• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lider klasyfikacji górskiej

  Przeczytaj także...
  Gino Bartali (ur. 18 lipca 1914 w Ponte a Ema k. Florencji, zm. 5 maja 2000 w Ponte a Ema) – jeden z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych włoskich kolarzy szosowych. Dwukrotnie wygrał Tour de France i trzykrotnie Giro d’Italia.Franco Pellizotti (ur. 15 stycznia 1978 w Latisana) – włoski kolarz szosowy, zawodnik grupy UCI Professional Continental Teams Androni Giocattoli.
  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.
  Kolarz w koszulce lidera klasyfikacji górskiej TdF. Tutaj: Fabian Wegmann w 2005 r.

  Lider klasyfikacji górskiej ("najlepszy góral", "Król gór") to tytuł nadawany zawodnikowi ścigającemu się w kolarskim wyścigu etapowym, który zdobył najwięcej punktów na tzw. górskich premiach. Określenie to jest też czasem stosowane w wyścigach jednoetapowych, jednak bardziej adekwatne i częściej używane jest w odniesieniu do dużych tourów, gdzie klasyfikacja jest podliczana z etapu na etap.

  Julio Jiménez Muñoz (ur. 28 października 1934 w Ávili) - były hiszpański kolarz szosowy, trzykrotny zdobywca tytułu najlepszego górala w Tour de France i Vuelta a España.Claudio Chiappucci (ur. 28 lutego 1962 w Uboldo) – włoski kolarz szosowy. Na początku lat 90. był najlepiej wspinającym się kolarzem zawodowego peletonu.

  Na Tour de France, na szczycie każdego znaczącego podjazdu, punkty są przydzielane zawodnikom, którzy pierwsi przekroczą szczyt. Górskie premie (bo tak nazywa się podjazd na wyścigu kolarskim) są skategoryzowane od 1 (najcięższa) do 4 (najlżejsza), określone na podstawie długości i stromizny podjazdu. Piątą kategorią jest tzw. Hors categorie (poza kategorią), stosowana do podjazdów najcięższych, jeszcze trudniejszych niż te 1. kategorii. Podobne oznaczenia stosuje się w innych wielkich tourach (Giro d'Italia i Vuelta a Espana).

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Koszulki[]

  Pin, gadżet z Tour de France przedstawiający "polka dot jersey"

  W Tour de France, lider klasyfikacji górskiej nosi białą koszulkę w czerwone grochy (francuskie: maillot à pois rouge). Mimo że klasyfikacja ta istniała na francuskim wyścigu od 1933 roku, odpowiednia koszulka pojawiła się dopiero w 1975 roku. W Giro, Vuelcie oraz największym polskim wyścigu Tour de Pologne, najlepszy góral nosi koszulkę innego koloru.

  Charly Gaul (ur. 8 grudnia 1932 w Pfaffenthal, zm. 6 grudnia 2005 w Luksemburgu) – luksemburski kolarz szosowy i przełajowy, zwycięzca Tour de France i Giro d’Italia, brązowy medalista szosowych mistrzostw świata.Biała koszulka w czerwone grochy (franc: maillot à pois rouges) jest koszulką przyznawaną liderowi w klasyfikacji górskiej podczas wyścigu Tour de France. Potocznie o kolarzu, który jedzie w tej koszulce mówi się król gór.

  Rekordziści[]

  Dwóch kolarzy zdobyło sześciokrotnie tytuł "Króla Gór" w Tour de France: Federico Bahamontes (Hiszpania) i Lucien van Impe (Belgia), ale to Francuz, Richard Virenque jest rekordzistą pod tym względem, mając na koncie siedem zwycięstw w klasyfikacji górskiej. Gino Bartali jest rekordzistą w Giro d'Italia, również z siedmioma zwycięstwami, a José Luis Laguía wygrał górską klasyfikację Vuelta a Espana pięć razy.

  Bernhard Kohl (ur. 4 stycznia 1982 w Wolkersdorf im Weinviertel, Dolna Austria) - zawodowy austriacki kolarz szosowy. Od 2007 roku jest zawodnikiem niemieckiej drużyny Gerolsteiner. Wcześniej jeździł w T-Mobile oraz jako amator w Elk Haus-Simplon i Rabobanku.José Luis Laguía Martínez (ur. 30 września 1959) – były hiszpański kolarz szosowy, pięciokrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej w wyścigu Vuelta a España. Specjalizował się w jeździe po górach.

  Żaden kolarz nie zdobył tytułu "Króla Gór" we wszystkich trzech wielkich tourach w jednym roku. Tylko dwóm kolarzom udało się to, jednak w różnych latach. Byli to Hiszpanie: Federico Bahamontes oraz Luis Herrera. Dziesięciu zawodnikom udało się wygrać klasyfikacje górskie w dwóch wyścigach w jednym roku.

  Tony Rominger (ur. 27 marca 1961 w Vojens, Dania) – szwajcarski kolarz szosowy pochodzenia duńskiego, brązowy medalista mistrzostw świata, olimpijczyk, łącznie odniósł 119 zwycięstw.Luis Alberto „Lucho” Herrera Herrera (ur. 4 maja 1961 w Fusagasugá) – kolumbijski kolarz szosowy. Wygrał Vuelta a España w 1987 oraz Vuelta a Colombia w latach 1985, 1986 i 1988. Jest zdobywcą 5 koszulek najlepszego „górala” w trzech wielkich tourach. Był jednym z najlepiej jeżdżących w górach kolarzy lat 80. Unikał startów w jednodniowych klasykach, ze względu na słabe umiejętności sprinterskie.

  Klasyfikacje górskie Tour/Giro zdobyli:

 • Fausto Coppi (1949)
 • Charly Gaul (1956)
 • Lucien van Impe (1983)
 • Claudio Chiappucci (1992)
 • Klasyfikacje górskie Giro/Vuelta zdobyli:

 • Manuel Fuente (1972)
 • Andres Oliva (1975, 1976)
 • Klasyfikacje górskie Tour/Vuelta zdobyli:

 • Federico Bahamontes (1958)
 • Julio Jiménez (1965)
 • Luis Herrera (1987)
 • Tony Rominger (1993)
 • Główne wyścigi wieloetapowe - zwycięzcy klasyfikacji górskich[]

  Tour de Pologne[]

  W polskim wyścigu wieloetapowym Tour de Pologne klasyfikacja górska istnieje od 1963 roku. Lider tej klasyfikacji nosi koszulkę koloru różowego . Zasady naliczania punktów i kategoryzowania górskich premii są takie same jak na innych wyścigach wieloetapowych.

  Fabian Wegmann (ur. 20 czerwca 1980 w Münsterze), niemiecki kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Cult Energy Pro Cycling.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Przypisy

  1. zwycięzca klasyfikacji górskiej Austriak Bernhard Kohl został pozbawiony koszulki i trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej z powodu afery dopingowej
  2. zwycięzca klasyfikacji górskiej Włoch Franco Pellizotti został pozbawiony koszulki z powodu afery dopingowej
  Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski, oficjalny skrót: TdP) – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski w sierpniu (do 2008 roku we wrześniu). Od pierwszej edycji (1928) do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour.Lucien Van Impe (ur. 20 października 1946 w Mere, Belgia) – belgijski kolarz szosowy. Zwycięzca Tour de France w 1976 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Fausto Coppi (ur. 15 września 1919 w Castellanii - zm. 2 stycznia 1960 w Tortonie) - włoski kolarz torowy i szosowy, trzykrotny medalista torowych oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.114 sek.