• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lidia Zamenhof

  Przeczytaj także...
  Okopowa – ulica w dzielnicy Wola w Warszawie. Ulica w całości jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 634 Warszawa-Tłuszcz-Wólka Kozłowska.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Grób symboliczny Lidii Zamenhof na cmentarzu żydowskim w Warszawie

  Lidia Zamenhof (esp. Lidja Zamenhof; ur. 29 stycznia 1904 w Warszawie, zm. 1942 w Treblince) – polska propagatorka esperanto, bahaizmu oraz idei homaranizmu, tłumaczka i pisarka; córka Ludwika (1859–1917) i Klary Zamenhof (1863–1924), siostra Zofii (1889–1942) i Adama (1888–1940).

  Adam Zamenhof (ur. 11 czerwca 1888, zm. 29 stycznia 1940 w Palmirach) – polski esperantysta, lekarz-okulista i oficer Wojska Polskiego, syn Ludwika i Klary Zamenhof, brat Lidii i Zofii, mąż Wandy, ojciec Krzysztofa.Obóz zagłady w Treblince (również Treblinka II, niem. Vernichtungslager Treblinka, SS-Sonderkommando Treblinka) – niemiecki nazistowski obóz zagłady istniejący w latach 1942–1943 w lasach nad Bugiem, przy linii kolejowej Siedlce – Małkinia, niedaleko wsi Poniatowo. Nazwa pochodzi od nazwy stacji kolejowej znajdującej się w pobliżu obozu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Prawdopodobnie w 1925 podczas Światowego Kongresu Esperanto w Genewie została zapoznana z zasadami bahaizmu przez Marthę Root i Adelberta Muhlschlegela. W kwietniu 1926 zdeklarowała się jako wyznawczyni tej religii. Pod koniec 1937 na prośbę Shoghi Effendiego, Strażnika Wiary Bahai wyjechała do Stanów Zjednoczonych, by uczyć tam esperanto i zasad bahaizmu. W związku z działaniami Urzędu Imigracyjnego musiała powrócić do Polski w grudniu 1938. Podróżując po Polsce, kontynuowała działalność rozpoczętą w Stanach Zjednoczonych.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Została zatrzymana przez niemieckie władze okupacyjne w związku ze swoim żydowskim pochodzeniem i przesiedlona do getta warszawskiego.

  Zginęła w 1942 w obozie zagłady w Treblince.

  Jej symboliczny grób (tablica pamiątkowa przy grobie Klary Zamenhof) znajduje się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Symboliczny grób Lidii Zamenhof w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Esperanto (pierwotnie Lingvo Internacia – "język międzynarodowy") – najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Klara Zamenhof, z domu Silbernik (ur. 5 października 1863 w Kownie, zm. 6 grudnia 1924 w Warszawie) – polska esperantystka, żona Ludwika Zamenhofa.
  Ludwik Łazarz Zamenhof, właśc. Eliezer Lewi Samenhof, esp. Ludoviko Lazaro Zamenhof (ur. 15 grudnia 1859 w Białymstoku, zm. 14 kwietnia 1917 w Warszawie) – polsko-żydowski lekarz okulista, twórca sztucznego, międzynarodowego języka esperanto.
  Cmentarz żydowski w Warszawie – największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim, drugi co do wielkości w Polsce (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jeden z największych na świecie. Cmentarz położony na Powązkach w dzielnicy Wola obok cmentarzy innych wyznań. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,3 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.469 sek.