• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry

  Przeczytaj także...
  Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg, prus. Lēcbargs) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. Siedziba władz powiatu oraz wiejskiej gminy Lidzbark Warmiński.Eryk Lipiński (ur. 12 lipca 1908 w Krakowie, zm. 27 września 1991) – polski karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o karykaturze i satyrze, także scenograf. Założyciel tygodnika satyrycznego „Szpilki” i Muzeum Karykatury.
  Ignacy Krasicki herbu Rogala, pseud. i krypt.: Antalewicz; Autor "Podstolego"; Frater Blasius Dubecensis; Kloryndowicz; Łykaczewski; Mathuszalski; Mathyasz; Milczyński; Mistrz Błażej Bakałarz; Michał Mowiński; Niegustowski; Politycznicki; Powolnicki; Prawdzicki; Princeps Polonus; Rzetelski; Ignacy Słabski; Starosłużalski; Staruszkiewicz; X. A. G.; X. B. W.; Xiążę JMci B. W.; Yunip(?), (ur. 3 lutego 1735 w Dubiecku, zm. 14 marca 1801 w Berlinie) – biskup warmiński od 1767, arcybiskup gnieźnieński od 1795, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Koronnego w Lublinie w 1765, poeta, prozaik i publicysta, kawaler maltański zaszczycony Krzyżem Devotionis.

  Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry – coroczny, ogólnopolski przegląd kabaretowy odbywający się od 1976 w Lidzbarku Warmińskim. Patronem wieczorów jest „Książę Poetów Polskich” – Ignacy Krasicki, a mottem jego słowa: „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką”. W 2014 i 2015 roku koncert galowy transmitowała TVP Rozrywka. W 2016 roku Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry transmitowała telewizja Polsat.

  Szpilki – ilustrowane czasopismo satyryczne założone w grudniu 1935 roku przez Zbigniewa Mitznera - jednocześnie pierwszego redaktora naczelnego, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. Programowo związane ze środowiskiem lewicy (przed II wojną światową ośmieszało obóz sanacyjny, a po niej przeciwników ustroju komunistycznego).Motto – cytat poprzedzający treść utworu, umieszczony tam celowo przez autora, aby wywołać na odbiorcy określone skutki zgodne z zamysłem autora. Istotą motta jest, aby miało ono nie tylko jednorazowy wpływ na odbiorcę podczas zapoznania się z tym mottem, ale także towarzyszyło ono odbiorcy w myślach podczas całego czasu trwania kontaktu z dziełem. Można więc powiedzieć, że motto w pewnym sensie patronuje danemu dziełu. Stąd w związkach frazeologicznych używa się formy motto utworu a nie motto w utworze.

  Główną nagrodą konkursu jest Złota Szpilka.

  Początki[ | edytuj kod]

  Pomysł zorganizowania festiwalu kabaretowego w Lidzbarku Warmińskim powstał w 1973 roku. Socjalistyczne władze Polski zgodziły się na organizację takiego przeglądu dopiero trzy lata później. Pierwszy festiwal, pod nazwą Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry odbył się w dniach 29 lutego3 marca 1976 r. Głównym organizatorem pierwszych biesiad był dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury – Wiesław Rogalski.

  TVP Rozrywka – kanał Telewizji Polskiej o tematyce rozrywkowej. Kanał wystartował 15 kwietnia 2013 po godzinie 6:00. Dyrektorem stacji jest Jerzy Kapuściński.29 lutego jest 60. (tylko w latach przestępnych) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 306 dni. Data ta występuje w większości lat, które są podzielne przez 4, takich jak 2008, 2012, 2016, 2020, 2024. W kalendarzu chińskim rok dzień ten występuje tylko w latach małpy, smoka i szczura. 29 lutego obchodzony jest co 4 lata.

  Konkursy i Laureaci[ | edytuj kod]

  16 sierpnia 2014 roku odbyły się 35. Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry i po raz pierwszy imprezę transmitowano na żywo w TVP Rozrywka.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kategoria:Festiwale kabaretowe w Polsce
 • Lidzbarskie Starcia Kabaretowe (eLeSKa)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ignacy Krasicki – „Monachomachia, czyli Wojna mnichów” (zobacz w Wikiźródłach}
  2. Na podstawie serwiskabaretowy.pl
  3. Patronat nad biesiadami obejmuje tygodnik Szpilki
  4. Kabaret Bąbel pochodzi z Lublina lub z Warszawy – na stronie źródłowej jest pewna niekonsekwencja
  5. Komisarzem Biesiad zostaje Jolanta Adamczyk, która pełni tę funkcję po dziś dzień
  6. Żona Eryka Lipińskiego
  7. Od tej edycji Biesiady są transmitowane przez TVP
  8. Festiwal zmienia nazwę. „Biesiady” zostają zastąpione „wieczorami”
  9. Na podstawie folderu XXVIII LWHiS, 2007

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry
 • Historia Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry 1976-2005
 • Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry 2007
 • Lidzbarskie Starcia Kabaretowe (w skrócie eLeSKa) – odbywająca się w Lidzbarku Warmińskim od 2004 impreza mająca formę ligi kabaretowej.Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.