• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lidia Siemionowa

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Margareta Juncu (z domu Mureşan, ur. 13 marca 1950 w Klużu-Napoce) – rumuńska szachistka, arcymistrzyni od 1982 roku.

  Lidia Siemionowa, ros. Лидия Константиновна Семёнова (ur. 22 listopada 1951 w Kijowie) – ukraińska szachistka, arcymistrzyni od 1982 roku.

  Kariera szachowa[]

  W latach 80. należała do ścisłej światowej czołówki. W roku 1982 zajęła II miejsce w turnieju międzystrefowym rozegranym w Bad Kissingen i awansowała do meczów pretendentek, w których po pokonaniu Margarety Muresan i Nany Ioseliani spotkała się w finale z Iriną Lewitiną o prawo do walki z mistrzynią świata Mają Cziburdanidze. Spotkanie rozegrane w roku 1984 w Soczi przegrała w stosunku 5 - 7 i oficjalnie została trzecią szachistką świata. W tym samym roku zdobyła trzy złote medale na olimpiadzie szachowej w Salonikach (wraz z drużyną, za najlepszy wynik na IV szachownicy oraz za najlepszy wynik rankingowy). W kolejnym cyklu rozgrywek wystąpiła od razu w turnieju pretendentek, zajmując w 1986 w Malmö V miejsce. Rok później podzieliła w turnieju międzystrefowym w Tuzli III-IV miejsce, ale w barażu o awans do turnieju pretendentek przegrała 1 - 4 z Agnieszką Brustman. W 1992 r. wystąpiła w reprezentacji Ukrainy na olimpiadzie w Manili, zdobywając srebrny medal. W międzystrefowych turniejach wystąpiła jeszcze dwukrotnie (w latach 1993 i 1995), ale nie osiągnęła w nich sukcesów.

  Turnieje międzystrefowe FIDE stanowiły drugi etap (pomiędzy turniejami strefowymi a turniejem lub meczami pretendentów) eliminacji, których celem było wyłonienie przeciwnika dla mistrza i mistrzyni świata w szachach.Nana Ioseliani, gruz. ნანა იოსელიანი (ur. 12 lutego 1962 w Tbilisi) – gruzińska szachistka, dwukrotna wicemistrzyni świata, arcymistrzyni od 1980 roku, posiadaczka męskiego tytułu mistrza międzynarodowego.

  Najwyższy ranking w karierze osiągnęła 1 lipca 1990 r., z wynikiem 2350 punktów dzieliła wówczas 24-25. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 13. miejsce wśród radzieckich szachistek. Najwyżej na świecie sklasyfikowana była na liście w dniu 1 stycznia 1985 r., z wynikiem 2290 punktów zajmowała wówczas 7. miejsce.

  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Tuzla – miasto w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie, u zachodniego podnóża gór Majevica, na wysokości 239 m n.p.m. Miasto górnicze, znane z eksploatacji węgla brunatnego i soli kamiennej. Około 165 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się Port lotniczy Tuzla oraz filia uniwersytetu w Sarajewie.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • W.Litmanowicz, J. Giżycki, "Szachy od A do Z", tom II, Warszawa 1987, str. 1109
 • ChessBase Megabase 2007
 • Linki zewnętrzne[]

 • Lidia Siemionowa – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Lidia Siemionowa – karta na stronie FIDE (ang.)
 • Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.Mecze pretendentów FIDE stanowiły trzeci i najwyższy szczebel eliminacji (po turniejach strefowych i międzystrefowych) wyłaniających przeciwnika dla mistrza świata w szachach (jedyny wyjątek miał miejsce w roku 1996, gdy finałowy mecz pretendentów był zarazem spotkaniem o mistrzostwo świata).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Irina Lewitina, ros. Ирина Левитина (ur. 8 czerwca 1954 w Leningradzie) – amerykańska szachistka i brydżystka rosyjskiego pochodzenia.
  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
  Olimpiada szachowa 1984 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) rozegrana została w Salonikach w dniach 19 listopada - 4 grudnia 1984 r. Na olimpiadzie tej przyjęto jednolitą numerację dla turniejów kobiet i mężczyzn (zatem jedenasta w kolejności olimpiada kobieca otrzymała numer 26), która stosowana jest do dnia dzisiejszego.
  Bad Kissingen – uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Bad Kissingen. Leży nad rzeką Soława Frankońska, przy autostradzie A71, przy drodze B286, B287 i linii kolejowej Bad Kissingen – Gemünden am Main. Zamieszkuje je 20 900 mieszkańców (31 grudnia 2011).
  Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.