• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liffey

  Przeczytaj także...
  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Dodder (irl.: An Dothra) – rzeka w Irlandii, jedna z trzech przepływających przez Dublin (pozostałe to Liffey i Tolka).

  Liffey (irl. An Life) – rzeka we wschodniej Irlandii, przepływająca przez centrum Dublina. Jest jedną z trzech przepływających przez Dublin (pozostałe to Tolka i Dodder). Jej głównymi dopływami są rzeki Dodder, Poddle i Camac. Rzeka jest głównym źródłem wody pitnej w Dublinie, a także dostarcza szeregu atrakcji rekreacyjnych.

  Camac (niekiedy zapisywana jako Cammock lub w przeszłości jako Cammoge lub Cammoke) - jedna z największych rzek na terenie Dublina, jeden z czterech dopływów rzeki Liffey, pełniąca bardzo ważną rolę w początkowym etapie rozwoju miasta.Tolka (irl.: An Tulcha) – rzeka w Irlandii, jedna z trzech przepływających przez Dublin (pozostałe to Liffey i Dodder).

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Poprzednio rzeka była nazwana An Ruirthech, co znaczy "szybki biegacz". Słowo Liphe (lub Life) odnosiło się początkowo do nazwy równiny, przez którą rzeka płynęła, po czym przyjęto je jako nazwę rzeki. Rzeka znana też była pod nazwą Anna Liffey, pochodzącą prawdopodobnie z anglicyzacji irlandzkiej frazy "Abhainn na Life", oznaczającą "rzekę Liffey".

  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.