Liev Schreiber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Isaac Liev Schreiber (ur. 4 października 1967 w San Francisco) – amerykański aktor i reżyser pochodzenia żydowskiego ze strony matki oraz niemieckiego i francuskiego ze strony ojca. Jego imię Liev (wymawiane Lee-ev) zostało zaczerpnięte od Lwa Tołstoja, ulubionego autora jego matki.

31. ceremonia wręczenia niezależnych nagród Independent Spirit Awards za rok 2015, odbyła się 27 lutego 2016 roku na plaży w Santa Monica. Galę wręczenia nagród poprowadzili Kate McKinnon i Kumail Nanjiani. Nominację do nagród ogłoszone zostały 24 listopada 2015 roku, przez parę aktorów Elizabeth Olsen oraz Johna Boyegę.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w San Francisco jako syn aktora i reżysera teatralnego Tella Carrolla Schreibera III i malarki / kierowcy taksówki Heather (z domu Milgram). Jego przyrodni młodszy brat Pablo (ur. 26 kwietnia 1978) został też aktorem. Jego ojciec był protestantem. Jego dziadek ze strony matki, Alexander “Alex” Milgram (syn Hirsha “Harry’ego” Milgrama i Fannie Zevin) był żydowskim emigrantem z Łodzi.

Krzyk 2 (tytuł oryg. Scream 2) – amerykański film fabularny (thriller), kontynuacja Krzyku z 1996 roku. Światowa premiera odbyła się 12 grudnia 1997 roku, na ekranach polskich kin film pojawił się 1 maja 1998 roku.Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.

Kiedy miał pięć lat, jego rodzice rozwiedli się. Zamieszkał w Nowym Jorku z matką, która znalazła pracę jako taksówkarz i mieszkała z dziećmi w opuszczonym budynku. Uczęszczał do Brooklyn Technical High School. W 1985 ukończył Friends Seminary High School na Manhattanie. W 1988 ukończył Hampshire College w Amherst w Massachusetts. Był zdeterminowany, by zostać dramaturgiem. Z kolei jego nauczyciele zachęcali go do kariery aktorskiej. W 1992 roku ukończył Yale School of Drama (Uniwersytet Yale’a), a następnie studiował w Royal Academy of Dramatic Art w Londynie.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kandydat (The Manchurian Candidate) – amerykański thriller z 2004 roku, oparty na powieści Richarda Condona – The Manchurian Candidate oraz na filmie Przeżyliśmy wojnę – thrillerze z 1962 roku w reżyserii Johna Frankenheimera.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1993 debiutował na Broadwayu w przedstawieniu Jane Bowles In The Summer House. Dwa lata potem trafił na ekran jako Chris w komedii Nory Ephron Wariackie święta (Mixed Nuts, 1994) ze Stevem Martinem, Adamem Sandlerem, Madeline Kahn i Juliette Lewis. Zwrócił na siebie uwagę w roli podejrzanego o morderstwo Cottona Weary’ego w trylogii Wesa Cravena: Krzyk (Scream, 1996), Krzyk 2 (Scream 2, 1997) i Krzyk 3 (Scream 3, 2000).

Opór (ang. Defiance) – amerykański film wojenny w reżyserii Edwarda Zwicka przedstawiający fabularyzowane losy tzw. partyzantów Bielskich. Film oparty jest na książce Nechamy Tec "Defiance: The Bielski Partisans". W Polsce film miał swoją premierę 23 stycznia 2009 roku.Malowany welon (ang. Painted Veil, The) – ekranizacja powieści Williama Somerseta Maughama pod tym samym tytułem. Rozgrywająca się w malowniczych plenerach Dalekiego Wschodu opowieść o namiętności i służbie, zdradzie i przebaczeniu, miłości małżeńskiej i wierze. W 1934 powstał film z Gretą Garbo znany jako Malowana zasłona.

W 2005 za kreację Richarda Romy w widowisku Davida Mameta Glengarry Glen Ross w Bernard B. Jacobs Theatre otrzymał nagrodę Tony Award i był nominowany do Nagrody Saturna w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę Raymonda Shaw w dreszczowcu Jonathana Demme’a Kandydat (The Manchurian Candidate, 2004).

Za rolę Martina „Marty’ego” Barona w filmie Spotlight (2015) odebrał Independent Spirit Award i nagrodę Satelity.

Adam Richard Sandler (ur. 9 września 1966 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, komik, producent filmowy oraz muzyk (gra na gitarze i śpiewa).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

8 października 2016 grał w Booth Theatre jako Le Vicomte de Valmont w spektaklu Niebezpieczne związki.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.
Madeline Kahn (właściwie Madeline Gail Wolfson, ur. 29 września 1942 w Bostonie, zm. 3 grudnia 1999 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka teatralna i telewizyjna.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Krzyk (tytuł oryg. Scream) – amerykański horror filmowy z podgatunku slasher w reżyserii Wesa Cravena. Film oprócz horroru łączy w sobie także elementy pastiszu oraz filmu kryminalnego. Jego światowa premiera odbyła się 20 grudnia 1996 roku. Premiera w Polsce miała miejsce 22 sierpnia 1998 roku. Film doczekał się trzech kontynuacji oraz został sparodiowany w komedii Keenena Ivory’ego Wayansa Straszny film.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama