• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lidia Croce

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Gustaw Herling-Grudziński (ur. 20 maja 1919 w Kielcach, zm. 4 lipca 2000 w Neapolu) – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień łagrów i obozów NKWD. Aresztowany w 1940 przez sowietów po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski. Jako zwolennik przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-wschodniej. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego.

  Lidia Croce właściwie Lidia Croce-Herling (ur. 6 stycznia 1922, zm. 7 kwietnia 2015 w Neapolu) – włoska działaczka społeczna, popularyzatorka historii i kultury polskiej we Włoszech. Córka włoskiego filozofa Benedetto Croce oraz żona polskiego pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

  Benedetto Croce (ur. 25 lutego 1866 w Pescasseroli koło Neapolu, zm. 20 listopada 1952 w Neapolu) – włoski filozof, krytyk literacki, liberalny publicysta i polityk, obok Giovanniego Gentile przedstawiciel włoskiego idealizmu XX w. oraz jeden z czołowych estetyków tego okresu. W latach 1902-1944 wraz z Gentilem wydawał pismo "La Critica", które wywarło duży wpływ na życie umysłowe Włoch. Poczynając od 1924 przez 20 lat pozostawał w czynnej opozycji wobec rządu Mussoliniego: w 1925 wystąpił przeciwko faszyzmowi z manifestem, który znalazł szeroki oddźwięk w kołach intelektualistów. W latach 1944-1945 współdziałał w tworzeniu frontu koalicji sił antyfaszystowskich oraz Partii Liberalnej, która wybrała go swym przewodniczącym (1944-1947), 1945-1946 był ministrem bez teki. W 1947 założył w Neapolu instytut studiów historycznych (I’Instituto Italiano per gli Studi Storici), w którym pracował do końca życia. Jego córka, Lidia, poślubiła polskiego pisarza Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoJęzyk polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  W 1955 roku powołała wraz z matką Adelą Rossi i siostrami Eleną, Aldą i Silvią – fundację działającą na rzecz utrzymania biblioteki Benedetto Croce w jej pierwotnej siedzibie w Palazzo Filomarino w Neapolu, oraz na rzecz opieki i popularyzacji spuścizny po filozofie. Była redaktorką dwóch pierwszych tomów "Korespondencji (Epistolario Crociano)" oraz "Listy Antonio Labriola do Benedetto Croce (1885-1904)". Croce dokonała także transkrypcji zapisków swojego ojca wydanych w 1992 roku, w postaci sześciu tomów.

  W 1949 poraz pierwszy wyszła za mąż, a po rozwodzie związała się z poznanym jeszcze w 1944 roku polskim pisarzem Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. Para pobrała się w 1954 roku. Małżeństwo miało dwoje dzieci Benedetto i Martę. Po śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Lidia Croce zajmowała się katalogowaniem i popularyzacją jego twórczości. Zmarła 7 kwietnia 2015 roku.

  Wybrane odznaczenia[]

 • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
 • Przypisy

  1. Lidia Croce-Herling (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2015-04-09].
  2. Lidia Croce (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2015-04-09].
  3. Lidia Croce-Herling (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2015-04-09].
  4. Zmarła Lidia Croce, wdowa po Gustawie Herlingu-Grudzińskim (pol.). wyborcza.pl. [dostęp 2015-04-09].
  5. Zmarła wdowa po Gustawie Herlingu-​Grudzińskim (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2015-04-09].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.