletic Bilbao 3-0. W tabeli wszech czasów ligi hiszpańskiej Atlético zajmuje 5. miejsce za Realem Madryt, FC Barcelona, Athletic Bilbao i Valencią CF.
  Athletic Club, znany bardziej jako Athletic Bilbao – hiszpański klub piłkarski założony w 1898 roku i mający siedzibę w Bilbao, największym mieście Kraju Basków. Obecnie występuje w rozgrywkach Primera División, w których gra nieprzerwanie od jej powstania – od 1928 roku. Jest to jedyny klub, oprócz Realu Madryt i FC Barcelona, który nigdy nie został zdegradowany do Segunda División. Jest czwartym pod względem liczby zdobytych tytułów klubem w Hiszpanii – wyprzedzają go Real Madryt, FC Barcelona i Atlético Madryt. Klub zatrudnia tylko piłkarzy posiadających baskijskie pochodzenie, realizując motto „z wychowankami i lokalnym wsparciem, nie potrzeba obcokrajowców” (Con cantera y afición, no hace falta importación).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.458 sek.